Vydání 05/2017

Jako na dovolené už napořád

Jako na dovolené už napořád

Malý velký dům. Malý rozlohou, velký duchem. Pojme rodinné oslavy o pětadvaceti lidech, je letní oázou pro únik z města, v zimě poskytuje hřejivé hnízdo, v létě chladivý úkryt. Prostě slouží. Stačí smíchat ingredience: jednoduchý koncept, kvalitní a rychle smontovanou přesnou konstrukci, zkušené pečlivé investory, lokalitu s příběhem a špetku lásky k životu.

Původně tu bývala chata, kam jsem jezdívala už jako dítě. Koupila ji tenkrát babička. Z chatové oblasti jsou dnes ze dvou třetin rodinné domy. Přístup obce je v tomto ohledu skvělý. Nechtějí parcelovat další pole, tak povolují toto řešení – chaty nahradit nebo rekonstruovat pro celoroční obývání. Pozemek vedle navíc vlastní teta, takže mezi sebou nemáme ani plot. Je to taková rodinná základna.

Chata 2.0

Již pár let zpátky jsme s manželem začali plánovat bydlení na důchod. Nespěchali jsme a postupně se tím asi čtyři roky zabývali. Věděli jsme docela dost přesně, co chceme. Chata fungovala jako letní dovolenkové útočiště mých rodičů, a protože jsme je o letní odpočinek nechtěli připravit (v novém domě mají svůj pokoj), naším záměrem bylo stavět přes zimu. A tak se i stalo. Prvního září jsme zbourali chatu a v březnu jsme dostali klíče od domu a mohli se nastěhovat.

Zkušenosti základním pilířem

Důvody pro dřevostavbu byly dva – rychlá výstavba a celkové vlastnosti, které nás prostě nadchly. Tloušťka stěny 29 centimetrů nám při našich zastavěných 120 metrech čtverečních ušetřila deset metrů, v podstatě další místnost. Při dnešních cenách a malé velikosti pozemku to není zanedbatelné. Panelová montovaná dřevostavba nás zase bavila tím, že je připravena v suchu a teple, bez rizika vniknutí vlhkosti během realizace. Věděli jsme, že na to je dřevěná konstrukce náchylná.

Dodavatele jsme vybrali velmi jednoznačně podle mnoha dobrých referencí a historie. Věděli jsme, že z typových domů si nevybereme, a pro návrh jsme si chtěli najít architekta, což se nakonec povedlo na jednom z veletrhů. Působil tam ve spolupráci s naší dodavatelskou firmou, takže naprosto ideální kombinace.

Přízemní dům byl jasný. Odjakživa jsme věděli, že stavíme na důchod a je třeba bezbariérový objekt. Před 12 lety jsme rekonstruovali byt a pak v něm osm let bydleli. Po těchto zkušenostech již člověk ví, co funguje a co ne. Tady jsme naše bydlení dotáhli k dokonalosti. Přáli jsme si hlavně velký obytný prostor. Když se totiž sejde celá naše rodina, je nás tu přes dvacet. Ostatní místnosti už mohou být malé, něco přes deset metrů čtverečních.

Důležitá byla také terasa – v létě úžasná věc, která zvětší obývák pomalu do celé zahrady.

Sladěný organismus

Dům funguje skvěle. Je dobře orientovaný. Velká okna jsou na jih, a když v zimě zasvítí sluníčko, okamžitě zvyšuje teplotu uvnitř. V létě, nebo kdykoli je potřeba, jsou okna krytá žaluziemi nebo dřevěnými posuvnými panely, a uvnitř je příjemně. Svoji úlohu zde má také pergola, která časem zaroste i shora. Před deštěm kryje pergolu i terasu deska z makrolonu.

Předmětem velkých diskuzí byla vzduchotechnika. Nakonec ale zvítězila jednoduchost a dům s minimem technologií. Hlídáme si pouze pravidelné intenzivní větrání i během zimy.

Kamarádi architekti nám na začátku také radili, ať uděláme přesahy pro stínění letního slunce. Hodně jsme to zvažovali, ale nakonec se rozhodli od nich upustit. Největší vedro bývá v srpnu, slunce je nejvýš v červnu, a aby přesah dobře stínil srpnové slunce, musí být tak velký, aby odstínil slunce ještě dva měsíce potom. To by ale znamenalo stínění také dva měsíce předtím, v období jara, kdy člověk slunce v domě naopak chce. Daleko víc nám nakonec vyhovují žaluzie a posuvné panely, které můžeme regulovat podle potřeby. V horku stínit a v chladnějších obdobích sem slunce pustit. Bez ohledu na období v roce.

Minimalismus i v technologii

V celém objektu je teplovodní podlahové vytápění a na podlaze praktické, příjemné a měkké marmoleum. Moc rádi topíme dřevem, kterého máme dostatek, takže krbová kamna jsou přes zimu pořád v provozu.

Celý objekt je vytopený velmi rychle. Když potřebujeme po návratu z dovolené zatopit, zavřeme dveře mezi obývacím pokojem a částí s ložnicemi a po zažehnutí ohně v kamnech je do hodinky teplo.

Kontrolujeme v domě také vlhkost pomocí vlhkoměru. Pohybuje se ve zdravé zóně mezi 40 a 60 procenty. Snad jen v ložnici jsme občas zaznamenali vyšší, protože spíme při nižší teplotě a téměř zde netopíme. Pomohlo zde čas od času výrazněji zatopit.

Nejlepší terapií a benefitem je pro nás zahrada. Venku trávíme mnoho času. Musíme říct, že celkově je to perfektní a dům funguje tak, jak jsme si plánovali. Nejvíc nás těší, že se tu líbí vnoučatům, která se sem těší. Rodina se na toto místo prostě ráda vrací. A to je krásný pocit.

Technické parametry

Typ domu: nízkoenergetický
Zastavěná plocha: 121 m2
Užitná plocha: 102 m2
Konstrukční systém: difuzně otevřená konstrukce ATRIUM DifuTech® CLIMA PLUS
Teplo a větrání: teplovodní podlahové vytápění a krbová kamna
Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,16 W/m2K
Projekt: Ing. arch. Jan Alex Řezáč, MODULORA
Realizace: ATRIUM, s.r.o,
www.atrium.cz

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop