Dana D. Daňková | Středa, 20. červenec 2016 |
Navštívit nově postavenou roubenku, která kopíruje historický statek z oblasti Hradecka, se nepovede každý den. A když je navíc součástí soukromého skanzenu, zážitek je o to intenzivnější. Prohlédli jsme si nejen domov majitelů, ale vydali jsme se i po stopách historie jak v oblasti stavebnictví, tak ve sféře tradičních plodin a řemesel. Jak se rodině Zárubových žije v Podorlickém skanzenu v Krňovicích? Pojďte se s námi podívat…
S nápadem zřídit si vlastní skanzen přišel můj otec. Jako rodina vlastníme Dřevozpracující družstvo, na Hradecku stavíme nové roubenky a rekonstruujeme historické památky. K naplnění podobného záměru jsme tedy měli blízko. Po několikaletých peripetiích v sousední obci, kde nám byla výstavba znemožněna, jsme sehnali nevyužívané pole v Krňovicích. Bylo jasné, že jako první se bude muset realizovat správní budova s bytem, do které se nastěhujeme. V roce 2002 tak na zelené louce začala růst roubenka velkých rozměrů, která se stala naším domovem
Rozmanitá zástavba odpovídá skutečnosti
Dům, ve kterém bydlíme, je postaven podle původní historické dokumentace, v technologii jsme se snažili ctít tradici, ovšem museli jsme ji podřídit moderním požadavkům. A to zejména z hlediska požáru, protože každá novostavba musí splňovat dříve české, nyní naštěstí evropské normy. Obecně lze říci, že stejným způsobem přistupujeme i k výstavbě všech ostatních domů, které realizujeme. Ve spolupráci s odborníky na evropské normy jsme už naši technologii vyladili a realizace roubených staveb už je bezproblémová. Na střeše máme dřevěný šindel. Ve skanzenu bychom rádi časem ukázali všechny tradiční druhy krytin – pálenou tašku, lepenku a jiné.
Návštěvníci se nás často ptají, kam se stěhujeme na zimu. Musím se tomu vždycky smát. Vždyť dřevěná stěna tloušťky 20 cm je izolačním ekvivalentem ke zděné stěně z plných cihel tloušťky 80 cm. Dřevo je izolant a pokud zatopíte, neohříváte zbytečně stěny a stropy, ale rovnou vzduch. Samozřejmě se nemůžeme srovnávat s pasivním domem, ale zimou tu rozhodně netrpíme – naopak, jsme na tom mnohem lépe, než starší zděná zástavba bez zateplení. Navíc bydlení v masivním dřevě je něco, co se nedá slovy úplně popsat. Je to krásný, teplý, přírodní materiál, zevnitř ošetřený jen lněnou fermeží, který sám od sebe dýchá a pracuje. Uvnitř domu je tak neustále vytvořené příjemné klima.
Topíme ústředním topením, kotel máme na dřevo, protože odpadního dřeva máme téměř neomezené množství. Pro pohodu zimních večerů máme nahoře i kachlová kamna, ale přestože jsem vybral ty s nejmenším výkonem, dokážou interiér rychle přetopit.
Každý kus je originál
Nahoře v patře máme masivní dřevěnou podlahu z hodně širokých prken. Použili jsme i kazové kusy, které bychom zákazníkům dát nemohli, nám se ale ta rozmanitost líbí. Za ten pocit, když chodíte bosou nohou po takových prknech a cítíte majestátní sílu a mohutnost každého stromu, to určitě stojí. Trámy, ze kterých jsou vyskládány stěny, také samozřejmě pracují a praskají. Návštěvníci se nás ptají, co s těmi prasklinami budeme dělat a jestli se v nich nezdržuje hmyz. My to ale chceme přesně takhle, protože dům žije, jak stárne, jak se vyvíjí. A pavouci tu žijí určitě. To všechno jsou důvody, kvůli kterým není klasická roubenka pro každého. Člověk, který se úzkostlivě bojí hmyzu a má rád doma klinicky čisto, by tu asi bydlet nemohl.
