Dana Jakoubková | Pondělí, 07. říjen 2024 |
Velká plocha oken a prosklených dveří je vždy potenciálně slabým místem z hlediska ochrany proti chladu. Je ovšem těžké si představit pohled ven přes radiátory vyčnívající z podlahy podél skel. A právě zde je prostor pro nenápadné, přesto – z hlediska vytápění – velmi efektivní podlahové konvektory.
Nedá se říci, že by tyto topné jednotky byly něčím novým a běžnému uživateli absolutně neznámým. Ve skutečnosti se jedná o prvky ústředního vytápění, pouze šikovně integrované do podlahy. Dovedou ovšem poskytnout příjemné klima i v bezprostředním prostoru okna, předcházet rosení skel (kondenzaci), topit levněji než radiátory, perfektně doplnit celoplošné podlahové topení a přitom nepřekážet.
Vzhled konvektoru připomíná dlouhou skříňku s trubkami a žebry uvnitř, umístěnou v betonovém loži, nebo jen zavěšenou „nasucho" pod úrovní podlahy. Jediné, co lze vidět, je elegantní pochozí rošt (mřížka), který je křehký pouze na pohled a který lze designově sladit s podlahovou krytinou.
Princip činnosti konvektoru je poměrně jednoduchý: studený vzduch je nasáván dovnitř, ohřeje se, vystoupá vzhůru, zkopíruje strop a opět klesne k podlaze. Aby bylo možné účinně čelit klesnutí studeného vzduchu k podlaze už na vstupu a vytvořit teplovzdušnou clonu, měl by být konvektor umístěn co nejblíže k ploše skla.
Podlahové konvektory se často používají ve spojení s celoplošným podlahovým vytápěním, aby bylo zajištěno prohřátí maxima objemu místnosti. V závislosti na individuálních požadavcích si můžete vybrat mezi různými verzemi.
Rozklad teplovodního konvektoru. Ilustrace: KORADO
Teplovodní
Otopným médiem je voda, která prochází systémem horizontálních topných trubek, na kterých jsou natažena žebra, aby se zvětšila plocha vyzařující teplo. Tento typ je nejpraktičtější, protože umožňuje připojení k libovolnému zdroji (kotel, tepelné čerpadlo ...). Obvykle se vše provádí paralelně, aby byla zajištěna stejná teplota na všech konvektorech v okruhu.
Elektrický
Konvektor má několik topných těles s nerezovými pouzdry. Instalace takového zařízení je jednodušší – stačí zajistit přívod napájecího kabelu. Konvektor rychleji reaguje na potřebu teplotního komfortu (teplovodní konvektor má větší setrvačnost), ovšem pokud nemáme vlastní / levný zdroj energie (fotovoltaika, tepelné čerpadlo ...) může být provoz nákladnější než teplovodní.
Obě verze je možné doplnit pro větší účinnost ventilátorem optimalizovaným proti hluku. Nucená konvekce je třeba především v případě, že konvektory jsou hlavním systémem vytápění, nebo je konvektor využíván i ke chlazení místnosti (topné a chladicí okruhy jsou na sobě nezávislé). Pro místnosti s menší potřebou tepla nebo jen k vytvoření teplotní clony před chladnější prosklenou stěnou postačí konvektor bez ventilátoru, tedy s přirozenou konvekcí, která minimalizuje cirkulaci prachu a dalších alergenů. Kromě toho je mnoho zařízení, bez ohledu na zdroj ohřevu proudu vzduchu, doplněno senzory a termostaty, které poskytují optimální nastavení teploty.
obr: Distribuce chladu a tepla v místnosti bez podlahového konvektoru (vlevo) a s ním (vpravo). Umístěním konvektoru pod prosklenou plochu je chladný vzduch nasáván do konvektoru, ohřátý stoupá vzhůru, vytváří vzduchovou clonu a blokuje spodní tah studeného vzduchu směrem do místnosti. Dále vzduch rotuje přes strop opět k podlaze a k oknu. Tento efekt funguje nejlépe u stropů s výškou 2,4–3 metry. U vyšších ztrácí účinnost. Foto: KORADO
Otázky pro odborníka
Při jaké teplotě vody pracuje podlahový konvektor optimálně?
Obecně platí, že většina podlahových konvektorů s ventilátorem pracuje efektivně již při nižších teplotách vody v rozmezí 35–55 °C. U konvektorů s přirozenou konvekcí (bez ventilátoru) je ideální teplota vody vyšší. Optimální teplota vody pro podlahový konvektor závisí vždy na konkrétním modelu, nastavení a designu. Je však důležité si uvědomit, že optimální teplota vody pro podlahový konvektor nemusí být nutně nejvyšší možná. Příliš vysoká teplota může vést k nadměrné spotřebě energie nebo nepříjemnému přehřívání místnosti. Proto doporučuji dodržovat pokyny výrobce ohledně správného nastavení teploty vody pro konkrétní model.
Pokud je teplotní spád (rozdíl teplot mezi přívodní a zpětnou vodou) nižší, než je teplota uvedená pro optimální provoz konvektoru, jaké existuje řešení?
