Lucie Němcová | Pátek, 06. červen 2014 |
Aktuálním trendem je snaha Čechů o stavbu pasivního domu, s využitím státní dotace a minimalizováním pořizovacích nákladů vlastními silami. Přejí si bydlet kvalitně a pohodlně, a přitom je to nemusí stát o mnoho více.
Na začátku dubna vstoupil v platnost program Nová zelená úsporám, v jehož rámci je Ministerstvo životního prostředí připraveno uvolnit téměř dvě miliardy korun na stávající i novou výstavbu rodinných domů. Společným jmenovatelem projektů, které mají šanci uspět, je velmi nízká energetická náročnost.
Stanoveným podmínkám k získání příspěvku jednoznačně nejlépe vyhovují pasivní domy, a tak se o jejich stavbu zajímá čím dál více Čechů. Ukazuje se, že jejich preferencí již není postavit co nejlevněji. Větší důraz nyní kladou na využití kvalitních materiálů, rentabilní stavební technologie a úspory na výdajích za vytápění v budoucnu.
Chytře naplánovaná dřevostavba tak může investorovi přinést státní podporu ve výši zhruba půl miliónu korun.
Podle aktuálních údajů z Centra pasivních domů, které tento typ bydlení přibližuje široké veřejnosti a zaznamenává i její zájem, za necelé dva měsíce od spuštění o tuto dotaci požádalo již 400 domácností. Za celý loňský rok přitom žádostí evidovali okolo 700.*
Pasivní dům se vyplatí
Pasivní domy díky spotřebě tepla, nepřesahující 15 kilowatthodin na metr čtverečný ročně, přináší úsporu až 90% provozních nákladů na energie. Jejich pořizovací cena přitom nemusí být výrazně dražší, než stavba domů bez vzduchotechniky a kvalitnějších materiálů. Zkušený architekt či projektant vám dnes dokáže navrhnout pasivní dům s navýšením pořizovacích nákladů jen kolem 15%.
Další ukazující se tendencí v posledním roce je odklon od dodávek na klíč stavebními firmami k budování domova svépomocí. Některé činnosti (u dřevostavby, která je náročnější na odbornost a preciznost provedení hrubé stavby, to platí o to více) je samozřejmě lepší přenechat odborníkům, ale šikovné české ručičky, jak se odedávna říká, mohou zvládnout spoustu věcí samy a snížení nákladů za práci jiných rozhodně není zanedbatelné.
Nejen ekonomické, ale i pohodlné a zdravé bydlení
Zmíněná rekuperace pak znamená, že odpadní vzduch z místností předá teplo příchozímu čistému a interiér pasivního domu je tak permanentně obohacován o čerstvý vzduch a udržuje si komfortní a stabilní teplotu.
Větráte tedy bez starosti i v situaci, kdy se vám nehodí otevřené okno. Oceníte to zejména v noci či v zimě, stejně jako v přízemních místnostech, kde z bezpečnostních důvodů otevřeno nechat nechcete. Dokonce i ve chvílích, kdy nejste doma, se bez sebemenší námahy staráte o to, abyste tam po návratu měli zdravé a příjemné ovzduší.
Souhrn na závěr - jak tedy na to?
- Nechte si připravit projekt na pasivní dům – připlatit si v této fázi za kvalitu se vám v budoucnu vyplatí.
- Pohlídejte si, aby nebyl dražší o více než 15% (oslovte nejlépe společnost, která má s podobnými návrhy více zkušeností)
- Zažádejte si o dotaci z programu Nová zelená úsporám – stát podporuje bydlení s efektivním využíváním energií.
- Co můžete, zvládněte sami. Minimalizujete náklady a navíc budete mít z výsledku větší radost.
Dagmar Čechová
*Zdroj: Mediajournal
Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”
-
České bateriové stanice HES s kapacitou až 41,1 kWh snižují díky spotovému nakupování cenu elektrické energie
Střešní solární elektrárny na rodinných domech se pomalu stávají v Česku standardem a zájem výrazně zvýšila i rostoucí cena energií. S vlastní fotovoltaikou zákazníci šetří…
-
Navštivte pasivní rodinný dům, který se testuje za provozu
O světě pasivních a nízkoenergetických rodinných domů koluje řada mýtů a polopravd. Je lepší zvolit difúzně otevřený nebo uzavřený konstrukční systém? Jaké materiály je vhodné…
-
Petr Dusil: Cílem není pouze pasivní, ale kvalitní dům
Současná doba je takovým ukazatelem naší připravenosti na změny a krize mnoha odstínů. Jak si v jejich světle stojí současné stavebnictví, v posledních letech postavené rodinné domy…
-
Radon v pasivních domech
O radonu jako život ohrožující látce se hovoří už poměrně dlouho. Tento radioaktivní plyn vzniká přeměnou uranu a radia v zemské kůře a sám se přeměňuje na další radioaktivní…