Michal Babor | Úterý, 03. březen 2020 |

Jakmile dům dostane fasádu, je prakticky nemožné poznat, z čeho je postaven. O dřevostavbách platí totéž. Pod fasádou může být sendvičový panel stejně jako rámková konstrukce. V případě tohoto domu jde ale o materiál, který se u nás zatím příliš nepoužívá. Pojďte tedy dál do domu z dřevěných cihel.
Dům pro dva dřevaře samozřejmě nemohl být z ničeho jiného než ze dřeva. Na místě novostavby, nedaleko Banské Bystrice, stál starší, už nepoužitelný cihlový dům. Objem nového domu se v prostoru chová velmi podobně. Odstranění dřevěné stodoly v zadní části pozemku nebylo lehké rozhodnutí, ale vytvořilo nové výhledy do přírodní krajiny v okolí, aniž by byl narušen vzhled ulice.
Kromě konstrukce ze dřeva se počítalo i s využitím materiálu ze zbouraného domu a stodoly. Podařilo se to jen částečně. Dům si rozebrali sousedé a dřevo ze stodoly, které mělo být použito jako obkladový materiál, nakonec skončilo kvůli jeho napadení v kamnech.
obr.: Odstranění dřevěné stodoly v zadní části pozemku nebylo lehké rozhodnutí, ale vytvořilo nové výhledy do přírodní krajiny v okolí. Foto: Jaro Krobot
Cihly ze dřeva
Základním prvkem stavebního systému, z něhož je dům postaven, jsou dřevěné moduly – „cihly“ ze smrkového masivního dřeva, které se spojují vedle sebe a na sebe systémem zámků. Suchá montáž umožňuje velmi rychlou a přesnou realizaci stavby. Takto vzniklé stěny jsou nosné a zároveň dělicí.
Dutinami uvnitř cihel se vedou rozvody vody a elektřiny a následně se dutiny vyplňují izolací. Dodatečná vnější izolace zlepšuje tepelně-izolační vlastnosti stavby a umožňuje dosáhnout bez problémů pasivního standardu. Kromě technických předností umožňuje systém vyhotovení stěn v pohledové kvalitě. Dřevěná část tohoto domu včetně zakrytého krovu byla realizována za pět dnů.
Dřevostavba inspirovaná lidovou architekturou
Nová dřevostavba je variací na téma lidového stavitelství. Architekti by v jejím půdorysu rozeznali tak zvaný gánek neboli zastřešenou chodbu táhnoucí se podél jedné (okapové) stěny. „Gánek jsem rozšířil na komunikační prostor probíhající napříč celým domem, přičemž na každém jeho konci jsou dveře na zahradu,“ vysvětluje architekt Jaro Krobot, který dům navrhl a postavil pro své rodiče.
Prolíná se jednotlivými místnostmi, nabírá funkci zádveří či vstupní haly, rozšiřuje se v úložných prostorech a díky tomu se dům mohl obejít úplně bez chodby.
obr.: Dům je zajímavý tím, že je navržen úplně bez chodby. Foto: Jaro Krobot
obr.: Dům je šikovně skryt na pozemku, který vytváří dokonalé soukromí na zahradě. Foto: Jaro Krobot
Součástí lidového stavitelství jsou ověřená řešení v malých měřítcích, které se dají využít i pro dnešní potřeby.
obr.: Gánek: V lidové architektuře byl gánek zastřešená chodba, která se táhla podél jedné stěny domu. Tady má funkci komunikačního prostoru a propojuje všechny místnosti. Foto: Jaro Krobot
obr.: Otevřená terasa plynule navazuje na přímý vstup do domu. Foto: Jaro Krobot
Z lidové architektury vychází i koncept trojprostoru – přední světnice jako obytný prostor, kuchyně uprostřed a ložnice v zadní místnosti. Do tohoto diagramu ale v současnosti vstupuje ještě hygienické zázemí a technologie. Takto vytvořené jádro umožnilo minimalizovat všechny rozvody na tři délkové metry.
obr.: Dřevo: Dřevěné "cihly" mohou být pohledové, takže se dřevo může propisovat do interiéru. Foto: Jaro Krobot
obr.: Kuchyně je jednoduchá, stylová a vzhledově čistá. Foto: Jaro Krobot
obr.: Kontrast: V koupelně na první pohled zaujme kontrast dvou druhů dlažby. Foto: Jaro Krobot
obr.: Ložnice: Jednoduchá, stylově čistá, klidná...přesně taková, jaká má ložnice být. Foto: Jaro Krobot
Komentář architekta
Můj otec, investor domu, v minulosti pracoval se dřevem, proto chtěl dřevěný dům. Protože zatím dům slouží jako rekreační s možností budoucího trvalého bydlení, vybrali jsme dřevo i kvůli rychlému náběhu vytápění. Kromě příjemné vůně mají dřevěné stěny skvělé tepelné a vlhkostní parametry a vytvářejí příjemné obytné prostředí. V létě neakumulují teplo a v noci vytvářejí příjemné klima.
Ing. arch. Jaro Krobot
architekt
Půdorys a řezy dřevostavby
Foto: Jaro Krobot
Vaše komentáře (2)Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Česká víkendová chata ve finském stylu
Chataření bylo a stále je oblíbenou českou kratochvílí. Kdo by nechtěl na víkendy uniknout z kolotoče každodenních povinností a zrelaxovat unavenou hlavu? Právě po tom zatoužili…
-
Naplněný sen v podobě poloroubenky s výhledem na šumavské hvozdy
Se sympatickým, nesmírně harmonicky působícím manželským párem, Alešem a Jarmilou, sedím na zápraží jejich nové poloroubenky a kochám se přímo pohádkovým výhledem na šumavské…
-
Vzorový dům "Na dohled" vám umožní nasát atmosféru dřevostavby na vlastní kůži
Vyzkoušet si pobyt ve vzorovém domě ze dřeva dříve, než se pustíte do stavby vlastního, je stejně potřebné, jako chodit na rande před svatbou. Zjistíte totiž, jestli jednotlivé vztahy…
-
Čistý smysl pro účel
Zkuste zavřít oči a představit si prostředí, které přináší hluboký pocit soukromí a klidu. Každý den se můžete zastavit, zhluboka nadechnout a nechat běsnění světa odplout, jako…