Lucie Němcová | Čtvrtek, 31. prosinec 2020 |
Návštěvy některých staveb jsou doslova balzámem na duši. Propojí-li se silné místo, dobře navržený dům a srdeční majitelé, je to zkrátka zážitek. Tak jako v tomto případě. Přestože se na první pohled tato dřevostavba tváří jako „obyčejný“ dům tradičního archetypálního tvaru, kde už člověka nic nepřekvapí, opak je pravdou.
Již po studiích nám bylo jasné, že bydlení v Praze je pro nás dočasnou záležitostí. Neustále jsme vyhledávali přírodu a jezdili na venkov za našimi rodinami. Bylo zřejmé, že koupit velký byt, odkud budeme neustále utíkat, je nesmysl. Kraj Berounska a místo, kde nyní žijeme, nás nadchly. Po řadě návštěv sterilních satelitů byl tento pozemek jako oáza – s blízkým potokem a vzrostlými stromy, navíc v naprostém klidu.
Světlo a prostor základem domova
Technologii dřevostaveb jsme měli v hledáčku delší dobu a zdála se nám vzdušná, lehká a do lesa jako dělaná. Navíc s obrovskou výhodou – rychlostí stavby. Těžké a špinavé zděné systémy nám neseděly. Inspirováni rakouským stylem moderní architektury jsme nakonec oslovili architekta, který nám byl svým rukopisem nejblíž, a ihned jsme si sedli.
Líbil se nám jeho čistý styl a použití dřeva také na fasádě, takže je patrné, z jakého materiálu je objekt postaven. V našich představách figuroval velmi prosklený a otevřený dům. Chtěli jsme žít uvnitř s pocitem, jako bychom byli venku.
Nečleněný obytný prostor v přízemí, jako místo pro setkávání početné rodiny a přátel, byl dalším kritériem. Také mít v domě dostatek světla a zachovat velkou otevřenost podlaží mezi sebou, abychom mohli být v kontaktu s dětmi nahoře. Architekt nejen naprosto vystihl naše potřeby, ale pamatoval i na zakomponování cenných výhledů na blízké zajímavosti – zámek, vilu nebo keltské opidum. Celá spolupráce byla zkrátka úžasná zkušenost.
obr.: Stavba má vzhledem k velikosti pozemku dvě podlaží, aby zůstal dostatek prostoru zahradě. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
obr.: Více než jedny sousedy majitelé mít nebudou, což je příjemný pocit. Ani není třeba mít plot ze všech stran, příroda vytváří dostatečnou ochrannou hradbu. Foto: Martin Zeman
Problémy nejsou překážkou
Stejně jako jsme si lidsky sedli s architektem, přišlo souznění i s vybranou realizační firmou Palis Plzeň. Úplně nás nadchli svým přístupem. Ne že by v průběhu stavby nevznikaly problémy, vznikají vždy, ale záleží na tom, jak jsou řešeny. A právě to nás velmi příjemně překvapilo. Na stavbu jsme pravidelně jezdili, ale nemuseli jsme tu být nonstop a realizaci neustále kontrolovat, což byla velká úleva.
Jak to tak bývá, přišly i nečekané komplikace během užívání domu, například mokré skvrny kolem střešních oken. Ukázalo se, že foukaná celulózová izolace se uvnitř nedostala do rohů dutiny a vznikly tak tepelné mosty. Problém nakonec vyřešilo docpání celulózy do těchto míst.
Také nám kvůli problému s odpadem vytekla voda v koupelně horního patra a prosákla stropem až do obývacího pokoje. Opět se ale vše velmi rychle spravilo. Hned druhý den zde byli řemeslníci, konstrukce byla otevřena, nechala se důkladně vyschnout a bylo po problému.
obr.: Interiér obytného prostoru kromě černé, bílé a přirozeného dekoru dřeva nic neruší. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
obr.: Podlaha je dubová. Majitelé si užívají chození bosky i to, jak dřevo pracuje a mění se v čase. Foto: Martin Zeman
Slunce – základní zdroj tepla v dřevostavbě
Obytný prostor je orientován na jih. Za slunečného počasí sem tedy prakticky pořád svítí a v zimě často vůbec není třeba topit. Díky galerii se navíc prohřívají pokoje v horním podlaží. Jsme teplomilní, takže nám nevadí ani teploty kolem 24 stupňů. V létě se k naší spokojenosti dům nepřehřívá, což přisuzujeme zejména okolním vzrostlým stromům, které teplotu efektivně snižují.
Teplo v domě kromě slunce zajišťuje elektrické podlahové vytápění a příležitostně krb, který máme spíš pro atmosféru. Za loňský rok jsme za elektřinu (ohřev vody, topení, osvětlení a spotřebiče) platili kolem dvaceti tisíc. Výrazné prosklení dvou stěn přízemí je skvělé. Užíváme si světlost interiéru, kontakt se zahradou a třeba i to, že neztrácíme přehled o synkovi, který běhá venku.
