Dana Jakoubková | Neděle, 28. březen 2021 |
Podlaha je často nedoceněným prvkem celkové udržitelnosti domu. Přitom některé typy podlahových krytin mohou mít vážné nedostatky, týkající se nejen životního prostředí, ale i našeho zdraví.
Na ekologickou podlahu má vliv mnoho faktorů!
Označit podlahu za ekologickou je dobrý marketingový tah. Co ale obnáší pojem „ekologický" u vybraného dodavatele? Že jde o obnovitelný materiál? Že ho lze ekologicky zlikvidovat? Že neuvolňuje do interiéru těkavé látky? Takové podrobnosti už obvykle nikdo nezmiňuje.
Podlahy jsou považovány za udržitelné, pokud jsou vyráběny z udržitelných produktů a prostřednictvím udržitelných procesů. Jinými slovy, podlahy vyrobené z přírodních zdrojů lze plně recyklovat a mají během svého životního cyklu minimální dopad na globální ekosystém.
Zahrnuje to tedy celý dodavatelský řetězec, od těžby přes dopravu, výrobní proces, aplikaci do interiéru, vliv na kvalitu vzduchu v místnosti až po údržbu a následnou recyklaci. Ideálně pokud podlaha disponuje některým z nejpřísnějších certifikátů ekologické kvality – BRE A+, Green- Guard Gold, Indoor Air Comfort Gold, TÜV, Blue Angel.
Certifikovaná ekoznačka nemusí sice znamenat, že je výrobek co do obsahu chemických látek neškodlivý, ale garantuje minimálně to, že se výrobce vyhnul alespoň těm nejškodlivějším (zakázaným). A jelikož si výrobci mohou vyrobit vlastní ekoznačku (neověřenou nezávislou organizací), je dobré mít o těch pravých (jednorázových i opakovaně kontrolovaných) povědomost. Jejich přehled najdete na webu www.eurofins.com.
1. Dřevo masiv
Dřevo je obnovitelný materiál. K udržitelnosti je však třeba, aby pocházel z certifikovaných zdrojů hospodaření (FSC, PEFC). Obecně řečeno, čím vzácnější či vzdálenější je dřevina, ze které je podlaha vyrobena, tím méně udržitelná je. Proto si s výběrem dodavatele dejte práci.
Doporučujeme vybírat z evropských dřevin jako jsou smrk, borovice, modřín, dub a jasan. Dřevěné palubky, podlahovky jsou vyráběné z jednoho kusu masivního dřeva, citlivě sušené ( 9 %) a jemně broušené. Za příplatek lze pořídit povrchovou úpravu přírodním olejem nebo lakem dle vašeho vkusu.
Systém 4× pero-drážka, kde pero a drážka jsou i na čelních stranách prken, celou podlahu krásně sváže. Má to své výhody, menší prořez a krásný vzhled dlouhých parket, které vydrží věky. Podlaha z masivu vám hodně dá a moc za to nežádá. Stačí pravidelná údržba, po letech lehké omlazení a bude zase jako nová.
Foto: Admonter
KLADY +
- obnovitelný zdroj
- lze těžit i zpracovávat udržitelně
- uhlíkově neutrální
- široká škála dekorů a barev
- příjemné na dotek
- snadno opravitelné
- neemituje těkavé organické látky (v závislosti na povrchovém nátěru)
- dlouhá životnost
- hypoalergenní
ZÁPORY -
- může být dražší než jiné materiály náchylné k poškrábaní
- u exotických dřevin vysoké náklady na dopravu
2. Vrstvené dřevo
Základem vrstvených dřevěných podlah je lamela z rostlého dřeva, slepená nejčastěji ze tří kusů podélně – nosná deska je přilepena ke spodní tažné vrstvě a svrchní nášlapné vrstvě. Specifickým typem vrstvené podlahy jsou desky vyrobené rovněž z lamel rostlého dřeva a slepené ve třech vrstvách, ovšem kolmo na sebe (do kříže / 90°). Podlaha tím získává lepší stabilitu a nereaguje tolik na výkyvy teploty a vlhkosti interiéru.
