Časopis Dřevo a stavby 1/2009
Soňa Karásková | Sobota, 14. únor 2009 |
Datum vydání: 23. března 2009
Číslo 1
Ročník 2009
Předplatné včetně nabídky starších čísel je možné objednat v sekci Předplatné.
V čísle 1/2009 mimo jiné najdete:
Pro koho byla dřevostavba určena v dobách minulých a kdo realizuje bydlení na bázi dřeva dnes? Jaký je vůbec podíl dřevostaveb na produkci individuálního bydlení ve světě a u nás? Kdo byl průkopníkem stavění z tohoto ušlechtilého a trvanlivého materiálu u nás? Na mnohé další otázky si odpovíme včlánku zaměřeném na filozofii bydlení v dřevostavbách.
Stavíme dům ze dřeva
Uznávaný odborník z oboru dřevostaveb – Ing. arch. Josef Smola – bude pravidelně přispívat do našeho seriálu o stavění domů ze dřeva. Jeho první příspěvek se zaměřuje na výhody dřevostaveb, možnosti, vlastnosti a jejich postavení mezi stavbami vůbec. Zajímavým bude také ekonomický pohled na tento druh stavby rodinného domu a neopomeneme ekologické aspekty realizací ze dřeva.
Pojďte se s námi podívat, jak se bydlí v různých typech dřevostaveb! Vezmeme vás na návštěvu do venkovského srubového domku, jehož kvality si jeho majitelé po několika letech bydlení nemohou vynachválit, představíme vám dům s hrázděnou konstrukcí, který kromě dřeva využívá v maximální míře také sklo, pozveme vás do přírodní zahrady, která obklopuje chatu přeměněnou architektem na kvalitní, celoročně obyvatelný dřevěný dům a podíváme se, jak se bydlí v dřevostavbě kousek za našimi hranicemi.
Dřevo patří ve své masivní nebo různě modifikované podobě do každého interiéru, ať už jde o podlahu, kuchyňskou linku, nábytek nebo jen drobné doplňky. Díky svému hřejivému vzhledu a výborným možnostem kombinování se hodí do zděného domu i do dřevostavby. Někdy stačí přiznat konstrukci stropu a obývací pokoj získá atraktivní prvek, který neujde pozornosti žádné návštěvy. Možnosti využití dřeva v obytném interiéru jsou velmi bohaté, v prvním čísle časopisu Dřevo&stavby se zaměříme právě na obývací pokoj.
Plovoucí podlahy ze dřeva či laminátu se staly v interiéru fenoménem posledních let. Není divu – alergiků přibývá a požadavky na maximální zjednodušení úklidu domácnosti hrají ve výběru podlahových krytin zásadní roli. Dřevěná podlaha však před laminem vede – dodává uživatelům interiéru pocit tepla a navíc bydlení povyšuje o třídu výš.
Dalším obytným prostorem rodinného domu je bezesporu terasa. V její náruči trávíme celé léto a není divu, že jejím základem je v naprosté většině dřevo.
Ještě před několika lety byla dřevostavba pro hypoteční banku nebo stavební spořitelnu tak trochu problémem. Kvůli předsudkům vůči dřevěnému stavění poskytovaly peněžní ústavy na dřevostavby ve srovnání se zděnými stavbami poněkud znevýhodněné podmínky. Jak je tomu v současné ekonomické situaci? A jaké možnosti financování konkrétních nemovitostí banky a spořitelny nabízejí?
Drobné granule lisované z dřevního odpadu asi není třeba nijak podrobně popisovat. V souvislosti s nedávnou situací v dodávkách plynu však možnost alternativního energetického zdroje nezávislého na centrálních dodávkách opět nabyla na významu. Jenže jsou například právě pelety všespasitelné? A skutečně jsou tak ekologické a šetrné k životnímu prostředí, jak se všeobecně uvádí?