Redakce | Úterý, 26. listopad 2024 |
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je snadné na to ještě chvilku nemyslet. V ruce držím orosenou sklenici s ledovou kávou, na pomalu odkvétajících květech se honí bělásci a v ostrých paprscích slunce poletují pavučiny. Za velkým proskleným oknem si děti s manželem staví monumentální dům z dřevěných kostek. Tahle návštěva je úplně jiná než ty ostatní. Nejsem tu jen na pár hodin a mám s sebou i své nejbližší. Abych nejen viděla, ale mohla i prožít. Tak pojďte dál...
Je to pár měsíců zpátky, co firma 3AE otevřela dveře svého prvního vzorového domu – pasivní dřevostavby z masivních dřevěných panelů NOVATOP v malé středočeské vesničce Čakov. Od počátku bylo úmyslem nejen postavit dům, na kterém budou moct potenciálním klientům ukázat, jak jejich práce vypadá v měřítku 1:1, ale také jim umožnit si na pár dní vyzkoušet, jak se v takovém domě vlastně žije.
Jak se spí v ložnici s nuceným větráním, jak se vaří v kuchyni s obrovským středovým ostrůvkem a digestoří v desce, jak se bosou nohou chodí po masivní dřevěné podlaze nebo jak se ovládá celá domácnost pomocí inteligentní elektroinstalace. Protože ona je jedna věc přijít a podívat se, sáhnout si nebo se nadechnout, ale úplně jiná pak vzít celou rodinu a na pár dní si vyzkoušet reálný život v netradičních kulisách.
Tentokrát tedy nebudu psát o cestě k vysněnému pozemku nebo o strastech se stavebním úřadem. Ani o výběru realizační firmy nebo o tom, co se při stavbě nepodařilo na první dobrou. Budu se snažit zprostředkovat vám svůj subjektivní zážitek provoněný dřevem.
„Velmi dlouho v nás zrála myšlenka postavit si vzorový dům. Chtěli jsme mít možnost klientům naživo ukázat kvalitu naší práce, materiály a technologie, se kterými pracujeme, ale taky konkrétní lidi, kteří se pod jejich dům podepisují. Zároveň jsme jim chtěli nabídnout možnost vyzkoušet si bydlení v dřevostavbě, kde jsou dřevo i jeho vůně neustále přítomné," říká Lukáš Pejsar, architekt a autor návrhu domu.
„Když se naskytla příležitost koupit parcelu nedaleko Prahy, v malé klidné vesničce Čakov, bylo rozhodnuto. Tady se vše spojilo v jeden celek a vzniklo místo testování i setkávání s klienty i partnery. Dům se stal naší srdcovkou. Použití stejných technologií a vybavení jako v domech, které stavíme našim klientům, nám umožnilo ukázat, že kvalitní dřevostavba může být nejen ekologická a úsporná, ale také pohodlná a esteticky přívětivá. Věříme, že tento dům inspiruje všechny, kdo hledají udržitelné a moderní bydlení, a umožní jim lépe porozumět výhodám, které dřevostavby přinášejí."
Team 3AE. Foto se souhlasem: 3AE, s.r.o.
Zvuk, kamera, klapka, jedem!
Jedna z prvních myšlenek, které mi prolétly hlavou, když jsem vstoupila dovnitř, se týkala velmi bohatého prosklení. Velká část jižní stěny domu je totiž ze skla. I když je pozemek poměrně malý, bezprostředně na něj navazuje jen nepříliš frekventovaná štěrková cesta, za kterou je masa vysokých zelených stromů, obklopujících koryto menšího potoka. Přesto si člověk občas připadá jako hlavní postava v sitkomu. Tenhle pocit ale neuvěřitelně rychle vystřídá čirá radost z propojení interiéru s terasou a se zahradou a možnost sledovat proměny přírody v průběhu dne i ročního období.
