Helena Petáková | Pondělí, 11. červen 2012 |
Také tento předmět můžeme najít na půdách starších dřevěnic, používal ho k výkonu své velmi vážené profese, na venkově vyhledávané hlavně v zimě, zástupce jediného řemeslného cechu, který mohl mít ve znaku Českého lva s určitou výjimkou - drží v tlapě sekyrku.
Pokud víte, o jaký předmět jde, zúčastněte se naší soutěže.
Truhlářský hoblík zní správná odpověď k této fotografii. Pravděpodobně jde o pořádného „macka" k hoblování velkých klád, se kterým pracovali dva lidé. Na rozdíl od současné specializace se truhlář v minulosti zabýval ve své dílně výrobou všeho možného - od necek, stolu a dětské kolébky třeba po dřevěnou karosérii auta, kostru letadla a také rakev...
Hoblík používali už staří Římané
V raném středověku však upadl v zapomnění a znovu byl objeven ve 14. století. „Za časů monarchie a první republiky se tradovalo, že dobrý truhlář se pozná podle hoblin. Když byly široké, dlouhé a tenčí než cigaretový papír, svědčily o dobrém truhláři. Nabroušení ostří hoblíku a seřízení záběru do materiálu vyžaduje značnou zručnost," napsal nám Marek Pokorný, kterého jsme na těchto stránkách už citovali. A budeme ještě pokračovat: „Hoblíky slouží k zarovnávání, tvarování a vyhlazování povrchu dřeva. Upravený povrch je mírně žlábkovaný od jednotlivých tahů hoblíkem. Mělké žlábky jsou však v podélném směru (ve směru let), tudíž nepůsobí rušivě a naopak dodávají povrchu jedinečný živý řemeslný ráz. Žádné dva povrchy ohoblované ručním tradičním hoblíkem nejsou stejné.
Části hoblíku: lůžko - tělo hoblíku; ústí - otvor, z něhož vyčnívá želízko; kolík - přední rukojeť; želízko - ocelová deska obdélníkového tvaru s břitem na kratší straně, která odkrajuje hoblinu z povrchu opracovávaného dřeva; klín - dřevěný klín, upevňující želízko v lůžku; plaz - spodní plocha hoblíku, po níž se hoblík posunuje po dřevě; klopka - speciální další želízko, přiložené shora k želízku, má stavitelnou polohu vůči želízku."
Panu Markovi děkujeme, a protože permanentku na adventure golf v Horním Bezděkově už v naší soutěže vyhrál, dnes jako všichni ostatní autoři správných odpovědí postupuje „jen" do závěrečného hodnocení, kde však hrajeme také o zajímavé ceny - víkendové pobyty v hotelu Kokořín a štípací sekery Fiskars – viz Pravidla soutěže. A kdo je tedy dnešním vítězem? Gratulujeme paní Renatě Holatové.
Odlišné hoblíky jsou tesařské, bednářské, kolařské...
A jestli máte ještě chvilku času na čtení, „pokochejte" se jmény hoblíků, která dokládají rozmanitost naší češtiny a hlavně druhů a použití tohoto nástroje: uběrák (na hrubou práci), hladič, klopník (na jemné práce), macek (k hoblování větších kusů), spárovník, člunkař, vráskovník či zubák, římsovník, pazník, drážník, drážkovník, okeník, žlábkovec ( ke zdobení nábytku, výplní stěn a dveří), dušník či pérovník, nástěnkář, okrajník, svlakovník, kocour (na dopracování naříznuté a dlátem vydlabané svlaky), ozubník, rýhovník, podvalečník, podbradník, trochilník či žlábkovník, lalošník a další.
Zdroj: publikace Poselství dřeva, edice Zlaté ruce, nakladatesltví GOLEMPRESS s.r.o.
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”
-
Letošní Den otevřených dřevostaveb opět přilákal téměř tisíc zájemců o dřevostavby
11. ročník tradičního Dne otevřených dřevostaveb letos opět pořádala Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD). Potěšilo nás, že zájem o moderní bydlení ve dřevostavbách…
-
Český soběstačný dům aneb první solární kniha na světě právě vychází!
Patříte mezi ty, kterým záleží na tom, jakou stopu za sebou na planetě Zemi zanechají? Milujete přírodu a slovo udržitelnost vám není cizí? Pak dávejte pozor! Nová a unikátní kniha…
I starý dům může být úsporný! Využijte program Oprav dům po babičce
-
Designér se musí pořád vzdělávat. Ideální příležitost najde na KONFERENCI INTERIÉRY
Práce interiérového designéra není jen o kreslení a modelování. Tento profesionál musí znát ergonomii, typologii a vyznat se v materiálech. Právě materiálů, různých komponentů a…