Administrator | Čtvrtek, 21. srpen 2014 |
Vybíráme z otázek našich stavebníků: je rozdíl v difuzně uzavřené a otevřené konstrukci z hlediska rosného bodu? Přečtěte si odpověď odborníka.
Difuzně otevřená konstrukce
Z hlediska rosného bodu je poměrně velký rozdíl mezi oběma konstrukcemi. Difuzně otevřená skladba je již z principu navržena tak, aby umožňovala průchod molekul vodní páry konstrukcí. Takovou konstrukci je ale nutné dobře navrhnout s ohledem na parobrzdnou vrstvu (kašírované sádrovláknité desky, OSB desky a podobně), která musí brzdit průchod těchto vodních par z interiéru směrem do exteriéru.
Tato vrstva musí zároveň splnit přísná kritéria na vzduchotěsnost celé konstrukce. K rosnému bodu musí v difuzně otevřené konstrukci docházet v minimálním měřítku a ideálně na vnější straně konstrukce směrem do exteriéru. Po stránce stavební fyziky je třeba dobře navrhnout plášť konstrukce s dostatečně silnou vrstvou tepelné izolace na fasádě domu. Je také důležité, aby omítkový systém na fasádním izolantu měl co nejmenší difuzní odpor. Doporučuji používat pouze certifikované systémy se zárukou na ucelený systém izolantu a omítkového systému.
Difuzně uzavřená kontrukce
V případě difuzně uzavřené konstrukce se používá na vnitřní straně konstrukce parozábrana (nejčastěji PE fólie), která zamezí průchodu vlhkosti do konstrukce a jejímu srážení uvnitř konstrukce. Nicméně i při sebekvalitnějším provedení parotěsné vrstvy je třeba navrhnout dostatečně silnou vrstvu fasádního izolantu (nejčastěji fasádní polystyren).
Tato adekvátní vrstva fasádního izolantu by nám měla pomoci v případě, že dojde k nechtěnému porušení parotěsné fólie a následnému průchodu vlhkosti do konstrukce. K rosnému bodu by v tomto případě mělo dojít maximálně na vnější straně fasádního izolantu, což zabezpečí dostatečná vrstva této izolace. Z pohledu bezpečnosti a možného vzniku kondenzace je tedy bezpečnější konstrukcí difuzně otevřená, která s průchodem vlhkosti počítá již při samotném návrhu konstrukce.
Vlastimil Makovec, společnost ATRIUM s.r.o.
Tuto i jiné otázky včetně odpovědí odborníků najdete v rubrice Stavíme dřevostavbu našeho tištěného časopisu Dřevo&Stavby. Vyplatí se objednat výhodné předplatné, ať vám žádné zajímavé informace neuniknou.
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Konstrukce dřevostaveb”
-
Rodinný dům v Trhových Svinech aneb místo, kde sádrokarton nachází nové možnosti
V malebné obci Trhové Sviny vznikl unikátní rodinný dům, který vyniká nejen svým dřevěným konstrukčním systémem, ale i inovativním využitím sádrokartonu. Tento materiál, běžně…
-
Dům z krčkového zdiva má skvělé izolační vlastnosti, je nehořlavý a cenově dostupný
Už jste někdy viděli takový dům? Vypadá zvláštně – na jeho vnější omítce se rýsují trámy konstrukce jako na hrázděné stavbě, ale výplň není z cihel. Ze zdí vystupují…
-
MS polymery a jejich využití ve stavebnictví
Jednoduše řečeno MS polymer je modifikovaný silikon, který kombinuje vlastnosti silikonu a polyuretanu. Díky kombinaci jejich silných stránek a eliminaci těch slabých, získává unikátní…
-
Modulový dům lze snadno přestěhovat z místa na místo. Jaké další výhody přináší?
Modulární výstavba je často spojována s konstrukcí převážně kovových přepravních kontejnerů nebo takzvaných unimobuněk. Stále vyšší kvalita materiálů a možnosti designu však…