Samozřejmě je dobré myslet na to, kam bude takové prosklení směřovat, pokud to ale není směrem k frekventovanému náměstí, rozhodně bych se tomu už po téhle zkušenosti nebránila. Je třeba zmínit, že i když teplota venku lezla přes 30 °C a slunce už bylo začátkem září poměrně nízko, dobře navržené přesahy střechy bezpečně bránily nechtěnému přehřívání a velkým pomocníkem v pocitu soukromí byly venkovní žaluzie, které dům po setmění zavinuly do bezpečné ocelové náruče.
Jednou rukou: Po mnoha nepříjemných zkušenostech mě mile překvapilo velmi snadné a pohodlné otevírání opravdu velkého HS portálu, díky kterému je možné propojit obývací pokoj s terasou. Foto se souhlasem: 3AE, s.r.o.
Krása s vysokým IQ
Několikrát jsem měla možnost si vyzkoušet, jak se ovládá chytrá domácnost, žít s ní ale tři dny pod jednou střechou bylo přeci jen něco trochu jiného. Zbytečná vymoženost, nebo nezbytná nutnost? V domě s řízeným větráním a rekuperací, automatickou závlahou, venkovními žaluziemi, elektrickou podlahovkou, bezpečnostním systémem, sound systémem v každé místnosti i na terase a množstvím důvtipně použitých rozličných svítidel rozhodně spíš to druhé. A i když jsem měla zpočátku jisté pochybnosti a notnou dávku respektu, skamarádily jsme se opravdu rychle.
Samozřejmě je třeba počítat s nutností všechno patřičně nastavit a odladit (ze zkušeností ostatních stavebníků vím, že to trvá minimálně rok), nelze jí ale upřít, že umí život zjednodušit a hodně zpříjemnit. A pak také samozřejmě uspořit nemalou část provozních nákladů, což ale jako návštěvník nemohu posoudit. Kdo nezažil, nemá reálnou šanci hodnotit – pod to se opravdu mohu podepsat.
Byl jednou jeden domeček: A v tom domečku stoleček... Ne stoleček. Stůl. Nádherný. Masivní. S reliéfním kartáčovaným povrchem, který prostě musíte pohladit pokaždé, když jdete kolem. Foto se souhlasem: 3AE, s.r.o.
Dřevo, kam se podíváš
Příjemná vůně, vysoká přidaná estetická hodnota a počítání suků nad hlavou před usnutím. Tyhle aspekty domu z masivních dřevěných panelů pro mě nebyly žádným překvapením, přesto je nemůžu nezmínit. I masivní dřevěná podlaha je něco, co opravdu nezevšední, a pokud pod ni přidáte ještě podlahové topení, zapomeňte na ponožky nebo pantofle.
Dřevěná terasa je také extrémně příjemná i při došlapu bosou nohou, navíc se díky bezprahovému HS portálu a ostatním „balkonovým" dveřím prostě stává přirozenou součástí domu. Velmi často se mi při redakčních návštěvách stavebníci svěřují, že z důvodu ušetření nákladů zvažovali, zda vybudovat zastřešenou terasu těsně spojenou s hlavním obývacím prostorem, protože dopředu nedokázali odhadnout, jak moc důležitou se pro ně stane. Že se v teplejších měsících převtělí v další plnohodnotnou místnost a bude středobodem dění celé rodiny. Opět můžu jen dvakrát podtrhnout. Sama si neumím představit důvod, proč bych to u svého budoucího domu měla chtít plánovat jinak.
Dovnitř, ven: Možnost vystoupit z každé obytné místnosti na úzkou terasu před domem a potažmo na zahradu se může zdát zbytečná, ale není. Rozhodně není.
Foto se souhlasem: 3AE, s.r.o.
Dům, který má plíce
Oproti prapočátkům pasivního stavění už dnes většina lidí ví, že nucené větrání neznamená zákaz otevřených oken, naopak pomáhá řešit situaci ve chvíli, kdy se okna otevřít nedají nebo je to z hlediska teploty venku nežádoucí. Přesto ještě pořád nad životem s rekuperací visí mnohým stavebníkům otazníky. A já říkám – pojďte si to vyzkoušet. Bydlím v bytě, větrám okny, nemám klimatizaci. A letošní parné léto bylo opravdu výživné. V zimě mám zase často v průběhu noci nebo ráno pocit vydýchaného vzduchu, ale nechce se mi spát s oknem dokořán. Neustálý přísun čerstvého vzduchu správné teploty je skutečně k nezaplacení.