Je-li to možné, můžete zvýšit teplotní spád tím, že zvýšíte teplotu přívodní vody. To může zlepšit účinnost a výkon konvektoru.
Pokud dostatečného teplotního spádu nelze dosáhnout, je možné přezkoumat celý systém vytápění. Zvážit možnost instalace jiného typu konvektoru, který by byl vhodnější pro danou potřebu a který umí pracovat a předávat teplo i z nízkého teplotního spádu (např. konvektor s ventilátorem).
Obecně však platí, že při nízkých teplotních spádech navrhujeme instalaci konvektorů s ventilátorem, které jsou vhodné pro nízkoteplotní systémy jako tepelná čerpadla, solární systémy a podobně.
Je konvektorové těleso vhodné i pro vytápění koupelny?
V nabídce jsou i konvektory vhodné do vlhkého prostředí, které jsou vyráběné v nerezu a jsou opatřeny odtokem vody, případně jsou ošetřeny speciální povrchovou úpravou. Osobně bych ale raději volil třeba designový koupelnový žebřík.
Luboš Rydlo
KORADO a.s.
Foto: KORADO
Výhody podlahového konvektoru z pohledu
... uživatelského
- Šetří místo i náklady.
- Okamžitě vytvoří clonu teplého vzduchu podél studených skleněných ploch.
- Brání kondenzaci vlhkosti na skle.
- Rychle se zahřeje – snadno regulovatelný.
- Pomalý průtok vzduchu – víření prachu minimální (přirozená konvekce).
- Komfortní vnitřní klima.
- Snadné čištění – mřížku lze snadno sejmout.
... instalačního
- Jednoduchá, rychlá a levná montáž.
- Délka tělesa podle požadavků stavebníka.
- Možné pokosy, úhly ...
- Mřížka je po namontování ihned pochozí.
... architektonického
- Nenápadně se integruje do podlahy.
- Optika oken zůstává nerušená.
- Flexibilní v designu – mřížky v různých barvách.
Výhody proti celoplošnému vytápění
- Nižší vstupní náklady – v porovnání s teplovodním podlahovým topením mají konvektory obvykle nižší pořizovací náklady a náklady na instalaci. Konvektory jsou často jednodušší ve svém designu a vyžadují méně složitých instalačních prací.
- Rychlá regulace a reakce – konvektor má obvykle rychlejší reakční čas ve srovnání s teplovodním podlahovým topením. To znamená, že konvektor se rychleji ohřívá a ochlazuje v reakci na změny teploty a nastavení – umožňuje rychlejší a přesnější regulaci teploty v místnosti.
- Flexibilita – konvektor je flexibilnější co do umístění a instalace. Každopádně to umožňuje snazší přizpůsobení designu interiéru a umístění topidla podle potřeb. Můžete ho umístit pod okno, terasové dveře, prosklenou stěnu ... Lze ho vyrobit v atypickém provedení s úpravami rozměrů podle potřeb stavby. Osazený vhodnou krycí mřížkou bude nenápadným, nebo naopak designovým prvkem místnosti. Vždy se však jedná o velmi funkční a výkonné topidlo.
- Individuální regulace – konvektor umožňuje podle nastavení individuální regulaci stejně jako například klasické deskové radiátory.
- Levnější a jednodušší údržba – údržba konvektoru je mnohonásobně levnější než nejjednodušší systém podlahového vytápění.
Výhody proti radiátorům
Objem vody v systému podlahového konvektoru představuje zhruba deset procent množství, které by vyžadoval nástěnný radiátor. Dochází tak k markantnímu poklesu provozních nákladů při vyšším tepelném komfortu – ohřívá se malé množství vody za kratší jednotku času a tepelná regulace je rychlejší. Oproti radiátorům vytopí podlahový konvektor místnost mnohem rychleji a spotřebuje méně energie. Konvektor také nevyzařuje teplo do stěny, ale efektivně ho rozvádí po místnosti.
Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”
-
5 důvodů, proč si pořídit centrální vysavač HUSKY
Centrální vysavače nevíří prach, to je prostě fakt, který nejde zpochybnit. Veškerý nasátý vzduch včetně alergenů, roztočů a veškerých nečistot odvádí trubním rozvodem mimo…
-
Krytina pro vyhřívanou podlahu, která je ta správná
Říká se, že kdo jednou objevil sálavé teplo podlahového vytápění, už se ho nechce vzdát. To jediné, krom papučí, vám udrží nohy v teple. Ale ... pokud se netrefíte s podlahovou…
-
Mokré procesy do suché výstavby dřevostavby patří! V čem může taková podlaha vynikat?
V minulém čísle jsme v této rubrice představovali suché konstrukce podlah, tedy ty, v jejichž skladbě se nevyskytuje žádný beton ani litý potěr. Pojďme se tentokrát podívat na druhou…
-
Podlahám v interiéru vládne příroda. Vyberte si ze široké nabídky materiálů
Vlastnosti dnešních materiálů dávají při volbě podlahových krytin obrovskou volnost. Šlápnout vedle takřka nejde. Záležet tak bude hlavně na preferencích, zda dáte přednost…