K pohledové kvalitě povrchu přispívá lepení v podélných spárách za pomoci bočního přítlaku. Desky tak nepodléhají viditelným tvarovým změnám a nevytvářejí spáry jako běžné palubky. Spojení desek se provádí na pero-drážku a podlahu můžete položit na rošt nebo jako plovoucí. Smrkové dřevo je sice měkké a mechanicky méně odolné, ale snadná možnost renovace je jeho nespornou výhodou.
Podlahu je možné kdykoli obrousit, natřít a získat tak za minimum nákladů zcela nový a plně funkční povrch. Důležitým aspektem udržitelnosti vrstvených podlah jsou lepidla bez formaldehydu a ekologická certifikace celého výrobního procesu.
Foto: NOVATOP FLOOR
KLADY +
- tvarově stabilnější
- vyšší mechanická odolnost
- minimální deformace
- dlouhá životnost
- hypoalergenní (v případě vhodného pojiva)
ZÁPORY -
- citlivé na mechanické poškození
- nevhodné do vlhkých prostor
- při použití dřevovlákna v jedné z vrstev kratší životnost, riziko poškození vodou
- v případě povrchové dýhy nelze poškození brousit
3. Korek
Korek je obvykle vidět na stěnách nebo ve vaší oblíbené láhvi vína. Ale je to i skvělý materiál pro podlahy, s možností finální úpravy různými barvami a mořidly. Korek pochází z kůry dubu rostoucího ve Středomoří. Stromy se při sklízení nekácejí a kůra za tři až devět let opět doroste. Jde tedy o obnovitelný zdroj. Některé korkové podlahy se vyrábějí z recyklovaných lahvových zátek.
Foto: Jo Ann Snover, Zdroj: Dreamstime
KLADY +
- přirozeně odpuzuje hmyz, plísně a roztoče
- hypoalergenní
- příjemně měkký na došlap
- zvukový izolant (vzduchové kapsy)
- tepelný izolant
- snáší značné provozní zatížení
- samozhášecí
- dlouhá životnost
ZÁPORY -
- citlivý na světlo (UV záření)
- pokládka může vyžadovat spoje z petrochemických surovin
- náchylný k mechanickému poškození
- jedna z nejdražších podlahových krytin
- vysoké náklady na dopravu materiálu
RAPEX – databáze nebezpečných výrobků
Tento informační systém upozorňuje spotřebitele na výrobky, jež mohou ohrozit jeho bezpečnost a zdraví. V databázi můžete nejen hledat podle vámi zvolených kritérií, ale také výrobek přidat, případně si můžete nechat posílat týdenní aktualizaci databáze na e-mail. Databázi najdete na spotřebitelském portálu dTest, o.p.s. Pokud vládnete angličtinou, obdobnou službu nabízí pod názvem Safety Gate web Evropské komise – www.ec.europa.eu.
4. Koberec
Spolu s vlnou jsou přírodní vlákna jako konopí, juta a sisal krásná pod nohama a nabízejí také silné udržitelné aspekty. Například vlněný koberec je hypoalergenní, rezistentní proti molům a roztočům, umí pracovat s vlhkostí a má extrémně dlouhou životnost. Také ho lze beze zbytku recyklovat.
Naproti tomu koberec ze syntetických vláken za sebou zanechává obvykle velkou uhlíkovou stopu a může být zdrojem znečištění VOC látkami. Zajímavou volbou je koberec vyrobený z recyklovaných plastových lahví. Tento materiál má několik výhod – je odolný mechanicky i proti skvrnám a dodává se v mnoha barvách i vzorech. Obvykle má strakatý vzhled, takže se hodí ke každé dominantní barvě interiéru.
Foto: HOMMÉS Studio
KLADY +
- zútulní prostor
- zlepšuje akustiku místnosti
- tepelný izolant
- pochozí komfort
ZÁPORY -
- kratší životnost
- náchylnost k poškození v zatěžovaných místech
- zásobník alergenů (záleží na volbě materiálu)
Organické těkavé látky (VOC – Volatile Organic Compounds)
Těkavé organické sloučeniny se za běžných podmínek snadno vypařují a přecházejí tak do plynného stavu. Do vzduchu se uvolňují ze široké škály produktů a činností, které se vyskytují jak venku, tak v domě a v domácnosti.
