Časopis Dřevo a stavby 2/2009
Soňa Karásková | Sobota, 14. únor 2009 |
Datum vydání: 11. května 2009
Číslo: 2
Ročník 2009
Předplatné včetně nabídky starších čísel je možné objednat v sekci Předplatné.
V čísle 2/2009 mimo jiné najdete:
Článek zaměřený na filozofii bydlení se v tomto čísle soustředí na vývoj a směr současné i budoucí architektury z pohledu náročnosti provozu a obsluhy budov. Nastiňuje nevyhnutelný vývoj v souvislosti s rostoucími cenami energií a zvažuje možnosti a budoucnost dřevostaveb z tohoto úhlu pohledu.
Požární odolnost nebo lépe řečeno vysoká hořlavost patří k nejčastějším námitkám, které můžeme zaslechnout jako jeden z argumentů proti dřevěným stavbám. Že je toto tvrzení sice logické, ne však opodstatněné, vysvětluje článek plný informací, doplněný popisem a obrázky z uskutečněné zkoušky požární odolnosti experimentální budovy.
Různé důvody a příběhy mohou vést ke koupi nebo stavbě rodinného domu a k volbě konkrétní stavební technologie. Jak se žije mladé rodině v masivní dřevostavbě na venkově, co vedlo majitele rodinného domu ke stavbě třípatrové dřevěné knihovny v bezprostřední blízkosti domu, jak se vyjímá moderní dřevostavba pod beskydskými svahy a jak vypadá život v nadstandardní hrázděné dřevostavbě v zahraničí se dozvíte v redakčních návštěvách.
Střecha nad hlavou – známé sousloví, které je symbolem spokojeného života, do jisté míry i prosperity, rozhodně však bezpečí a domova. Je jednou z nejdominantnějších částí stavby a velkou měrou ovlivňuje nejen její celkový výraz, ale i kvalitní fungování a tedy naše spokojené bydlení. A právě v této části stavby se dřevo skloňuje ve všech pádech a je nejzákladnějším používaným materiálem nezávisle na použité stavební technologii.
S trochou nostalgie si každý z nás čas od času vzpomene na dětská léta plná dobrodružných snů. Domky na stromech jsou vlastně dokonalým a naprosto solidním zhmotněním dětských přání, touhy po soukromí i pohledu na svět z výšky… A o tom, že tyto dokonalé moderní varianty na dětské sny mohou mít podobu i značně nadstandardní a luxusní a dají se skutečně využívat k bydlení není pochyb.
Ve vícepodlažních stavbách je interiérové schodiště naprosto nepostradatelnou a zásadní záležitostí. Při vhodném výběru konstrukce a umístění do interiéru domu se stává bezpečnou a pohodlnou cestou a spojnicí mezi patry, ale také stylotvorným konstrukčním prvkem, u kterého vedle dokonalé funkčnosti hraje důležitou roli také jeho podoba.
Kuchyně – místnost považovaná za tepající srdce domova, spojovaná s žádoucími vjemy tepla a vůní, útulnosti, setkávání rodiny. Který jiný materiál naplňuje beze zbytku tyto vlastnosti než dřevo? Díky tvárnosti a možnostem zpracování i úprav může mít tento materiál nespočet podob – od masivních dvířek kuchyňské linky či pracovních desek přes dýhy až po prvky z dřeva aglomerovaného.
Dřevěný zahradní nábytek dávno nepatří k luxusu určenému jen pro hrstku vyvolených – jeho kvalitě a designu dává přednost snad každý, kdo měl možnost si ho vyzkoušet a porovnat s jinými variantami. Exotické dřeviny navíc nabízejí nadstandard skvělých užitných vlastností – takový nábytek je téměř bezúdržbový, není třeba ho uklízet a schovávat před deštěm a nepřízní počasí, je téměř nesmrtelný, jen časem získá šedou patinu…