Lucie Němcová | Pondělí, 02. květen 2022 |
Jsou přírodní materiály v interiéru podle vašeho gusta? Pak bude dřevěná podlaha nejspíš na prvních příčkách vašeho výběru. Není divu, je to velmi lákavá, osvědčená a krásná varianta, jak tento materiál nechat předvést, co umí. Pojďme se zorientovat, co může dřevo na podlaze nabídnout.
Dřevěná podlaha si nachází cestu do interiérů rustikálních, elegantních i minimalisticky moderních. Její jedinečnost nenahradí jen tak nějaký materiál. Originální struktura, jemné detaily, kontrast odstínů a vizuální flexibilita tvoří tolik oblíbený a nadčasový prvek interiéru. Dřevo je tak velký chameleon, že se díky různým typům dřevin, zpracování i povrchové úpravy umí přizpůsobit téměř jakémukoli uživateli. Navíc v sobě nese cosi archetypálního, s odkazem na tradici a přírodu, a umí navodit atmosféru vznešenosti i útulnosti současně.
Rozdělení dřeva podle tvrdosti
- Tvrdé dřevo – akát, habr, dub, ořešák, javor, jabloň, jasan, buk, hrušeň, švestka, bambus.
- Středně tvrdé dřevo – kaštan jedlý, platan, jilm, líska.
- Měkké dřevo – modřín, bříza, douglaska, jalovec, olše, teak.
- Velmi měkké dřevo – lípa, vrba, topol, smrk, borovice, jedle.
obr.: Čím měkčí dřevina, tím teplejší povrch. Její doteková teplota závisí také na povrchové úpravě (lakovaná je chladnější, olejovaná teplejší). Foto: Pexels
Typy dřevěné podlahy
- Masivní – vyrobená z jednoho kusu dřeva. Je vhodná do místností se stálým klimatem, protože nejvíce podléhá změnám v souvislosti se změnou vlhkosti vzduchu. Masivní dřevěná podlaha je většinou celoplošně lepená k podkladu pro lepší stabilitu a prevenci proti praskání. Povrch bývá ošetřen lakem, nebo olejem. Je možné ji opakovaně brousit a znovu lakovat, aby byla stále jako nová. Pokládku je lepší svěřit odborníkům, aby byla provedena precizně.
- Dvouvrstvá – horní nášlapná vrstva z ušlechtilého dřeva, spodní protitahová z levnější dřeviny. Důvodem její výroby je nižší výsledná cena, odolnost vůči sesychání a lepší tepelná prostupnost. Některé typy dvouvrstvé dřevěné podlahy jsou vhodné na podlahové vytápění.
- Třívrstvá – tři vrstvy materiálu nabízejí výborné vlastnosti z hlediska izolace hluku i schopnosti vést teplo. Tato podlaha je vhodná na podlahové vytápění. Vybírat můžeme z velkoformátových typů i z parket. Při výběru třívrstvé dřevěné podlahy můžeme volit mezi dvěma způsoby pokládání. Podlahu nalepit, nebo instalovat plovoucím způsobem. Lepením podlahy k podkladu se automaticky snižuje kročejový hluk. Cena i životnost třívrstvé dřevěné podlahy se odvíjí mimo jiné od zvolených dřevin a tloušťky horní nášlapné vrstvy. Ta se pohybuje od dvou do šesti milimetrů. Během jednoho broušení je odstraněno kolem 0,3 mm dřeva a podlaha díky tomu zvládne několik renovací.
- Průmyslová mozaika (kantovka) – vizuálně zajímavý povrch vhodný i do velmi namáhaných (průmyslových) prostor.
- Dýhovaná – nášlapná vrstva ze dřeva, pod ní dřevovláknitá HDF deska a základ z korku, dřeva nebo pryskyřice.
obr.: Vrstvené podlahy mají zajímavé užitné vlastnosti, nižší cenu a jejich pokládka je snazší. Foto: JEHLA
Na podlahové vytápění zvolte vícevrstvou dřevěnou podlahu s menší tloušťkou a tím lepší tepelnou prostupností.
Výhody dřevěné podlahy
- Dlouhá životnost.
- Možnost renovace (zbroušením a obnovou povrchu).
- Antialergické vlastnosti.
- Ekologická přívětivost.
- Pevnost.
- Univerzálnost a nadčasovost.
- Vysoká povrchová teplota.
Nevýhody dřevěné podlahy
- Reakce na vlhkost a vodu (tvarové a vizuální změny).
- Náchylnost k poškrábání (zejména v případě měkčích dřevin).
- Vyšší cena.