Patří mezi největší škodliviny vnitřního i vnějšího prostředí, přičemž zahrnují různé chemikálie, z nichž některé mohou mít krátkodobé a dlouhodobé nepříznivé účinky na zdraví. Ve většině případů se lze použití toxických látek vyhnout.
Na trhu existují bezpečnější alternativy materiálů a výrobků. Alternativou jsou podlahoviny vyrobené na bázi čistých termoplastických polymerů s extrémně nízkým nebo žádným obsahem organických těkavých sloučenin, bez přidaných změkčovadel a ftalátů. U dřevěných podlah, které jsou vyrobeny z masivního dřeva, jsou podobně jako u nábytku možnými zdroji VOC jen prostředky, jimiž bylo dřevo ošetřeno.
5. Dlažba
Keramická nebo porcelánová dlažba je sice vyráběna z přírodních surovin a dá se beze zbytku recyklovat, proces vypalování je však energeticky velmi náročný. U ekologických výrobců je proto stěžejní zvládnutí managementu udržitelnosti celého výrobního procesu, ideálně v celém závodu, například vlastní výrobou energie, využíváním odpadních produktů a podobně.
Foto: Ronstik, Zdroj: Dreamstime
KLADY +
- vysoká mechanická odolnost
- 100 % odolnost vůči vodě
- snadná údržba
- jednoduchá a levná oprava
- ideální pro podlahové vytápění
- neemituje VOC
ZÁPORY -
- chladné na dotyk
- kluzké za mokra
- tvrdý došlap
6. Linoleum = Marmoleum
Přírodní linoleum je snadno aplikovatelnou variantou krytiny s překvapivou kvalitou povrchových úprav. Lino je směsí ztuhlého lněného oleje, borovicové pryskyřice, korkového prachu či dřevité moučky a minerálních plniv (uhličitan vápenatý), to vše uložené na jutový nebo plátěný základ.
Kvalita i vzhled osmdesátých let, se kterými si lino, byť šlo tehdy hlavně o PVC, často spojíme, je dávno pohřbena. Na jejich místě je spousta sofistikovaných vzhledů. Stále však může působit levně a buďme upřímní, imitace dřeva z „gumy" je stále jen „guma".
Bohužel si ho lze snadno splést s levnou PVC krytinou, která se vyrábí polymerací z vinylchloridu a může obsahovat zdraví škodlivé látky (přírodní lino je silnější, měkčí a gumovější).
Foto: Alex Verrone, Zdroj: Dreamstime
KLADY +
- 100 % přírodní produkt
- biologicky odbouratelné
- dlouhá životnost
- neemituje těkavé organické sloučeniny
- antialergenní, antibakteriální
- pigmenty v linoleu pronikají celou tloušťkou krytiny (lze snadno kamuflovat drobné škrábance a promáčknutí)
ZÁPORY -
- nová podlaha linolea bude mít vůni lněného oleje (obvykle během prvních pár týdnů zmizí)
- ostré předměty mohou linoleum proříznout
- vystavení přímému UV záření může způsobit jeho „jantarovou" barvu nebo nažloutlé odstíny
- není vhodné do vlhkých prostor
- snadná záměna za PVC krytinu
Podlahová stěrka
Cementové stěrky (někdy ne právě šťastně označované jako betonové stěrky) jsou vyrobeny na bázi cementu směsi suchého sypkého cementu, plniv a speciálních příměsí podle specifické potřeby v konečném uplatnění. Častá barevná či strukturální rozdílnost, která by mohla být považována za nedokonalost, je právě tím, co dává cementové stěrce charakteristickou podobu (industriální vzhled). De facto je tak každá podlaha originál.
Stále oblíbenější podlahový materiál má i dlouhou životnost a je vynikající pro podlahové topení. Jeho výroba se ale podílí značnou měrou na produkci CO2. Pokud nemůžete jinak, vyberte si dodavatele, který využívá k výrobě materiálu recyklát (betonovou drť z demolic) a v procesu se obejde bez rozpouštědel a těkavých organických látek (VOC).
