Vydání 05/2015

Domov pro dvě generace

Příběh domu, který bude stárnout s jeho majiteli a flexibilně se přizpůsobovat jejich požadavkům. Stavba, která je připravena neklást překážky při pohybu uvnitř i sloužit dvěma generacím současně. Byť se společnou kuchyní a vstupem...

I pro nás nastal čas, kdy jsme zatoužili po vlastním domě, místě, kde se budeme moci setkávat s rodinou, kde bude dostatek prostoru pro nás všechny a nebude třeba utíkat pryč. Moc dobře vím, jaké to je přebývat v malém stísněném prostoru. Člověk pak tráví čas mimo domov už jen proto, že se doma nemůže volně nadechnout. A to jsme přesně nechtěli.

Praktické ústupky z prvotních ideálů

Volbu konstrukčního systému jsem ponechala na manželovi. Ten byl zpočátku zastáncem zděné stavby, postupem času však změnil názor. Zejména v porovnání nákladů spojených s užíváním domu jednoznačně vedla dřevostavba. Na základě celé řady návštěv nejrůznějších realizací a vzorových domů jsme se rozhodli pro typový projekt.

Jde o jednoduchý dvojpodlažní domek se sedlovou střechou o sklonu 22 stupňů. Díky tomuto mírnějšímu sklonu můžeme mít i ve druhém podlaží rovné stěny, což je, jak se ukázalo, velmi praktické. Přestože jsme zpočátku toužili po útulném podkroví, nyní jsem moc ráda, že jsme si nechali zajít chuť. Nemusíme řešit žádná omezení při zařizování pokojů nábytkem, do interiéru jde více světla a nedochází k přehřátí prostoru. Efektivnější je také větrání.

Dům doplňuje ještě zastřešené garážové stání, které nebylo součástí typového projektu. Chvíli jsme váhali, jak jej vyřešit, aby bylo praktické i oku lahodící a myslím, že se spolu s ním povedlo vytvořit i krásné zápraží, kde zvláště během léta rádi trávíme čas u sklenky vína nebo domácí limonády a užíváme si chladnější severní strany.

Bez bariér s promyšlenými úložnými prostory

Dům jsme vybírali s tím, že v budoucnu pojme i dvě generace současně. Vím, jak je v dnešní době těžké získat bydlení, takže alespoň pro začátek zde děti budou mít k dispozici zázemí, budou-li chtít. Horní patro je dostatečně prostorné, spodní podlaží je uzpůsobené bezbariérově. Člověk nikdy neví, jaká situace nastane a je pak rozhodně příjemné nemuset řešit neustálé komplikace v podobě prahů, vaničky sprchového koutu, úzkých chodeb nebo schodů. Nic takového tu tedy nemáme, a když bude třeba, spodní místnost vedle obývacího pokoje poslouží jako ložnice.

Důležitou součástí projektu a dispozice byly promyšlené úložné prostory. Nechybí zde spíž v kuchyni, která je velmi praktickým doplňkem a nepotřebujeme díky ní tolik kuchyňských skříněk, dále zde najdeme komoru pod schodištěm, v horním patře šatnu a také půdní prostor s dostatečnou podchozí výškou přístupný po výklopném schodišti, kam lze uložit třeba sezónní věci, jako jsou lyže.

Mile nás překvapila akustika domu. Děti nahoře za zavřenými dveřmi neslyší vůbec nic. Máme pocit, že skvěle funguje tvar celého schodiště, skrz které se zvuková vlna zkrátka nedostane.

Interiér pro vytvoření útulného domova

Technické vybavení jsme příliš neřešili, bylo součástí balíčku typového domu. Zdrojem tepla je plynový kotel a rozvod do celého domu zajišťuje teplovodní podlahové vytápění. Nikde tedy nenajdete nevzhledné radiátory. Objekt spadá do kategorie nízkoenergetického standardu. Zimu jsme zde prozatím nezažili, jelikož dům obýváme pár měsíců, ovšem vedra jsou zatěžkávací zkouškou. Je třeba pečlivě stínit vnějšími roletami a větrat jen v noci nebo ráno. Jakmile ale začnou být i v noci vysoké teploty, je zkrátka teplo i v domě.

Interiér je mojí doménou. Vznikal čistě podle mého vkusu a fantazie, kousek po kousku. Upřednostňuji hřejivý a domácký selský styl s občasným osvěžením nějakým moderním prvkem. Ovšem hladké, lesklé a chladné věci zde nenajdete. Do tvoření našeho domova jsem dala vše. Je to pro mne takové rodinné hnízdo a splněný sen.

Připravila Lucie Němcová
Foto Martin Zeman

Zastavěná plocha: 83 m2
Užitná plocha: 134 m2
Spodní stavba: základová deska KLASIK
Konstrukční systém: difuzně uzavřený
Tepelná izolace (obvodových stěn a střechy): minerální vlna, polystyren
Fasáda: barevný akrylát
Střešní krytina: TONDACH HRANICE 11
Okna (a zasklení): SALAMANDER PRIMA 7-komorová
Podlahy: litá podlaha Anhydrit, plovoucí laminátová, dlažba
Teplo (zdroje tepla, topná tělesa, TUV): podlahové teplovodní vytápění, plynový kotel REGULUS THERMONA

Skladba stěny směrem zevnitř: fermacell 10, fermacell 12,5, parozábrana, KVH 140 vyplněno ISOVER 140, fermacell 12,5, fasádní polystyren EPS GREY WALL 150 mm, fasádní systémová omítka
Celková tloušťka stěny: 325 mm

gotop