Michal Babor | Pondělí, 08. únor 2021 |
Brigitta a Frank se během svého dvacetiletého manželství stěhovali už šestkrát, naposledy do montovaného domu z betonových panelů. Rozhodnutí vyměnit definitivně beton za dřevo muselo podle jejich slov uzrát. Definitivní verdikt padl po dovolené ve srubovém domě v Bavorsku – bude se stavět dřevostavba!
Nejtěžší bylo se rozhoupat a dospět ke konečnému rozhodnutí. Pak už to šlo ráz na ráz – nechali jsme si poradit od specialisty na dřevostavby a rozhodli jsme se pro srubovou konstrukci. Protože jsme si ale nechtěli brát hypotéku a úspory by na stavbu nestačily, musel se nejprve najít kupec na náš původní dům. Štěstí nám přálo a trvalo pouhých šest týdnů, než se našel. Mezitím jsme si postavili z papíru model našeho budoucího domu a spolu s architektem, kterého nám doporučila realizační firma, jsme začali pracovat na projektu.
Stavba domu částečně svépomocí
Už od začátku nám bylo jasné, že budeme chtít přiložit ruku k dílu. Manžel je manuálně zručný, rád kutí a staví si modely letadel, v našem starém domě také dokázal leccos opravit, a tak nám přišla nabídka dodavatele ušetřit díky svépomoci opravdu vhod.
Byli jsme připraveni, že si dům postavíme pod odborným vedením sami, když ale na staveniště přijely kamiony naložené samým dřevem, byla v nás malá dušička. Nakonec nás ale stavba bavila, přestože byla fyzicky velmi náročná. Montážní dozor od výrobce nám byl ale velkou oporou, radil nám a dohlížel na přesnost, často nám pomohl i manuálně.
obr.: V dolním Sasku v létě poměrně často prší. Díky velkému přesahu střechy vznikla plně zastřešená terasa, která umožní pobývat venku i za deště. Foto: Fullwood
obr.: Trojúhelníková okna ve štítu prosvětlují interiér obytného prostoru, plnohodnotné druhé podlaží je v zadní části domu. Foto: Fullwood
Foto: Fullwood
Dimenze, světlo a maximum dřeva
S výhledem na stáří jsme chtěli bezbariérové přízemí, v patře je dnes jen pokoj našeho syna a pracovna. Každý z nás měl své preference – manžel trval v obývacím pokoji na otevřeném prostoru bez stropu, pro mě byly zase důležité jasné, jednoduché dispozice a dostatek volného prostoru. A samozřejmě hodně světla a co nejvíce přiznaného dřeva.
Po pár letech bydlení musím říct, že až ke střeše otevřený prostor nad obytnou částí je jedinečný prvek. Dodává interiéru vzdušnost a eleganci a ve spojení s velkými okenními plochami si často připadáte, jako kdybyste právě byli venku.
Nechci se moc chválit, ale myslím, že jsme udělali dobře také s ošetřením dřeva v interiéru proti tmavnutí vlivem slunečního záření a s kombinací dřeva a sádrokartonu v provozní části domu a v koupelně. Trochu strach jsme měli z tmavě zeleného nátěru okenních rámů, ale nakonec se ukázalo, že kontrast je lepší než kombinace několika druhů dřeva.
obr.: Provozní část domu se zádveřím a technickou místností má stěny obložené sádrokartonem. Podle majitelů je to praktické řešení nejen kvůli údržbě, ale i vzhledem ke světelným poměrům – dřevo by prostor opticky zmenšovalo. Foto: Fullwood
Dřevostavba na stáří
Foto: Fullwood
obr.: Obytný prostor se světlou výškou 5,5 metru je skutečně reprezentativní a velkorysou částí domu. Přechod mezi obytnou zónou, jídelnou a kuchyní je na přání majitelky plynulý a je zárukou rodinné pospolitosti. Foto: Fullwood
V zimě teplo, v létě chládek
Protože jsme neměli zkušenost s masivní dřevostavbou, občas nás vykolejilo tvrzení kolemjdoucích, že v takovém domě bez izolace v zimě zmrzneme. Už první zimu se ale ukázalo, že naše obavy byly zbytečné – v zimě dům krásně drží teplo a překvapil nás i v létě, kdy v něm byl zase příjemný chládek.
Za rok protopíme kolem 600 eur. Na radu odborníků z realizační firmy jsme zvolili tepelné čerpadlo systému země-voda s plošnými podzemními kolektory uloženými v hloubce 150 cm, které ve zdejším písčitém podloží fungují velmi dobře.
A samozřejmě nás těší i to, že bydlíme v domě z čistě přírodního materiálu. Prostě se nám splnil sen a jsme přesvědčeni, že naše sedmé stěhování bylo poslední.
"Dýha z Meranti opticky sjednocuje kuchyni s jídelním koutem. Příjemná krémová barva dvířek má stejný odstín jako stěny v zádveří."
Další krásná realizace dřevostavby
obr.: Z ochozu v horním podlaží je výhled do obytného prostoru v přízemí, zároveň funguje jako spojovací komunikace mezi dvěma pokoji a koupelnou v patře. Foto: Fullwood
obr.: V zemitých tónech se nese i vybavení rodinné koupelny. Foto: Fullwood
Technické parametry:
- Spodní stavba: základová deska
- Stavební systém: roubená konstrukce, borovice, tři slepené lamely, jádrové dřevo zvenku; výsledná tloušťka 20 cm, U = 0,18 W/m2
- Krov: dřevěný, smrk
- Střecha: sedlová, sklon 35 o, mezikrokevní izolace 20 cm minerální vaty, pálená taška
- Vstupní dveře: dřevěné
- Okna: dřevěná (borovice), lepený profil, U = 1,2 W/m2K, trojsklo
- Podlahy: keramická dlažba
- Topení: tepelné čerpadlo země-voda – podlahové topení, krbová vložka s výměníkem pro přípravu teplé vody a napojeným na podlahové vytápění
- Primární potřeba tepla za rok: 59 kWh/m2
- Zastavěná plocha: 120 m2
- Obytná plocha: 117 m2
- Realizace: LK-Fertigbau GmbH, www.fullwood.de, Foto: Fullwood
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…