Tisk
Lněné oleje – s nimi dřevu dobře je

Lněné oleje – s nimi dřevu dobře je

Redakce | Čtvrtek, 04. říjen 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Pro povrchovou úpravu dřevostavby můžeme použít prakticky jakýkoliv nátěr, avšak musíme jej vybírat s ohledem na místo použití. Některé nátěry jsou natolik závadné, že se nedoporučují pro interiérové použití.

 

Takové nátěrové hmoty jsou drahé a často se jedná o koktejl nebezpečných chemických látek. Proto je ekologické využívat darů přírody a nezatěžovat zbytečně přírodu chemickou výrobou. Jedním z nejznámějších napouštěcích nátěrů na dřevo je lněný olej.
Len je lidem známý opravdu dlouhou dobu – nazývá se kulturní rostlinou a nejstarší výrobky z lněného vlákna jsou datovány podle archeologických nálezů až z doby před sedmi tisíci lety. Bohužel nelze přesně datovat objevení faktu, že len je olejnina a lze ji tak i využít. Olej je získávaný ze sušených dozrálých semen lnu setého, a to lisováním bez zvýšené teploty. Na trhu je dostupný v několika variantách - lisovaný za studena, alkalicky rafinovaný, bělený či zahušťovaný na slunci.

Čistý lněný olej - pro dřevo ideální 

lněný olej - ošetření dřevaDetail dřeva ošetřeného lněným olejemOlej ze lnu je základem olejových nátěrových hmot. Lněný olej je jedlý a velmi prospěšný pro lidský organizmus, však jeho chuť není valná. Proto se využívá především po povrchovou úpravu dřeva. Velmi pozvolna zasychá a po vytvrdnutí se lehce smršťuje. Proto je nutné provádět nátěr v několika slabých vrstvách a případný přebytek setřít hadrem.

Olej nepokrývá povrch jako laky, ale má vsakovací schopnost do pórů dřeva. Výsledný povrch není sice lesklý, ale krásně nám zvýrazní texturu dřeva. Povrch ošetřený lněným olejem je poměrně odolný proti mechanickému poškození. Pokud už k poškození dojde, lze povrch velmi snadno opravit oproti klasickému laku. V případě potřeby lze hladké povrchy vyleštit - dosáhneme velmi hezkého vzhledu. Dřevo opatřené tímto nátěrem časem lehce zažloutne – tento jev však zasáhne většinu klasických chemických nátěrů díky UV záření.

Tradiční ochrana dřeva - fermež

Dřevo ošetřené fermežíTepelnou úpravou lněného oleje vzniká takzvaná fermež. Užívá se jí jako pojiva barev nebo i jako samotné pro povrchovou úpravu dřeva. Neupravený lněný olej při zahřívání polymerizuje a oxiduje, tím se stává hustým a doba jeho zasychání se podstatně zkracuje. Na dnešním trhu nátěrových hmot, lze koupit výrobky pod názvem „lněná fermež" - jedná se o kombinaci lněného oleje, kovových sušidel (kovová mýdla kyselin ricinového oleje). Do některých výrobků jsou přidána i ropná rozpouštědla, například lakový benzín pro snížení hustoty a tím lepší aplikaci. Kovová sušidla přidaná do fermeže ji dělají nepoživatelnou.

Foto: autor, KREIDEZEIT a tesařství Bláha

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ochrana dřeva”

  • Pečujte o dřevo legendární lazurou

    Pečujte o dřevo legendární lazurou

    Vítejte ve světě, kde tradice potkává inovaci a kde je péče o dřevo považována za umění. Karbolineum Extra představuje lazuru, která je synonymem kvality, odolnosti a estetické…

  • Ochrana dřeva v exteriéru – snadná obnova bez složitého broušení

    Ochrana dřeva v exteriéru – snadná obnova bez složitého broušení

    Vlastníte dřevostavbu, zahradní domek, pergolu nebo dřevěný plot? Dříve či později řešíte otázku čím vše natřít, aby dřevo dlouho sloužilo svému účelu, zůstalo co nejdéle…

  • Jak a čím nejlépe chránit dřevo?

    Jak a čím nejlépe chránit dřevo?

    Aby byly dřevěné prvky ve stavbách schopny dlouhodobě plnit své funkce, je třeba vždy zvážit mnohé faktory týkající se vhodného výběru dřeviny, způsobu jeho opracování a zejména…

  • Dřevo venku natřít nebo nenatřít?

    Dřevo venku natřít nebo nenatřít?

    Dřevo je jeden z nejstarších stavebních materiálů. A také jeden z nejoblíbenějších. Dodává punc luxusu, pocitově hřeje a je potěchou pro oči. Pokud ho ale necháme venku, vystavené…

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop