Redakce | Čtvrtek, 23. červen 2011 |

Pod základy jakékoliv stavby se může vyskytovat ve zvýšené míře nebezpečný radon, takže i při stavbě základů dřevostavby se setkáváme s průzkumem jeho obsahu v podloží. Změření radonu na stavebním pozemku a odborný posudek je zapotřebí ke stavebnímu řízení.
Radon v základových půdách
Změření obsahu radonu v podloží na stavebním pozemku je nutnou součástí podkladů ke stavebnímu řízení. Také se stává vodítkem k případným protiradonovým opatřením, pokud by měření prokázalo nadlimitní výskyt radonu. Měření provádí odborná firma s odpovídající licencí. Proměří na místě geologické podloží stavby a koncentraci radonu v plynech podloží, aktivitu radonu v půdě i propustnost půd pod základy. Následně vypracuje protokol se stanovením stupně radonového rizika (radonový index pozemku). V protokolu je navržen optimální způsob ochrany stavby proti vnikání radonu z podloží.
Nebezpečný radon
Radon sám neškodí, ale o produktech jeho radioaktivní proměny se to říci nedá - působí velká zdravotní rizika. Při vdechování se rozpadají v plicích a nezvratně ničí jejich sliznici. Závazným dokumentem je vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR z roku 1991 stanovící opatření k omezování ozáření z radonu a dalších přírodních radionuklidů. Důležitá je prevence protiradonové ochrany v nových rodinných domech a jiných novostavbách - samozřejmě tedy včetně dřevostaveb.
Jak protiradonové opatření vypadá?
Při zjištění nízkého zatížení postačí hydroizolace na základové desce. Stejně tak v podsklepených domech, kde se musí suterén větrat. Střední riziko vyžaduje silnější, tzv. protiradonovou izolaci. Na pozemku s vysokým radonovým rizikem je nutný navíc systém odvětrávání, což jsou drenáže a případně i vzduchová mezera.
A pak už může na základovou desku dosednout dřevostavba. Její dveře později otevřete odborníkům na radon ještě jednou; to když přijdou změřit obsah radonu v hotovém interiéru a zjistit tak, zda protiradonová opatření byla udělána správně a jsou dostačující – to je zapotřebí pro finálovou část stavebního řízení.
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Základy”
-
Jak se staví roubenka, krok za krokem
Zajímá vás, jak roste tradiční česká roubenka? O zkušenosti z výstavby se s námi ochotně podělil zručný tesař Robert Malý, který sruby a roubenky nejen staví, ale také formou…
-
Termoizolační půdní schody FAKRO LTK Energy: chytré a úsporné!
Máte doma půdu? A co schody? Ne, nemyslíme vratký žebřík, který vám dává adrenalinový zážitek pokaždé, když něco potřebujete nahoře. Mluvíme o termoizolačních půdních…
-
Výběr inspirativních teras u dřevostavby
Jistě existují terasy, kde hraje zásadní roli turnaj v připalování steaků nebo to, jak dobře umíte předstírat před sousedem jógu. Na leckteré terase můžete být pár kroků od…
-
Jak vybrat kvalitní stavební dřevo krok za krokem
Jak a kde konkrétně se ke kvalitnímu materiálu na stavbu dřevostavby dopracovat? Zeptali jsme se odborníka, který nám prozradil opravdu spousty užitečných informací.