Lucie Němcová | Pátek, 26. březen 2021 |
Má archetypální tvar, který dominuje české krajině, a přesto je nezaměnitelný. Detaily spředené do jednoho originálního celku dýchají novotou. Souzní v promyšlené mozaice a prozrazují, že tento dům není žádná rychlokvaška. Není to ani dokonale nastrojený architektonický šperk bez života. Právě naopak. Je útulný natolik, že by člověk nejraději zůstal napořád.
Musí to být pasivní dřevostavba
Když jsme přijeli na toto místo poprvé, bylo pochmurné podzimní počasí a silně foukalo. Ostatně, tady fouká pořád. Přesto si nás právě tento pozemek získal. Vyjedete z Prahy a rovná placka se začne vlnit. Začíná Posázaví. A pak ten výhled tady!
Zdejší městečko si nás získalo a tak jsme pátrali v okolí, dokud jsme nenalezli ten svůj kousek půdy. Jelikož zde teprve probíhala příprava pozemků a sítí, měli jsme dostatek času. Nebylo kam spěchat. A tak jsme to uchopili zodpovědně, jak se to má.
Pěkně krok za krokem. Od začátku jsme věděli, že chceme dřevostavbu a pasivní dům. Vybrali jsme stavby, které se nám líbí, našli autory a oslovili je. Jakmile jsme ale osobně poznali naši paní architektku, hledání bylo u konce. To byla „láska na první pohled". Profesně i lidsky.
"Se stavbou jsme začínali v srpnu. Jen kvůli zpožděné dodávce oken se stavba prodloužila do dubna."
Barevnost: Světlá hnědá barva dřeva s tóny šedivé – dům je velmi elegantní a přitom nenápadný i za denního světla. Foto: Martin Zeman
Jednoduchost dřevostavby po vzoru prosté stodoly
Proč tedy dřevostavbu? Není to objekt, který tu bude stát tisíc let, je ekologický, z živého a příjemnějšího materiálu než třeba beton. Líbí se nám taky, že konstrukce je přesná a rychle postavená. Ohromně se nám líbí takové ty stodolové domy obložené dřevem, které šedne a vypadá autenticky. Prostě jako obyčejná stodola.
Tady jsme byli vázání přísnými regulativy. Sklon střechy mezi 30 až 45 stupni, přesná zastavěná plocha, dané parametry podkroví, nutná garáž přímo v domě nebo s vlastní sedlovou střechou...
Celkový koncept je tedy v jednoduchých a čistých liniích. V takové podobě vyhovuje i pasivnímu standardu, který jsme si přáli. Dům reaguje na svažitý terén je částečně zapuštěný a v přízemí jsou dvě výškové úrovně. Díky tomu je možné z obývacího prostoru vyjít přímo na úroveň zahrady.
Rámec, který určily regulativy a energetická koncepce, do značné míry stanovil i vnitřní dispozici. Pokoje pro děti, jeden pro hosty, dvě koupelny a samozřejmě důležitý prostor kuchyně a obývacího pokoje v přízemí. Zkrátka jsme si řekli, co potřebujeme pro život. Projekt jsme nakonec vymýšleli rok a hráli si s detaily v interiéru. Ten stále postupně dolaďujeme a snažíme se dodržet všechny drobnosti z projektu.
Kuchyně: Řešení kuchyňského koutu přináší řadu výhod. Majitelé odsud mají krásný výhled a zůstávají během vaření v kontaktu s okolím a s děním v obývacím pokoji. Je to takové řídící centrum. Foto: Martin Zeman
"Místo pro relaxaci, povídání, čtení a do budoucna i dobré filmy. Přibude projektor a plátno."
Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Zajímá vás jak se bydlí v pasivním domě? Objednejte si novou ročenku PASIVNÍ domy 2021!
V souvislosti s přiručkou " Zdravý dům od základů" je vhodnou inspirací pro výběr zdravého domu naše nová ročenka PASIVNÍ domy 2021, která vás blíže seznámí s bydlením v pasivním domě ať už zděném nebo dřevěném. Ročenku si už nyní můžete objednat za pouhých 95 Kč.
KOUPIT ročenku PASIVNÍ domy 2021 →
Ryzí konstrukce z masivu
Nosná konstrukce je z masivních dřevěných panelů s instalační předstěnou. Zdálo se nám z akustického hlediska uživatelsky přívětivější ponechat jako finální povrch sádrokartonové desky. Dřevo v pohledové kvalitě je pouze na stropě v podobě biodesek. Ty zakrývají spřažený dřevobetonový strop, konstrukční prvek zvolený pro jeho akumulační, požární i akustické vlastnosti. Mohl by se zdát zbytečný, ale my jsme za něj hodně rádi. Vůbec nevíme, když nahoře někdo chodí.