Stěrky vyrobené na bázi pryskyřice mají obrovskou variabilitu využití, zejména pro extrémně zátěžové podlahy a zvláště tam, kde je předpokládána vysoká vlhkost, expozice UV záření nebo je třeba udržet vysoký hygienický standard. Vyznačují se extrémní odolností mechanickou i chemickou, snadnější údržbou a také vyšší cenou. Jestliže epoxidová stěrka je tvrdá a odolná, pak polyuretanová stěrka je pružná a houževnatá.
Na dotyk jsou obě teplejší než stěrka cementová. Ekologické stěrky neobsahují organická rozpouštědla a lze je rovněž v široké škále pigmentovat. Teplá, měkká a na dotek hedvábná stěrka může překvapit i světelnými efekty, které nově definují styl a design.
Vyspělí výrobci staví na „zelené" pryskyřici, vyrobené třeba z odpadu při výrobě bionafty při extrémně nízkém podílu nafty při výrobě a zaručeném obsahu 28 procent bio uhlíku. Světově první epoxidová pryskyřice, certifikovaná v enviromentálním systému EPD (LCA) Environdec, se vyrábí v Česku.
Foto: In-es.artdesign
7. Laminát
Laminátová podlaha je vyrobena ze dřevěných vláken (až 90 %) slisovaných do HDF desky. Na její povrch je položeno několik vrstev dekorativního papíru, který se přetáhne malým množstvím průhledné, syntetické pryskyřice na vodní bázi. Jde o trvanlivý a odolný produkt, který lze snadno likvidovat jako běžný odpad nebo recyklovat termální metodou.
Foto: Constantin Opris, Zdroj: Dreamstime
KLADY +
- odolný vůči vodě, světlu a teplu
- odolnější vůči poškrábání a poškození vlhkostí než podlahy z masivního dřeva
- snadno se čistí
- nízká cena
ZÁPORY -
- tvrdší a hlučnější než vinyl
- vypadá uměle
- není snadné ho opravit, pokud dojde k poškození
"U toxických látek je nutné brát v potaz jejich ku mulativní efekt, což znamená, že jeden metr čtvereční podlahy má sice nízkou emisivitu, ale obklopuje-li nás metrů sto, riziko negativního vlivu na zdraví se zvětšuje."
8. Vinyl
Jedná se o syntetický materiál (plast), vyrobený polymerací chloru a ethenu (polyvinylchlorid = PVC). Výsledný podlahový produkt v podobě lamel se skládá z několika vrstev lisovaného PVC a fixuje se lepením nebo zámkovým systémem. Aby bylo možné označit vinylovou podlahu za šetrnou vůči zdraví i přírodě, měla by mít nulový či minimální obsah ftalátů (změkčovadla), formaldehydu a těžkých kovů a být recyklovatelná.
Foto: Siamnugkhathut Purathaka, Zdroj: Dreamstime
KLADY +
- vysoká mechanická odolnost
- 100 % voděodolný a vodotěsný povrch
- dlouhá životnost
- velmi úspěšně dokáže imitovat přírodní materiály, jako je dřevo, korek a kámen
- měkčí a tišší než laminát
ZÁPORY -
- barevně nestabilní vůči UV záření
- pokud je podlaha přilepena k podkladu, těžko se odstraňuje a špatně recykluje
Podlahové priority
- žádné biocidní a chlorované látky
- žádné škodlivé těžké kovy
- žádná změkčovadla v povrchové vrstvě
- zanedbatelné emise formaldehydu a těkavých organických látek
- ekologický výrobní proces
- snadná údržba a čištění bez chemických látek
- dlouhá životnost
- plně recyklovatelný výrobek
Minerální SPC
Vypadá jako vinyl, chová se jako vinyl, ale vinyl to není. Nejde o syntetický materiál, ale o krytinu vyrobenou ze surovin přírodního původu. Jádrem SPC (stone polymer composite) je minerální drť (kamenivo), spojená ricinovým či řepkovým olejem a sádrou. PVC ani umělé plastifikátory v ní nenajdete, přesto je měkká a příjemná na dotek, extrémně odolná, nestudí a snadno se čistí i bez saponátů.
