Redakce | Úterý, 25. září 2018 |
Energetická úspornost je požadavkem dneška a pasivní domy patří k tomu nejlepšímu a nejmodernějšímu, co u nás v oblasti výstavby vzniká. Pasivní domy jsou především kvalitně postavené, zdravé pro své obyvatele a nenáročné na provoz. Vzhledem k tomu, že jsou výzvou pro architekta, projektanta, realizační firmu i investora, energie, kterou do stavby všichni zúčastnění vkládají, propůjčuje těmto stavbám nezaměnitelnou charakteristiku. Společnost ABF a Státní fond životního prostředí České republiky ve spolupráci s Centrem pasivního domu vyhlašují již čtvrtý ročník soutěžní přehlídky: Pasivní dům 2018.
Cíl soutěže
Soutěž si klade za cíl vyhledat, zmapovat a ocenit nejzajímavější úsporné stavby na území České republiky. Soutěž je nově rozdělena do dvou kategorií - Zelená novostavba a Zelená rekonstrukce. Do soutěže lze přihlásit nejen domy v pasivním či nulovém standardu, ale i další stavby s velmi nízkou energetickou náročností a u rekonstrukcí, splňující požadavky programu Nová zelená úsporám - ať už jde o domy rodinné, bytové, administrativní, využívané k veřejným účelům, nové nebo do úsporné energetické třídy nově zrekonstruované.
Přihlášení stavby do soutěže
Přihlásit stavbu do soutěže je možné do 3. prosince 2018. Současně s přihlášením do soutěže lze dům přihlásit k prohlídce na Dny pasivních domů, které se konají od 9. do 11. listopadu 2018.
Odborná porota
Od 10. do 17. prosince 2018 zasedne odborná porota, která zkontroluje, zda přihlášky splňují všechny náležitosti a vybere vítěze v obou kategoriích.
Členy odborné poroty jsou:
- Kateřina Maštalířová (ABF, a.s.),
- Jakub Hrbek (Státní fond životního prostředí České republiky),
- Tomáš Vanický (Centrum pasivního domu, z.s.),
- Libor Hrubý (Centrum pasivního domu, z.s.),
- Libor Novák (Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Isover, Generální partner soutěže - člen CPD),
- Aleš Brotánek/Josef Smola (Centrum pasivního domu, z.s. - zástupce Rady CPD),
- Irena Truhlářová (ARCHCON, s.r.o. – cena odborné poroty PASIVNÍ DŮM 2017 - člen CPD),
- Michael Blažek (REHAU, s.r.o. - člen CPD), zástupce hlavního mediálního partnera časopisu Stavitel.
Hlasování veřejnosti
Hlasování veřejnosti proběhne 17. – 29. ledna 2018 na www.pasivni-dum.cz, do hlasování veřejnosti postupují všechny budovy, které splní soutěžní podmínky. Vítěz bude určen na základě počtu hlasů.
Vyhlášení vítězů
Vyhlášení vítězů se uskuteční 7. února 2019, u příležitosti zahájení veletrhu FOR PASIV. 7. ročník tohoto veletrhu zaměřeného na nízkoenergetické, pasivní a nulové budovy se bude konat v termínu 7. – 9. února 2019 v prostorách PVA EXPO PRAHA v pražských Letňanech.
Fotogalerie z minulých ročníků soutěžní přehlídky Pasivní dům.
Generálním partnerem soutěžní přehlídky Pasivní dům 2018 je: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Isover.
Hlavními partnery jsou firmy: HAIDY a.s., E.ON Energie, a.s., REHAU, s.r.o, Wienerberger cihlářský průmysl, a.s. a VELUX Česká republika, s.r.o.
Záštitu nad soutěží poskytlo: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR a odborná rada informačních modelů staveb CZ BIM.
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”
-
České bateriové stanice HES s kapacitou až 41,1 kWh snižují díky spotovému nakupování cenu elektrické energie
Střešní solární elektrárny na rodinných domech se pomalu stávají v Česku standardem a zájem výrazně zvýšila i rostoucí cena energií. S vlastní fotovoltaikou zákazníci šetří…
-
Navštivte pasivní rodinný dům, který se testuje za provozu
O světě pasivních a nízkoenergetických rodinných domů koluje řada mýtů a polopravd. Je lepší zvolit difúzně otevřený nebo uzavřený konstrukční systém? Jaké materiály je vhodné…
-
Petr Dusil: Cílem není pouze pasivní, ale kvalitní dům
Současná doba je takovým ukazatelem naší připravenosti na změny a krize mnoha odstínů. Jak si v jejich světle stojí současné stavebnictví, v posledních letech postavené rodinné domy…
-
Radon v pasivních domech
O radonu jako život ohrožující látce se hovoří už poměrně dlouho. Tento radioaktivní plyn vzniká přeměnou uranu a radia v zemské kůře a sám se přeměňuje na další radioaktivní…