Schody: Výškový rozdíl v přízemí vyrovnávají stupně, které občas slouží i jako další místo k sezení v rámci obývacího prostoru. Na podlaze je příjemné marmoleum. Foto: Martin Zeman
5 zkušeností majitele s pasivní dřevostavbou
1. Energetický specialista
Během příprav jsme využívali také specializovanou firmu pro konzultace energetické koncepce domu. To bylo skvělé. Promysleli jsme všechny podrobnosti a dostali spoustu cenných rad.
2. Nežádoucí tepelné zisky
V původním návrhu bylo okno ještě na západ u jídelního stolu, které jsme zrušili, aby nenavyšovalo tepelné zisky v létě a nedocházelo k přehřívání.
3. Přehřívání
Obecně není problém udržet teplo během zimy, ale léto by mohla být výzva. Také na stínění bylo myšleno od začátku.
4. Tepelná stabilita
Bydlíme zde již pět let a můžeme říct, že dům je tepelně velmi stabilní. Moc si to užíváme. V létě i v zimě si dům drží teplotu kolem 24 stupňů. Ať už venku sněží, fičí ledový vítr, jsou jarní plískanice, nebo naopak v létě pořádné horko, uvnitř je příjemně. Pouze když vedra trvají neobvykle dlouho a v noci několik dní po sobě neklesá teplota pod 20 stupňů, teplota uvnitř po pár dnech o něco stoupne.
Náklady v prvním roce bydlení byly za elektřinu 16 000 Kč (spotřebiče, světlo, TUV, vytápění), v druhém roce 20 000 Kč (zvýšení cen elektřiny a také více běžících spotřebičů) a ve třetím roce 22 500 Kč díky opětovnému zdražení elektřiny.
5. Dispozice
Rámec, který určily regulativy a energetická koncepce, do značné míry stanovil i vnitřní dispozici.
Foto: Martin Zeman
Základní údaje o pasivním domě
- Měrná potřeba tepla: 13 kWh/m2/rok
- Konstrukční systém: dřevostavba z masivních šroubovaných panelů DEKpanel D – difuzně otevřená konstrukce
- Zastavěná plocha: 115,5 m2 včetně teras
- Užitná plocha: 154 m2
- Počet osob v domácnosti: 3 + kočka + pes
- Způsob vytápění/ větrání: teplovodní vytápění (podlahové topení + radiátory), nucené větrání (aktivní + pasivní rekuperační výměník) – kompaktní jednotka v kombinaci s tepelným čerpadlem
- Projekt: ARCHCON atelier s.r.o., 2013 www.archcon.cz
- Realizace: 2014 – 2015, DŘEVOSTAVBY BISKUP s.r.o., www.drevostavbybiskup.cz
Líbí se vám tato moderní dřevostavba a chystáte se stavět? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!
Historie firmy DŘEVOSTAVBY BISKUP se začala psát již před více než 25 lety. Zabývá se převážně individuální výstavbou nízkoenergetických a pasivních dřevostaveb. Díky nasbíraným zkušenostem tak kromě standardních domů realizuje i složité a unikátní projekty. Spolu s architekty a projektanty z ARCHCON atelier tvoří sehraný profesionální tým pro stavbu prémiových staveb.
Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku
Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”
-
České bateriové stanice HES s kapacitou až 41,1 kWh snižují díky spotovému nakupování cenu elektrické energie
Střešní solární elektrárny na rodinných domech se pomalu stávají v Česku standardem a zájem výrazně zvýšila i rostoucí cena energií. S vlastní fotovoltaikou zákazníci šetří…
-
Navštivte pasivní rodinný dům, který se testuje za provozu
O světě pasivních a nízkoenergetických rodinných domů koluje řada mýtů a polopravd. Je lepší zvolit difúzně otevřený nebo uzavřený konstrukční systém? Jaké materiály je vhodné…
-
Petr Dusil: Cílem není pouze pasivní, ale kvalitní dům
Současná doba je takovým ukazatelem naší připravenosti na změny a krize mnoha odstínů. Jak si v jejich světle stojí současné stavebnictví, v posledních letech postavené rodinné domy…
-
Radon v pasivních domech
O radonu jako život ohrožující látce se hovoří už poměrně dlouho. Tento radioaktivní plyn vzniká přeměnou uranu a radia v zemské kůře a sám se přeměňuje na další radioaktivní…