Dana Jakoubková | Pondělí, 11. leden 2021 |
Před výhledem z tohoto pozemku není kam utéct. Dům je vystředěn do prstence podhůří Hrubého Jeseníku, a k tomu poslední ve svažité zástavbě obce usazené nad údolím řeky Opavy. Jako pasivní stavba logicky nemá v severní fasádě „koukací" okna, ale zato má výhled na kopce i z garáže. A kdyby si David s Kamilou vylezli za komín, dohlédli by až na děda Praděda. Ostatně právě i pro pohodlné stárnutí si tento dům zvolili..
Možná si řeknete: Kdo by chtěl v důchodu lézt po schodech do patra. Ale nepředbíhejte. Tenhle dům totiž nabízí mnohem více, než je možné zvenčí dovodit. Jedná se o montovanou dřevostavbu, jejíž jednotlivé díly – panely jsou vyrobeny v továrně a kompletují se až na staveništi. Vyjma základové desky tak odpadají mokré procesy a stavba je díky tomu jednodušší a rychlejší.
Prostor navíc: Překvapivě prostorná garáž skrývá i technické zázemí – 600litrový zásobník vody a rekuperační jednotku. Vejde se do ní i dílenský kout a pod podlahu malý sklípek na uskladnění zahradních produktů. Foto: Martin Zeman
Typový projekt dřevostavby připravený k úpravám
„Základní parametry dal domu typový projekt Dragon 130 EVO," vzpomíná David. „Hodně se nám líbila vnitřní dispozice, která umožňuje na stáří využívat jenom přízemí, kde je kuchyně oddělená od obýváku, jeden samostatný pokoj a koupelna se záchodem. Pěkné je i řešení úložných prostor formou skříní, a to nejen v ložnicích, ale i v koupelně. Pod střechou dokonce zbylo i dost místa na půdu, kam se dají uložit sezónní věci.
V drobnostech pak bylo možno projekt individuálně upravit. Například jsme chtěli dveřní křídla se skrytými panty nebo krbová kamna s velkým výkonem do vody malým do vzduchu, aby se dům při topení zevnitř nepřehříval (kamna jsou jedním ze zdrojů tepla napojené na topný systém). Ale využíváme je jenom sporadicky, tak na pět procent. Spíš je vnímáme jako záložní zdroj, kdyby třeba v zimě došlo k výpadku elektřiny, jelikož je jinak celý dům vytápěn převážně elektrickou energií."
Variace: Pokud si divák přesedne ze sedačky ke stolu, uvidí ranním sluncem vykreslenou siluetu Obřího vrchu. Foto: Martin Zeman
Výhled: Obraz tisícovky zvané Vysoká hora se vejde tak akorát do rámu francouzského okna v jižní fasádě. Foto: Martin Zeman
Výhoda: Kuchyně je sice ve tvaru nudle, ale pohledem ženy náramně praktická. Skleněné zašupovací dveře do chodby dokážou rychle schovat nedělní oběd před návštěvou. Foto: Martin Zeman
Praktičnost: I při vaření může být člověk propojen se zahradou a pak servírovat rovnou na terasu. Foto: Martin Zeman
Útulnost: Dřevo použité v obou koupelnách až neuvěřitelně podpoří pocitovou pohodu v jinak obvykle „chladné" místnosti.
Se zelenou dotací k úsporám
Konstrukce stěn domu byla oproti standardnímu řešení navržena jako difuzně otevřená, přičemž provedení jsme si mohli vybrat. Volili jsme tedy plášť domu ze sádrovláknitých desek s minerální izolací, který se jevil jako dobrý s ohledem na statiku, tepelnou jímavost i zvukovou neprůzvučnost. I co do komfortu bydlení a z hlediska energetické úspornosti díky řízenému větrání s rekuperací vzduchu se nám tato volba jevila jako nejvhodnější.
Dům byl navržen tak, aby získal státní dotaci z programu Zelená úsporám v oblasti B (energeticky úsporná novostavba). Rychlost výstavby pak byla pro nás jedním z rozhodujících parametrů. Pominu-li tři týdny na základovou desku, byl dům postaven na klíč za jediný měsíc.
A co znamenají ona tři P(é) v nadpisu z tištěného vydání článku? Překvapivě promyšlený "panelák"! Panelákem teď nemyslíme stavby pro hromadné bydlení z husákovské éry, ale panelovou dřevostavbu, o jejíchž výhodách jsme se mohli na této návštěvě přesvědčit...
Dům na klíč: Největší výhoda domu na klíč je ta, že se o nic nemusíte starat, jen se díváte, jak to pěkně roste před očima. Foto: Martin Zeman
Komentář stavebníka
Naším záměrem bylo postavit dům typu bungalov, tedy přízemní s plochou střechou. Jenže regulativy chráněné krajinné oblasti požadovaly jednoduchý, klasický tvar a střechu sedlovou. Museli jsme proto volit – změnit dům nebo místo. Vyhrála parcela; lépe řečeno – zbavit se takto nádherně disponovaného pozemku, který přímo lační po stavbě pasivního standardu, to by přece udělal jen blázen.
David
majitel pasivní panelové dřevostavby
Komentář redaktorky
Nečekala jsem žádné balustrády, ale fádní tvář tohoto domu mě trochu zaskočila. O co jde, to jsem si uvědomila až uvnitř. Na první pohled bylo zřejmé, že především správně navržené rozložení interiéru zásadně ovlivňuje využitelnost prostor, spotřebu energie i spokojenost uživatelů.
Dana Jakoubková
redaktorka
Technické parametry
- Projekt a realizace domu: RD Rýmařov s.r.o. 2014, www.rdrymarov.cz
- Zastavěná plocha: 130 m2
- Užitná plocha: 145 m2 (bez garáže)
- Spodní stavba: základová deska, částečné podsklepení
- Konstrukční systém: prefabrikovaný panel s difuzně otevřenou konstrukcí
- Tepelná izolace: minerální vata Isover
- Fasáda: minerální obklad, částečně dřevěný obklad severským modřínem
- Střešní krytina: betonová taška Benders Carisma
- Okna: dřevěná euro, zasklení trojsklem, U = 0,8 W/m2K
- Podlahy: přízemí keramická dlažba, patro vinyl Quickstep
- Teplo: akumulační nádoba 600 l, elektrospirála 9 kW, krbová kamna s výměníkem, čtyři solární panely; v přízemí teplovodní podlahové vytápění, v patře otopná tělesa
- Větrání: řízené s rekuperací tepla Atrea
- Skladba stěny: Fermacell 10 a 15 mm, minerální izolace 40 mm, parobrzda Fermacell Vapor 13 mm, rámová konstrukce s minerální izolací 120 mm, Fermacell 15 mm, minerální silikonová omítka TMF 180 mm
- Celková tloušťka stěny: 377 mm
- Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,12 W/m2K
Spěcháte na bydlení a chtěli byste bydlet v podobném domě? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!
Společnost RD Rýmařov je největším výrobcem dřevostaveb v rámci celé České republiky. Působí na českém stavebním trhu 50 let a má za sebou 25 tisíc realizovaných staveb v ČR i zahraničí. S historií firmy je neodmyslitelně spojen průmyslový rozvoj moderního stavění na bázi lehké prefabrikace dřeva. Dodávané montované dřevostavby se vyznačují nízkými energetickými nároky a díky tomu je lze zařadit do kategorie energeticky úsporných domů.
Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku
Vaše komentáře (2)
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…