Perfektní je kryté venkovní posezení, kde je také krb. Když je chladněji, je to úplná idylka – jsme chráněni před větrem a navíc se ohřejeme u ohně. Je zkrátka skvělé mít kam se vracet z ruchu velkoměsta, do klidu mezi šumění stromů a švitoření ptáků, a mít domov, který nás podporuje a nabíjí.
"Krb slouží spíše jako dokreslení té pravé zimní atmosféry, než jako nutný zdroj tepla."
obr.: Obývací pokoj lze díky plátnu srolovanému nad okny snadno proměnit v malé kino, což si jeho obyvatelé nemohou vynachválit. Stínění zajišťuje vnější žaluzie s automatickým ovládáním. Foto: Martin Zeman
obr.: Kryté posezení je velmi příjemným místem v těsné návaznosti na obývací pokoj. Svoji službu plní i v létě i v chladnějších obdobích, kdy je možné využít tepla z krbu. Foto: Martin Zeman
Komentář dodavatele
Investoři, mně velmi sympatičtí, nás oslovili s požadavkem podání nabídky na realizaci stavby podle projektu firmy DOMESI. Osobně se neztotožňuji s praxí přetahování zákazníka konkurenční firmě, ovšem investoři po prohlídce našich výrobních prostor a realizovaných i rozestavěných staveb na podání nabídky trvali. O tom jsem informoval autora projektu. Průběh stavby byl i pro nás velmi zajímavý. Podařilo se nám totiž při montáži sádrokartonů vrutem prorazit nádržku splachování WC a následkem toho došlo k prosakování vody do konstrukce. Několikrát opakovaná tlaková zkouška vodovodu však neukazovala žádnou abnormalitu ani únik vody. Trvalo nám celý den, než jsme záhadu odhalili. I mistr tesař se někdy utne. Na závěr stavby jsme dostali od investorů lahev šestnáctileté skotské whisky s věnováním. To byla slastná tečka za zdařilou stavbou.
Jaromír Eisman
PALIS Plzeň s.r.o.
obr.: Vysoké stropy a okna výšky přes dva metry sahající až k trámům pokoje v podkroví krásně prosvětlují a zvětšují. Foto: Martin Zeman
Komentář redaktorky
Návštěva v tomto domě pro mě byla v tom nejlepším slova smyslu nezapomenutelná. Dům mě naprosto okouzlil svojí specifickou atmosférou a klidem, což jen podtrhla okolní příroda a ukázkové počasí. Zaujal mne obývací pokoj, který se díky maximálnímu prosklení naprosto přirozeně přelévá do kryté terasy a zahrady, stejně jako další zajímavé prvky – galerie ve druhém patře nebo vysoká okna v podkroví vytvářející neskutečný světelný komfort. Jde o zdánlivé detaily, ale právě ty stavbu pozvedají na úplně jinou úroveň a utvářejí kvalitnější místo pro život. V tu chvíli jsem opět musela ocenit důležitost poučky z učení feng shui: "malé ovlivňuje velké".
Ing. arch. Lucie Němcová
redaktorka
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 121 m2
- Užitná plocha: 135 m2
- Konstrukční systém: panely v systému PALIS
- Tepelná izolace (obvodových stěn a střechy): foukaná celulóza ISOCELL
- Fasáda: omítka, modřínový obklad PALIS, cementovláknité desky
- Střešní krytina: betonová taška
- Okna: eurookna EUROM, profil 92, tepelně-izolační trojsklo, předokenní žaluzie
- Podlahy: keramická dlažba, dřevěná podlaha
- Teplo: elektrické podlahové vytápění, krbová vložka, ohřev TUV elektrický bojler
- Skladba stěny (směrem zevnitř): sádrokarton tl. 12,5 mm, rošt předstěny + minerální vata 60 mm, OSB deska tl. 15 mm, konstrukce stěny z lepeného I-nosníku PALIS + celulóza 220 mm, DHF deska tl. 15 mm, provětrávaná mezera tl. 40 mm, vodorovný rošt 40 mm, modřínový obklad nebo cementovláknitá deska (8 mm) 24 mm
- Celková tloušťka stěny: 426,5 mm
- Součinitele prostupu tepla U stěnou: 0,18 W/m2K
- Realizace: PALIS PLZEŇ spol. s.r.o.
Chcete si také postavit dřevostavbu podobného typu a zajímá CENA? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!
Rodinná firma PALIS Plzeň, spol. s r.o. je dodavatelem dřevěných energeticky úsporných domů podle individuálních návrhů architektů nebo investorů. Staví obytné domy, chaty i objekty občanské vybavenosti. Používá atestované a certifikované materiály se zárukou.
Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku
Vaše komentáře (2)
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…