Jak žili naši předkové
Vším, co souvisí se skanzenem, jsme naprosto pohlceni. Součástí každého dne není jen stavba a správa historických budov, také tu pěstujeme tehdejší plodiny, vysazujeme staré odrůdy ovocných stromů, pěstujeme třeba i len, který pak manželka se švagrovou v rámci programů ekocentra s dětmi zpracovávají. Protože k nám jezdí hodně školy, děláme nejen prohlídky, ale i výchovné programy – ukazujeme jim, jak pečeme chleba, jak se zpracovává mléko, jak vypadají tradiční zemědělské stroje a učíme je manuální zručnosti. Lidé se dnes moc pěstováním a chováním zvířat nezabývají, takže dětem ukazujeme, jak žili naši předkové. Je tu kolem toho našeho živobytí hodně práce, ale taky spousta zábavy.
Neustále bojujeme s nedokonalostí stavebního zákona, na každý nový dům potřebujeme stavební povolení. Pokud ho převážíme, musíme projít demoličním řízením na původním místě a stavebním povolením na místě novém. A už narážíme na potíže, že nové stavební povolení předpokládá novou stavbu, vyžaduje moderní materiály, certifikáty apod. a ne historickou stavbu například z 18. století s jinou statikou, z dnešního hlediska nevyhovujícími konstrukcemi a podobně. Navíc poplatky za řízení u stavebního úřadu jsou od letošního roku opravdu velmi citelným výdajem. Nemáme žádné zaměstnance jen pro skanzen, správa a údržba ale už při takové velikosti začíná být velmi náročná.
Obklopeni dřevem…
Manželka i já pocházíme ze zděných domů a můžeme tedy rozdíly v kvalitě života v jedné i druhé stavbě porovnat. A ve dřevě jsme rozhodně spokojenější. Neustále nás obklopuje mnohem přirozenější a zdravější ovzduší, interiér působí na člověka příjemným a útulným dojmem. Já osobně vidím také velkou výhodu v tom, že nemusíte každých pár let malovat. Život ve skanzenu má samozřejmě svá pro i proti. Když vstaneme brzo ráno a je tu pusto a prázdno, příroda se pomalu probouzí a nad Orlicí se povaluje mlha, neumím si představit žádné jiné místo, kde bych chtěl v tu chvíli být. Když pak v létě chodí hodně lidí a člověk je na nohách od padnutí do padnutí, není zase tak těžké o těch ideálech zapochybovat. Ale to kladné vždycky převládne. Budeme rádi, když se k nám přijedete podívat a přesvědčíte se na vlastní kůži.
Technické parametry stavby:
Spodní stavba: běžný soudobý betonový základ
Stavební systém: zděná část z pórobetonu, tradičně omítaná a bílená vápnem; roubená část z masivních nelepených trámů; nárožní spoj – úplný oboustranný rybinový plát; vnitřní příčky roubené či sendvičové – trámkový rám obložený různě širokými palubkami vlastní výroby; stropy trámové s dřevěnými záklopy
Krov: tradiční německá vazba – vazba se svislými stolicemi
Střešní krytina: dřevěný šindel, dvojité krytí
Vstupní dveře: kopie historických dveří, zevnitř upravené pro zlepšení tepelných vlastností
Okna: masivní dřevěná ostění z dubových trámů, v polodrážce vsazená dvoukřídlá okna
Zasklení: izolační dvojsklo
Podlahy: keramická dlažba, dřevěné prkenné podlahy, lakovaná broušená OSB deska
Topení: teplovodní rozvod se zplyňovacím kotlem na dřevo – Atmos DC 32 GS, kamna na dřevo
Zastavěná plocha: 133 m2
Užitná plocha: 3 x 110 m2 (110 m2 správní část, 2x 110 m2 pro 2 obytné části)
Realizace: Dřevozpracující družstvo, www.krnovice.cz
Foto Martin Zeman
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Osudová přitažlivost
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…