V Krkonošském podhůří si postavili zděný pasivní dům, který zároveň propojili se zrekonstruovanou stodolou
Michal Babor | Čtvrtek, 20. srpen 2020 |
Na začátku byl krásný pozemek se starou stodolou v krkonošském podhůří a mladý, sportovně založený pár, který si představoval moderní dům propojený s (někdy později) rekonstruovanou stodolou. Celkem jasné zadání pro stavební proces, na jehož konci jsou spokojení stavebníci i architekt.
Rodinný dům se stodolou
Nebývá obvyklé, aby se nový dům přizpůsoboval drobné účelové stavbě staré více než padesát let. Stavebníky ale nadchla natolik, že si přáli zahrnout ji do projektu budovaného bydlení a propojit ji s domem, který na pozemku měl vzniknout.
Cílem tedy bylo navrhnout novostavbu ve vztahu k původní stodole tak, aby vznikl odcloněný prostor – soukromý dvůr, který by vytvořil prostor chráněný před pohledy náhodných kolemjdoucích. Dvůr bude využíván k odpočinku, posezení s přáteli, může sloužit k drobnému sportovnímu vyžití.
Mezi stodolou a domem vznikne přístřešek pro auta a závětří vstupu domu. V současné době je dokončena realizace rodinného domu a opravena stodola, ve druhé etapě dojde ke stavbě propojovací části. Stará a nová část jsou propojeny nejen hmotově a tvarově (podobné proporce, tvar střechy), ale i lokálním použitím klasických materiálů (dřevěný obklad).
obr.: Dům je postaven a zařízen velmi účelně, neobsahuje žádné zbytečnosti, které by stavbu prodražily a mohly by způsobit v budoucnu problémy. Foto: Slavona
obr.: S minimalistickým pasivním domem korespondují bezrámová okna ProGression. Jejich rámy jsou schovány v ostění, což je optimální osazení, které zlepšuje jejich vlastnosti. Foto: Slavona
obr.: Nezbytným doplňkem oken je vhodné stínění, které zamezí přehřívání interiéru v letních měsících. Foto: Slavona
Komentář autora projektu
Vhodným umístěním nového domu ke stodole jsme vytvořili intimní prostor – soukromý dvůr. dům je teď pevně ukotven v údolí podlevínského potoka, využívá komfortu venkova. nabízí svým majitelům velké parkovací plochy, pohodlný obytný prostor a dostatečně velkou chráněnou zónu, na kterou navazuje velká vnější zahrada. Stará stodola byla opravena a slouží majitelům k pořádání různých akcí i jako sklad nebo sezónní ubytování pro návštěvy. Pasivní standard rodinného domu ušetří majitelům nemalé peníze za provoz. Ještě podstatnější je ale jejich radost ze života v domě. A tato skutečnost je také největší odměnou pro architekta.
Ing. arch. Martin Doubek
autor projektu
"Zděný pasivní dům majitelé pořídili za cenu běžného domu díky kvalitnímu architektonickému návrhu tvaru a dispozice domu."
obr.: Zdrojem tepla je tepelné čerpadlo vzduch-voda, obestavěná krbová vložka je spíše prostředkem pro navození domácí pohody. Foto: Slavona
obr.: S typem oken, které jsou na tomto pasivním domě použity, je možné významně snížit náklady na vytápění. Foto: Slavona
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 98 m2 (s krytým stáním, závětřím a stodolou 202 m2)
- Podlahová plocha: 138,3 m2
- Konstrukce: Cihelné bloky aKU Porotherm tl. 25 cm zateplené šedým expandovaným polystyrenem greywall 25 cm, vnitřní příčky cihelné, strop železobetonový monolitický
- Střecha: dřevěný vaznicový krov, zateplení foukanou celulózou okna dřevěná bezrámová Progression, Slavona vytápění teplovodní podlahové a stropní, zdroj tepelné čerpadlo vzduch-voda
- Větrání: řízené s rekuperací vzduchu
- Roční spotřeba tepla: 23 kWh/m2 (výpočet dle PhPP)
- Projekt: Ing. arch. Martin Doubek, www.mardou.cz
- Dodavatel stavby: Jiří chudoba, www.stavby-chudoba.cz
Mohlo by vás zajímat...
Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”
-
České bateriové stanice HES s kapacitou až 41,1 kWh snižují díky spotovému nakupování cenu elektrické energie
Střešní solární elektrárny na rodinných domech se pomalu stávají v Česku standardem a zájem výrazně zvýšila i rostoucí cena energií. S vlastní fotovoltaikou zákazníci šetří…
-
Navštivte pasivní rodinný dům, který se testuje za provozu
O světě pasivních a nízkoenergetických rodinných domů koluje řada mýtů a polopravd. Je lepší zvolit difúzně otevřený nebo uzavřený konstrukční systém? Jaké materiály je vhodné…
-
Petr Dusil: Cílem není pouze pasivní, ale kvalitní dům
Současná doba je takovým ukazatelem naší připravenosti na změny a krize mnoha odstínů. Jak si v jejich světle stojí současné stavebnictví, v posledních letech postavené rodinné domy…
-
Radon v pasivních domech
O radonu jako život ohrožující látce se hovoří už poměrně dlouho. Tento radioaktivní plyn vzniká přeměnou uranu a radia v zemské kůře a sám se přeměňuje na další radioaktivní…