DAS | Středa, 08. červenec 2015 |
Požáru se bojí každý z nás. Oheň však nemusí dřevostavbu zničit, pokud zvolíte správné materiály a jejich skladbu. Dřevo je sice hořlavé, ale jeho požární odolnost velmi významně ovlivňuje protipožární obložení (z desek na bázi dřeva, sádry atd.) a použitá minerální izolace. Ta nejdříve zcela brání a později snižuje rychlost jeho zuhelnatění.
Jak se chová dřevo při požáru?
Při vystavení dřeva požáru – když povrchová teplota dřeva překročí hranici 300 °C – se jeho povrch zapálí a nejprve hoří. Zakrátko se vytvoří tepelně izolační vrstva zuhelnatělého dřeva a tato zuhelnatělá vrstva chrání a zpomaluje odhořívání průřezu konstrukce. Vznikající tenká vrstvička popele na povrchu také tepelně izoluje. Díky tomu ztrácí dřevo – na rozdíl od oceli, u které to je naopak – jen pomalu svou nosnou funkci a zborcení konstrukce lze předvídat. To u konstrukce ocelové často není možné.
Minerální izolace proti požáru
Minerální izolace je nehořlavá bez přidaných chemikálií a patří do nejlepší třídy reakce na oheňA1 nebo A2. Díky tomu moderní konstrukce na bázi dřeva vykazují až 90 minutovou požární odolnost z interiéru a 120 minutovou z exteriéru. Důležité jsou konstrukční detaily stěn, příček a stropů v objektu. Uvnitř konstrukce obvodových stěn se proto v celé tloušťce stěny vkládá minerální izolace. Chrání boční strany sloupků, což znamená, že v případě požáru by sloupky odhořívaly pouze z čelní strany vystavené ohni. Zde jsou ale chráněné sádrokartonovými nebo sádrovláknitými deskami (případně OSB). Samotný hořlavý materiál – dřevo, který je hlavním statickým prvkem domu, je chráněn ze všech stran proti požáru nehořlavými materiály.
Předsudky a obavy
Vícepodlažní domy, které mají ve Skandinávii i Severní Americe dlouholetou tradici, u nás stále naráží na problémy. Hlavní důvod je v normových požadavcích na požární ochranu staveb. Konstrukce přitom vykazují vysokou požární odolnost (až REI 120). V ČR mohou mít dřevostavby nejvýše 5 nadzemních podlaží, oproti tomu v zahraničí zanedlouho vyrostou první dřevěné výškové stavby.
Zdroj: AVMI a ADMD
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Izolace”
-
Kvalitní akustická izolace je klíčem ke komfortnímu bydlení
Dlouhodobě zvýšený hluk nejenže znepříjemňuje bydlení, ale může mít také dopad na vaše zdraví. Hlučné prostředí přispívá k problémům, jako jsou špatný spánek, bolesti hlavy…
-
Dřevostavby jsou ideálním řešením pro dosažení bezemisních standardů
Nové domy se budou do budoucna stavět ještě úsporněji. Jako ideální řešení se nabízí dřevostavby, které je možné jednoduše zateplit na úroveň pasivního domu a doplnit…
-
Sádrokarton se v Česku vyrábí již 25 let. Cihlu dohnal a překonal
Přesně před 25 lety – 7. května 1999 – sjela z výrobní linky v závodu společnosti Rigips v Horních Počaplech první sádrokartonová deska. Od té doby bylo jen v Rigipsu vyrobeno přes…
-
Jak jednoduše zateplit střechy bungalovů? Rychlé řešení přináší foukaná minerální izolace
Bungalovy nabízejí mnoho výhod včetně snadné údržby či bezbariérovosti a flexibility ve využití prostoru. Ještě donedávna ale jejich majitelé museli při zateplování střešních…