Když ještě zainvestujete do reverzibilního tepelného čerpadla, které dokáže v létě vzduch lehce přichladit, nebudete chtít jinak. Pocitově jsem nikde v domě nevnímala žádný nepříjemný průvan, čidla teploty, vlhkosti a CO2 sama podle předchozího nastavení hlídala, aby náš klidný spánek nic nerušilo. A sáhnu-li do svých mozkových archivů, nikdy jsem nebyla na návštěvě u stavebníků, kteří by nucené větrání s rekuperací nechválili. Naopak bylo mnoho těch, kteří se ho z různých důvodů při realizaci domu zřekli a pak litovali.
Foto se souhlasem: 3AE, s.r.o.
Pod svícnem nemusí být tma
Článků o tom, jak správně navrhnout umělé osvětlení, jsem napsala už několik. A přesto mě vlastní zkušenost s opravdu precizně rozmyšleným umístěním různých druhů a intenzit osvětlení v mnohém poučila. Za skvělou vychytávku považuji čidlo pohybu pod postelí, které za vás rozsvítí orientační podsvícení ve chvíli, kdy spustíte nohy. Konec ukopnutých palců po cestě na záchod! A co teprve nastavení mnoha světelných scén pro různé aktivity – ve velkém společenském prostoru, který zahrnuje kuchyni, jídelnu i obývací pokoj s relaxačním koutem, neuvěřitelná paráda.
Jako na obláčku: Rozumná nožní teplota i v průběhu tropického dne (díky pasivnímu stínění přesahy střechy a také vnitřnímu větrání s rekuperací) v kombinaci s příjemnou vůní dřeva a extra pohodlnou matrací pomohla unavenému tělu k dokonalé regeneraci. Foto se souhlasem: 3AE, s.r.o.
Další rozměr příjemně strávenému víkendu přidala dobře řešená akustika a sound systém ve všech obytných místnostech i v koupelně (umístila bych ho i na záchod) a na terase, který se dal díky automatizovanému řízení domácnosti ovládat z tabletu. Každý obyvatel domu tak mohl poslouchat to své nebo se náladově synchronizovat se zbytkem rodiny. Zbytečný komfort? No, dřív bych možná kývala, ale po osobní zkušenosti se mi po něm teď doma hodně stýská.
Koupelna jako z pohádky: Jaká je to paráda, nemačkat se při čištění zubů u jednoho umyvadla! A co teprve luxusní walk-in sprchový kout se zástěnou z čirého skla, které opravdu stačí po sprše jen rychle přejet stěrkou, aby bylo stále krásně vyleštěné. Jen tu vanu jsme nestihli vyzkoušet. Foto se souhlasem: 3AE, s.r.o.
Jíst, meditovat a... bydlet
Když dopisuji a finišuji text, za okny hustě prší. Podzim už se přihlásil o slovo. Ostrý kontrast s úvodními slovy. O to raději se ještě na malou chvilku vracím alespoň ve vzpomínkách zpátky do Čakova, na prosluněnou terasu, k ozvěnám našeho života „na zkoušku". Postavit dům, který si zájemci budou moct na chvilku zapůjčit, mi přišlo jako fajn nápad. Jak ploché zhodnocení tak odvážné investice! Teď už tomu ale rozumím mnohem lépe.
Těžko najdete lepší způsob, jak se pořádně podívat na zoubek výsledku snažení vašeho budoucího partnera pro realizaci domu. Nebo mít dostatek času prohlédnout si množství precizně provedených detailů, na vlastní kůži si vyzkoušet technologie, do kterých plánujete investovat nemalé prostředky, ale vlastně nevíte úplně přesně, jak se s nimi budete pod jednou střechou cítit.