- Vyšší nároky na kvalitu pokládky, aby podlaha fungovala opravdu na jedničku.
Povrchové úpravy dřevěné podlahy
- Hladký povrch
- Broušená
- Kartáčovaná
- Katrovaná (textura příčných zářezů)
- Postaršovaná
- Ručně opracovaná
Dřevo bez ochranné úpravy rychleji oxiduje, špiní se a šedne vlivem UV záření. Ochránit jej můžeme lakem, olejovým nátěrem, voskem či lazurou.
Lakovaná podlaha je pokryta celistvou uzavřenou vrstvou laku, která dřevo chrání a usnadňuje úklid. Moderní typy laku nabízejí různé druhy lesku i matový povrch. Podlahy jsou v dnešní době většinou opatřeny lakem již ve výrobě, tedy až šesti vrstvami laku vytvrzenými UV zářením, což vytváří velmi odolný a stabilní povrch.
Přírodní (oxidační) olej nevytváří film na povrchu dřeva, ale vsakuje se do jeho pórů. Tím zachovává strukturu dřeva a umožňuje materiálu dýchat. Dřevo impregnuje, zvýrazňuje strukturu a chrání před působením vody a oděrem (jemné škrábance nejsou tak viditelné, jako v případě lakovaného povrchu). Olejovaný povrch má menší odolnost proti chemickým přípravkům a gumovým podrážkám a hlubokým škrábancům. Světlé typy dřeva se mohou špinit a vyžadovat více čištění. Olejem ošetřená podlaha vyžaduje odlišnou (důslednější) údržbu, která se však vrací v úspoře za celkovou renovaci, která je v případě přírodních olejů jednoduchá. Výhodou je možnost zvolit pigmentovaný olej a dosáhnout změny odstínu dřeva.
Vosk je nejméně používanou metodou ochrany. Krásně voní, dřevo vyživí a zvýrazní strukturu dřeviny. Podlahu však není vhodné nadměrně zatěžovat a je citlivá na skvrny od vody.
obr.: Dřeva na podlaze se nemusíte vzdát ani v koupelně, vybírejte však pružné a tvarově stálé dřeviny jako dub, ořech, teak nebo merbau. Pohlídat je třeba také kvalitní ochrannou povrchovou úpravu a zabezpečení spár před stečením vody. Posledním důležitým momentem je kvalitní větrání koupelny, aby mohla nashromážděná vzdušná vlhkost odcházet a dřevo dodatečně dýchat. Foto: DigitalStorm, Zdroj: Dreamstime
Údržba dřevěné podlahy
- Dřevěný povrch má nejraději vysavač, mop a přípravek určený k ošetření dřevěných povrchů. Podlahu je nutné vždy vytřít do sucha a neponechávat na ní vrstvu vody, která by ji mohla poškodit.
- Důležité je chránit dřevěnou podlahu před mechanickým poškozením – nohy stolů, židlí, skříní je nezbytné podlepit měkkým materiálem. V případě kolečkových židlí použít vhodnou podložku nebo koberec. Poškození mohou způsobit také kamínky a písek zvenčí. Proto přechodové zóny mezi exteriérem a interiérem opatřete dostatečnými čisticími prvky(rohožemi a podobně).
obr.: Zejména olejované dřevo časem získává patinu, která mu na rozdíl od jiných materiálů ještě dodává na kráse. Foto: Pexels
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 2/2022
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 99 Kč
koupit časopis
Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”
-
5 důvodů, proč si pořídit centrální vysavač HUSKY
Centrální vysavače nevíří prach, to je prostě fakt, který nejde zpochybnit. Veškerý nasátý vzduch včetně alergenů, roztočů a veškerých nečistot odvádí trubním rozvodem mimo…
-
Podlahové konvektory, sotva viditelné a přesto efektivní
Velká plocha oken a prosklených dveří je vždy potenciálně slabým místem z hlediska ochrany proti chladu. Je ovšem těžké si představit pohled ven přes radiátory vyčnívající z…
-
Krytina pro vyhřívanou podlahu, která je ta správná
Říká se, že kdo jednou objevil sálavé teplo podlahového vytápění, už se ho nechce vzdát. To jediné, krom papučí, vám udrží nohy v teple. Ale ... pokud se netrefíte s podlahovou…
-
Mokré procesy do suché výstavby dřevostavby patří! V čem může taková podlaha vynikat?
V minulém čísle jsme v této rubrice představovali suché konstrukce podlah, tedy ty, v jejichž skladbě se nevyskytuje žádný beton ani litý potěr. Pojďme se tentokrát podívat na druhou…