Použít ji můžete i do vlhkých prostor, nevadí jí UV záření, má dobrý zvukový útlum a je zcela bezemisní. Použité suroviny jsou obnovitelné a materiál zbylý po pokládce i krytinu samotnou po dožití lze zlikvidovat v běžném komunálním odpadu.
Foto: DECNO floring
Které VOC se mohou vyskytovat v podlahovinách?
Bromované zpomalovače hoření (BFRs)
Prospěšnost těchto látek spočívá v tom, že přispívají k požární bezpečnosti. Na druhou stranu jsou pro člověka a životní prostředí toxické. Patří mezi odolné látky se schopností bioakumulace v živých organismech i sedimentech. Zdravotní riziko představuje zejména prach, na který se zpomalovače hoření dobře vážou. Při vdechování nebo požití prachu se toxiny postupně hromadí v tkáních, což může později vést ke zdravotním komplikacím, které již byly vědecky prokázány.
Formaldehyd
Močovino-formaldehydové pryskyřice jsou produktem živých buněk, vyskytují se třeba v malém množství i v ovoci, zelenině a mase. Tato všudypřítomná, přirozeně se vyskytující organická látka slouží průmyslu jako základní surovina pro výrobu řady chemických sloučenin, včetně lepidel, konzervačních a desinfekčních prostředků. Formaldehyd je vysoce toxický pro všechny živočichy.
Jedná se o mutagenní a karcinogenní látku (1. kategorie IARC). Za normálních podmínek jde o bezbarvý plyn s pronikavým zápachem, jehož nejvýznamnější expozicí je inhalace. Podle normy musí být výrobek, do něhož jsou během výrobního procesu využity materiály obsahující formaldehyd, testován a klasifikován do jedné ze tří emisních tříd E0 (žádný formaldehyd), E1 nebo E2, přičemž třída E1 je třída s nejnižšími emisemi škodlivin (i když často označená jako "bez škodlivin"), která je zákonem požadována pro použití v interiéru. Výrobek zcela bez obsahu formaldehydu garantuje, označení NA/HCHO, minimální obsah pak Indoor Air Comfort Gold a GreenGuard Gold certifikát.
Ftaláty
Používají se především jako změkčovadla do plastů, hlavně PVC. Je to onen trojúhelník s číslovkou 3, jehož přítomnost na výrobku indikuje obsah ftalátů. Pokud toto označení na výrobku chybí, neznamená to ale, že v něm ftaláty nejsou. Jediným vodítkem je informace o tom, že výrobek neobsahuje ftaláty.
Ftaláty nejsou na jeho polymeru vázány chemicky a pozvolna se z výrobku uvolňují. Do krevního oběhu se pak dostávají vdechováním, sliznicemi a s potravou. Ze čtyřiceti ftalátu je jen pár v EU zakázaných. Povinnost testovat podlahové krytiny na ftaláty v Česku není. A aby to bylo složitější, ne každé změkčovadlo je ftalát a ne všechna změkčovadla jsou škodlivá (mohou obsahovat třeba bioplastifikátory).
Nejnovější články v kategorii “Podlahy a povrchy”
-
5 důvodů, proč si pořídit centrální vysavač HUSKY
Centrální vysavače nevíří prach, to je prostě fakt, který nejde zpochybnit. Veškerý nasátý vzduch včetně alergenů, roztočů a veškerých nečistot odvádí trubním rozvodem mimo…
-
Podlahové konvektory, sotva viditelné a přesto efektivní
Velká plocha oken a prosklených dveří je vždy potenciálně slabým místem z hlediska ochrany proti chladu. Je ovšem těžké si představit pohled ven přes radiátory vyčnívající z…
-
Krytina pro vyhřívanou podlahu, která je ta správná
Říká se, že kdo jednou objevil sálavé teplo podlahového vytápění, už se ho nechce vzdát. To jediné, krom papučí, vám udrží nohy v teple. Ale ... pokud se netrefíte s podlahovou…
-
Mokré procesy do suché výstavby dřevostavby patří! V čem může taková podlaha vynikat?
V minulém čísle jsme v této rubrice představovali suché konstrukce podlah, tedy ty, v jejichž skladbě se nevyskytuje žádný beton ani litý potěr. Pojďme se tentokrát podívat na druhou…