A co pohladit si masivní dřevěný panel večer před usnutím či se jen tak na neměřitelnou chvíli posadit doprostřed místnosti a vnímat všemi smysly, jak se v pasivní dřevostavbě můžete cítit? Pokud právě stojíte před obřím milníkem, jímž počátek realizace vašeho vysněného domova určitě je, může být takový život „na zkoušku" ideální příležitostí, jak si ujasnit priority.
Prostor navíc: Velký sedací parapet u obdélníkového okna vedoucího na vyvýšenou část terasy (kde má do budoucna „vyrůst" ještě zapuštěná vířivka) je skvělým herním koutkem. Při čtení je pohodlnější využít gauč, ale parapet přidává místa k sezení v případě větší návštěvy nebo umožňuje nechat si rozložené třeba rozestavěné puzzle či rozehranou partii šachu. Foto se souhlasem: 3AE, s.r.o.
Slovo dodavatele
Jednou vidět je lepší než tisíckrát slyšet... Slova paní redaktorky nádherně vystihují jedinečnost a atmosféru nadčasového vzorového domu a jsou pro nás tou největší odměnou. Velmi nás těší, že díky jejímu autentickému popisu můžete tento zážitek sdílet i vy, čtenáři prestižního časopisu, který již po mnoho let neúnavně přispívá k odborné osvětě v oblasti dřevostaveb.
NOVATOP je český prémiový stavební systém z masivního dřeva spojující špičkovou kvalitu s estetickou krásou. V domech postavených z tohoto systému dřevo nejen vidíte, ale také cítíte – a ten pocit se slovy nedá popsat, musíte ho zažít. Naší velkou výhodou je mimořádná kvalita a stabilita pohledových ploch, které odolávají vzniku povrchových trhlin i během topné sezóny. Díky tomu a celé řadě sofistikovaných systémových řešení si stavby z NOVATOPu dlouhodobě uchovávají jedinečnou kvalitu. Věřím, že právě kvalita a dobré příklady jsou cestou, jak účinně zamezit neprofesionálním realizacím staveb.
Tým 3AE tvoří skupina kreativních a dynamických mladých lidí s vášní pro detail. Dokáže plně využít všech výhod systému NOVATOP a často překvapuje novými odvážnými řešeními. Zároveň přemýšlí pragmaticky o funkčnosti svých návrhů, což tento dům dokonale dokazuje. Tak pokud vy přemýšlíte o prémiové dřevostavbě, nechte se právě zde inspirovat.
Jiří Oslizlo
AGROP NOVA a.s. (NOVATOP)
Tato dřevostavba soutěží v anketě DŘEVOSTAVBA ROKU 2024
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato vzorová dřevostavba se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku 2024 pod názvem "Život na zkoušku". Hlasujte do 31.12. 2024 v tomto kole a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
Technické parametry
- Typ domu: pasivní
- Užitná plocha: 134 m2
- Zastavěná plocha: 199,5 m2
- Dispozice: 2 × 2+kk (dvě bytové jednotky)
- Konstrukční systém: CLT (NOVATOP), základová deska s pasy
- Zdroj energie / teplo: kompaktní jednotka Pichler PKOM4 pro větrání, vytápění, chlazení i přípravu teplé vody
- Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,107 W/m2K
- Další vybavení: moderní technologie s inteligentním řízením Loxone; Moisture Guard Senzomatic pro komplexní kontrolu vlhkosti v celém domě
- Arch. návrh: Ing. arch. Lukáš Pejsar
- Realizace: 3AE s.r.o., www.3ae.cz
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 6/2024
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 99 Kč
koupit časopis
AUTOR ČLÁNKU: DAGMAR ČESKÁ pro časopis DŘEVO&stavby
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Osudová přitažlivost
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Sázka na dřevostavbu na klíč podle individuálního návrhu
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…
-
Dřevostavba obložená cihlami
Že si zděný dům lidé obkládají dřevem, je vcelku běžný jev. Aby byla naopak dřevostavba obložená cihlami, už tak obvyklé není, a tak mě to při návštěvě nového rodinného domu…
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…