Dotace Modrá úsporám – realita nebo fikce?
Dana Jakoubková | Středa, 30. listopad 2016 |
Téměř každá redakční návštěva dřevostavby rodinného domu se točí kolem propojení domu se zahradou. Skoro u každého domu se zrcadlí jezírko. Je to krása. Nejen to pokoukání, ale i fakt, že lidé si potřebu spojení s přírodou uvědomují. Troufám si doufat, že na pozadí této touhy je i snaha o udržitelné bydlení, neboť jak v souvislosti se zahradou, tak s jezírkem budou nutně řešit potřebu vody. Když ne dnes, tak zítra jistě.
Zatím máme to štěstí, že žijeme ve vodním blahobytu. Jinak řečeno, i přes dlouhodobé sucho a klesání hladiny povrchových i podzemních vod, máme co pít. Nicméně studie udělané v souvislosti s tématem se shodují, že je nutné prosazovat nezbytná opatření k zabezpečení jejího dostatku v budoucnu. Vzhledem k tomu, že jsme dosud nezažili skutečný nedostatek vody, si společnost ani nedokáže dostatečně uvědomit všechny souvislosti s její dostupností.
I kdyby si je nakrásně uvědomovala, opatření individuálního charakteru pro posílení vodních zdrojů samo sebou nestačí. Zásadní řešení vedoucí k efektivnímu hospodaření s vodou je na bedrech státu, přičemž tématem číslo jedna je hospodaření s dešťovou vodou, která je v naprosté většině případů odváděna do kanalizace, potažmo mimo území státu. Přitom naše vodní zdroje jsou na atmosférických srážkách závislé. Pokud jde o disponibilní zásoby vody na jednoho obyvatele, tak v rámci Evropské unie patříme mezi „nejchudší" země.
Celý článek na téma Dotace Modrá úsporám – realita nebo fikce? si můžete přečíst ve vydání číslo 6/2016 tištěného časopisu Dřevo&stavby.
Znáte svoji spotřebu vody? Spočítejte si, kolik vaše domácnost spotřebuje vody pomocí kalkulačky na stránkách Pražských vodovodů a kanalizací