Helena Petáková | Úterý, 01. únor 2022 |
Láska ke koním, k volnému pohybu přírodou a obrovská tvořivost – tak jsme poznali Richarda. Sám o sobě ještě říká, že víc než výsledek ho baví cesta, která k němu vede. Na konci jedné z nich je ranč s výhledem na Bezděz.
Původně tady byl statek s několika objekty. Přesněji na rozloze dva a půl hektaru zabíraly čtyři chlévy pro krávy a prasata 3 000 m2. Po revoluci to jejich chovatelé vzdali a asi patnáct let byl pozemek opuštěný, než jsme ho objevili na internetu. A pak prošel metr po metru našima rukama. Dřívější hospodáři tady totiž zahrabali, co mohli – pneumatiky, skleněné lahvičky od vakcín... Vše jsme postupně museli vykopat a zlikvidovat.
Místo srubu bude roubenka
S přítelkyní jsme oba vlastnili koně a potřebovali jsme pro ně velký pozemek. Zároveň jsme věděli, že pro společné bydlení si chceme postavit dřevěný dům. Snili jsme o srubu. Jenže úřednici z odboru životního prostředí jsme nepřesvědčili ani argumentem, že jsme pro stavbu srubu právě hledali pozemek, který není v chráněné krajinné oblasti. Dozvěděli jsme se, že sruby patří do Ruska. A tak jsme přemýšleli, jak to udělat, aby nám dům schválili, a přitom jsme nemuseli příliš ustoupit od naší představy.
Nakonec jsme si nechali postavit atypickou celodřevěnou roubenku. Nemá zdi, takže jako by to srub byl, ale z hraněných trámů a se spoji na rybinu. Půdorys jsme zvolili ve tvaru kříže, dům má terasy a balkony, také větší přesahy střech nejsou pro roubenky typické – při dešti se nestane, že by voda kápla na dřevěnou stěnu. Nechali jsme se samozřejmě inspirovat různými projekty, ale výsledek je náš a projektant nám návrh jen narýsoval. Na hrubé stavbě jsme se domluvili se stavitelem Radimem Jandou, který je ve zdejším kraji známý svou kvalitní prací a přímým jednáním. Přes zimu jsem svépomocí dokončil vnitřky a v lednu jsme se už stěhovali.
Foto: Martin Zeman
obr.: Umělé jezírko je v místě starého septiku. Dokonalé spojení s přírodou, třicet tun navezeného štěrku z pískovny, biologická filtrace se vzduchováním - vše vytváří prostředí, ve kterém se daří rostlinám, rybám i koupajícím se dětem. Foto: Martin Zeman
Ne jedna roubenka, ale rovnou tři
Obytná roubenka ale přišla na řadu až jako poslední, dlouhý čas jsme bydleli v montovaném domku, protože nejdřív jsme potřebovali ustájit koně. Chováme westernové koně plemene Appallosa, jsou to nižší a kratší indiánské koně, které se výborně hodí k projížďkám přírodou. Zrovna teď jsme se tři dny toulali v okolí Bezdězu a Máchova jezera. Bývalý vojenský prostor s borovými lesy a pískovými cestami také poskytuje krásné prostředí pro jízdu na koni. Nebo naložíme koně do vozu a navštívíme ranče svých přátel, což nám oni samozřejmě zase oplatí, a tak společně cestujeme různě po republice. Tento odpočinek máme rádi – když se sejde dobrá parta, někdy i muzikanti, je to nádherné!
obr.: Ve stájích kromě westernových koní jsou také zvířata, která dělají radost dětem - vyšlechtěné minikoně, kozy a ovečky... Na rozdíl od bývalého statku tady vládne pořádek. Foto: Martin Zeman
obr.: Pod kruhovou jízdárnou je "utopeno" hodně materiálu ze statku, slouží jako drenáž. Foto: Martin Zeman
Po koních získali ubytování hosté
Dlouho jsme čekali na stavební povolení k hlavnímu domu a také peníze se sešly nejprve na menší roubenku, která slouží k posezení s přáteli a pro příležitostné přespání. Je to taková rodinná hospůdka stavěná nahrubo z mokrého smrku, osekávaného sekyrou a opracovaného pořízem, jak se stavělo dřív. Roubenka tak získala pěknou stylovou patinu, ale doma bych takové stěny nechtěl, už kvůli úklidu. Obytný dům je hoblovaný a vnitřek lakovaný, aby se dal dobře utírat prach.
obr.: Roubenka pro přátele - s barem, dubovými stoly a lavicemi, kožešinami a parožím v hlavní místnosti, s koupelnou a s noclehem v podkroví. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Roubenky ze suchého i mokrého dřeva
Od ledna tedy bydlíme v novém domě. Měli jsme štěstí, že stavitel Janda měl k dispozici dva roky vyschlé borové dřevo. Za rok roubenka sice trochu vypraskala, ale sedla si asi jen o sedm centimetrů, protože vysušené dřevo se skoro nehne. Například spárování a obložky jsme mohli dělat hned při hrubé stavbě. Pokud dům ještě bude sedat, vnější lichoběžníková lišta jenom částečně vyjede ven a nátěr nerovnosti schová.
