Dagmar Čechová | Čtvrtek, 11. prosinec 2014 |
Máte svůj rodinný dům už postavený a teď zjišťujete, že vám jednoduše nestačí?
Nebo jste koupili dům určený k rekonstrukci a uvažujete o jeho radikálním přebudování?
Proč je v případě nástavby vhodné sáhnout právě po progresivní technologii dřevostavby?
Nástavbu tohoto domu, stejně jako dřevěnou přístavbu z Moravy, najdete v aktuální čísle našeho časopisu Dřevo&Stavby 6/2014.
Nástavba a kompletní rekonstrukce rodinného domu v Praze byla hotová v rekordním čase.
Navíc se díky lehké konstrukci nastavovaného podlaží nemuselo nijak řešit zesilování základů.
Jak jsou majitelé domů se svým rozhodnutím spokojeni?
Rozrůstající se rodina zakoupila starší domek s pěknou parcelou v klidné části Prahy, kde dosud bydlela. Vzhledem k předpokládanému rozsahu zásahů a náročným požadavkům na prostorové uspořádání oslovili architekta Pavla Šmelhause, který připravil návrh a spolupracoval i na dalších stupních projektové dokumentace.
Největší změnou bylo zcela nové dispoziční řešení podkroví, kde je nyní v celé ploše plnohodnotná výška místností 2,5 m. Projekt zachoval nosný systém suterénu i vnější soklové zdivo, do obvodového zdiva v přízemí byly rozmístěny nové větší okenní otvory a konstrukčně bylo zcela přepracováno podkroví, kde se zachovalo zdivo do úrovně věnců a dále bylo doplněno novou dřevěnou konstrukcí. Její výhodou byla nízká hmotnost – přestavbou nedošlo k přitížení základové spáry.
Dalším pozitivem byla rychlejší výstavba. Jako dodavatele si investor vybral společnost PALIS Plzeň.
Stavba byla po odstrojení a provedení části demoličních prací podrobně zaměřena.
S předstihem tak mohla být zahájena výroba hlavních komponentů stavby, které byly po dokončení bouracích prací a přípravě podkladu osazeny na místo.
Ostatní stavební práce pak pokračovaly souběžně s kompletací dřevostavby.
Montáž nástavby byla prováděna z celostěnových dílců a příhradových stropních vazníků osazovaných autojeřábem z přilehlé komunikace.
V dalším kroku byla položena keramická střešní krytina a doplněny klempířské prvky.
Po osazení otvorových výplní byl proveden fasádní obklad z cedrových palubek a zateplovací plášť se silikátovou omítkou na minerální vatě.
Podbití střechy je z modřínu s olejovým nátěrem. Dřevěný skelet byl z důvodu vyšších tepelné stability zateplen foukanou celulózou.
Projekční práce včetně potřebných administrativních kroků spojených s povolením trvaly asi půl roku. Od zahájení demoličních prací byla stavba připravena pro nástup řemesel za 3 měsíce. Uživatelé se do zcela zařízeného domu s individuálně řešeným interiérem a dokončenými zahradními úpravami stěhovali za 11 měsíců.
Připravila Dagmar Šimonová
Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”
-
Letošní Den otevřených dřevostaveb opět přilákal téměř tisíc zájemců o dřevostavby
11. ročník tradičního Dne otevřených dřevostaveb letos opět pořádala Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD). Potěšilo nás, že zájem o moderní bydlení ve dřevostavbách…
-
Český soběstačný dům aneb první solární kniha na světě právě vychází!
Patříte mezi ty, kterým záleží na tom, jakou stopu za sebou na planetě Zemi zanechají? Milujete přírodu a slovo udržitelnost vám není cizí? Pak dávejte pozor! Nová a unikátní kniha…
I starý dům může být úsporný! Využijte program Oprav dům po babičce
-
Designér se musí pořád vzdělávat. Ideální příležitost najde na KONFERENCI INTERIÉRY
Práce interiérového designéra není jen o kreslení a modelování. Tento profesionál musí znát ergonomii, typologii a vyznat se v materiálech. Právě materiálů, různých komponentů a…