Michal Babor | Neděle, 05. červenec 2020 |
Nebýt dědice, kterému tradice, venkov a odkaz předků nebyly úplně lhostejné, stihl by hospodářské stavení ve slovinské Bohinji podobný osud jako jiné stavby tohoto druhu: Přestavba na konvenční dům, garáž nebo prostě demolice. Tentokrát ale dostala stodola druhou šanci a do nového života se nadechla lehce a moderně.
Rekonstrukce staré stodoly
Tradiční stavby v podhůří slovinských Alp mají podobu různých zemědělských usedlostí, seníků, stodol a drobných užitkových staveb. Většina z nich už neslouží svému účelu a po desetiletích zanedbávané údržby často padnou k zemi a na jejich místě vyroste moderní stavba.
Rok Oman a Špela Videčnik z lublaňského ateliéru OFIS architekti měli to štěstí, že je oslovil člověk, který touto konvenční cestou jít nechtěl. Jeho cílem bylo naopak zachovat maximum z tradiční lidové architektury a najít způsob, jak ji přizpůsobit soudobým potřebám.
Koncept revitalizace se odvíjel od ideje zachovat vnější vzhled stodoly pokud možno bez výraznějšího zásahu a veškerou pozornost věnovat interiéru – myšlenka vytvořit uvnitř stodoly novou dřevěnou stavbu se ukázala dostatečně nosná na to, aby se projekt mohl zrealizovat.
Stará stodola byla dvoupatrová – v přízemí bylo velké stání pro dobytek a sklad zemědělské techniky, v patře se dosušovalo a skladovalo seno. Sklep sloužil k uskladnění krmiva a potravin. Rampa, po které se dříve zaháněl dobytek z pastvy a která sloužila také jako vjezd pro zemědělské stroje, zůstala zachována a slouží jako hlavní přístupová cesta.
obr.: Původní stav stodoly před rekonstrukcí. Foto: Tomaz Gregoric
Foto: Tomaz Gregoric
Foto: Tomaz Gregoric
Interiér jako jeden velký loft
Všechny vnější dřevěné prvky i břidlicovou střešní krytinu se naštěstí podařilo díky dobrému stavu zachovat, jediným zásahem do původního obvodového pláště jsou kruhové otvory před okny vsazenými do nového vnitřního pláště, a odstranění opláštění vedle vstupní části, kde vznikl venkovní prostor chráněný vykonzolovaným stropem.
Místnosti v interiéru tvoří jeden velký loft – obývací pokoj, jídelna a ložnice se vzájemně opticky prolínají, ložnice je pouze náznakově oddělena výškovým stupněm. Pokoj pro hosty v patře vlastně není pokojem, spíše prostorem, který se jako galerie otevírá do hlavního obytného prostoru.
Tento dispoziční koncept by asi jako rodinný dům nefungoval, protože je ale revitalizovaná stodola určena pro rekreační turistiku, nevadí, že o místo pro klidné rozjímání tady asi bude nouze. Servisní prostory, jako jsou šatna, koupelny, sauna a kuchyně, jsou lineárně uspořádány podél delší stěny a od obytného prostoru odděleny transparentní stěnou.
Foto: Tomaz Gregoric
Foto: Tomaz Gregoric
Foto: Tomaz Gregoric
"Všechny vnitřní povrchy (podlahy, stěny, nábytek) jsou vyrobeny z místního smrku s kartáčovanou úpravou. Jeho světlý povrch kontrastuje s tmavou barvou původního dřeva."
Foto: Tomaz Gregoric
Foto: Tomaz Gregoric
Foto: Tomaz Gregoric
Mohlo by vás zajímat...
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”
-
Poctivá rekonstrukce památkově chráněného objektu Roubenka
Rekonstrukce historicky cenných objektů nebývají jednoduchou záležitostí, obzvlášť těch památkově chráněných. Když se ale spojí vědomosti, pokora, ochota naslouchat a snaha o…
-
Oprava dřevěné a nosné konstrukce krok za krokem
Oprava dřevěných a nosných konstrukcí patří spolu s výměnou střechy k nejdůležitějším a také nejdražším částem rekonstrukce roubené stavby. Teprve když je stavba „v suchu" a…
-
Jak na opravu roubenky krok za krokem
Pro majitele je dnes nejtěžší zorientovat se v množství často protichůdných informací a naplánovat opravu tak, aby přinesla kýžený výsledek – obvykle zvýšení komfortu pro…
-
Jak funguje technologie čištění dřeva suchým ledem a v čem je unikátní
Mezi metody čištění a oživení starších dřevěných prvků přibyla nová, efektivní a ekologická metoda čištění peletami suchého ledu. Kromě údržby a renovace straších…