Zato smrk na hospůdku byl vytěžen z lesa v zimě před stavbou. Tato menší roubenka si za dva roky sedla o třináct centimetrů. Trámy také pěkně vypraskaly, některé se zkroutily, někde ještě nedosedly, už jsme je srovnávali broušením. Dřevo necháme ještě jednu zimu přirozeně pracovat, pak teprve začneme lištovat, dorovnávat otvory a vytmelovat spáry, kde profukuje.
Mokré dřevo také jinak přijímá nátěry. Vhodné jsou lazurové barvy, které se dobře vsáknou. Takzvané finské barvy se na mokrém dřevu mohou začít loupat, protože se nedostanou pod povrch dostatečně hluboko. Brousit celý dům a nátěr opravovat, to bych opravdu dělat nechtěl. Zato na závěrečný nátěr jsou finské barvy dobré, na ten je ale ještě čas.
TIP NA ČLÁNEK: Jak je to se sesycháním dřeva u masivních dřevostaveb? Přečtěte Stavíme srub 4. - Technologie výroby srubů
obr.: Interiér je výsledkem práce majitele. Do trámů z původního statku, opracovaných pořízem, jsou vsazená akvária, televize, nebo slouží jako police či jiné doplňky interiéru. Další nábytek je mexické výroby koupený v Čechách, za dobrou cenu tam prý dělají poctivější masiv. Foto: Martin Zeman
obr.: Krb je postavený z tepelně izolačních desek "Silca", na nich je nalepena sádrová imitace kamene. Foto: Martin Zeman
K vytápění roubenky stačí tři stromy na celou zimu
K vytápění nám zatím stačí stromy ze sadu, kde občas nějaký uschne. V obytné roubence jsme si nechali udělat silnou vrstvu nadkrokevní izolace, takže přes trámy neprocházejí tepelné mosty a krbem s výměníkem pohodlně vytopíme celý dům. Rezervní elektrické vytápění téměř nepotřebujeme. Ve starodávných roubenkách to měli naši předkové obráceně.
Tepelné mosty vytvářely spáry ze slámy a jílu, současnému polypropylenu, který používá k izolaci také stavitel Janda, by konkurovat nemohly. Dřevo je opravdu velký izolant, ale při dvacetistupňovém mrazu čtvrtmetrové trámy nestačí. Když mrzlo a na domě byla jinovatka, poznali jsme, jak trámy ve srovnání s polypropylenovou izolací propouštějí teplo. Stěna v místě izolace byla uvnitř teplejší než dřevo. Místnost ze dřeva se ale rychle vytopí. Také v naší hospůdce stačí přihodit dvě polínka do kamen a ani se tam nedá vydržet! Vytopíme jimi hlavní místnost i podkroví, kde spává až deset lidí.
TIP NA ČLÁNEK: Jak probíhá stavba roubenky z opracovaných masivních trámů?
obr.: Kuchyně nabízí i v zimě pohled do přírody, i když uměle vytvořené, ale s živými rostlinami. Foto: Martin Zeman
obr.: Dokonalá nadkrokevní izolace umožnila vytvořit v patře obytnou půdu, která slouží k posezení i jako kancelář cateringové firmy majitelů. Do venkovního prostoru vedou balkony, pod kterými je složené dřevo na zimu. Foto: Martin Zeman
obr.: Dvě koupelny jsou vybavené imitací starého nábytku s mosaznými doplňky. Podkrovní koupelna sousedí s dřevěnou saunou s infrazářiči. Foto: Martin Zeman
obr.: Pro roubenku atypické přesahy střechy chrání dřevo před vodou a sluncem, lidem v létě poskytují příjemný stín. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Technické parametry
- Spodní stavba: betonová základová deska
- Stavební systém: roubená konstrukce
- Krov: dřevěný – borovice
- Střešní krytina: šindel
- Vstupní dveře: dřevěné
- Okna: dřevěná eurookna, profil IV 68
- Zasklení: izolační dvojsklo
- Podlahy: dub
- Topení: krb s výměníkem
- Pozemek: 3,5 ha
- Zastavěná plocha: 200 m2
- Obytná plocha: 250 m2
- Realizace: Roubenky Radim Janda, www.roubenkyjanda.cz
Zdroj půdorysů: Roubenky Radim Janda
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Osudová přitažlivost
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…