Časopis Dřevo&Stavby 1/2015
Dagmar Šimonová | Čtvrtek, 30. leden 2014 |
Časopis Dřevo&Stavby můžete zakoupit v síti prodejen Geco Tabák, HDS-Relay, na čerpacích stanicích Agip, OMV a dalších a u všech dobrých prodejců tisku.
Předplatné včetně starších čísel si můžete objednat v sekci Předplatné.
V dalším vydání časopisu Dřevo&Stavby, které je zaměřené na téma AKUSTIKA, najdete mimo jiné:
- čtyři redakční návštěvy – v promyšleném a architektonicky vychytaném bungalovu v malebné krajině Slovenského rudohoří, v nové čtvrti dřevostaveb poblíž Ostravy, v dřevěném domě, který nahradil nevyhovující starou chatu v jabloňovém sadu nebo v organicky tvarovaném stavení z přírodních materiálů, jehož majitelé původně chtěli stavět z cihel a polystyrenu
- v nové rubrice Dům, který nás zaujal dřevem obložený dvoupodlažní rodinný dům, jehož majitel radí využívat práci místních firem
- vzpomínky stavebníků ze starších redakčních návštěv, kteří se s námi podělí o své zkušenosti s akustikou dřevostavby
- vlivy a dopady různých objemových hmotností klasických izolačních materiálů při stavbě rodinného domu
- tipy na nejrůznější deskové materiály, které se mohou uplatnit ve chvíli, kdy se rozhodneme rekonstruovat z důvodů špatných akustických vlastností
- realizaci hravé mateřské školky, jejíž předlohou se stala dětská stavebnice
- rady odborníků z odvětví výstavby pasivních domů na téma: Jak získat dotaci Nová zelená úsporám?
- recept na klidný spánek a spokojenou dovolenou, o který se nám postará kvalitní a účinné zabezpečení naší dřevostavby
- konstrukční a technické detaily řešení schodiště a schodišťového prostoru ve chvíli, kdy chceme zamezit šíření nepříjemného hluku
- studii „vylepšení" dřevěné maringotky – příbytku pro moderní Robinsony
Dřevěná perla ve Slovenském rudohoří
Simona s přítelem bydlela v paneláku, a protože děti už odrostly a město přestalo být potřeba, rozhodli se, že si postaví vlastní dům. S přítelem dlouho spolupracovali s horažďovickou firmou Atrium, a právě tato zkušenost jednoznačně rozhodla o technologii výstavby i o dodavateli. Zbývalo tak už jen vzít tužku a papír a pustit se do práce – oba jsou totiž jak se říká od fochu...
Jak se rodí panelové dřevostavby
Sendvičové panelové dřevostavby odpovídají skladbě lehkého dřevěného skeletu. Jejich hlavní charakteristika však spočívá ve způsobu jejich přípravy a montáže. Sendvičový panel vzniká ve výrobní hale, na stavbu ho doveze nákladní auto a pomocí jeřábu usadí na místo. Dům ze sendvičových panelů tak může být i za dva dny pod střechou.
Proč (ne)stavět výškové dřevostavby
Když v roce 2008 poprvé představil architekt Michael Green svůj koncept pod názvem Tall Wood, ještě netušil, kam se jeho práce vyvine. O čtyři roky později společně se stavebním inženýrem Ericem Karshem vypracoval 240stránkovou studii o zcela novém konstrukčním systému FFTT, která obletěla svět. Jsou jeho vize dřevěných mrakodrapů utopické, nebo opravdu hledí do budoucnosti?
Dům je třeba posuzovat jako celek
Pustíme-li se do návrhu a následné realizace vlastního rodinného domu, vydáváme se po cestě strastiplné, dlouhé a často klikaté. Čeká nás mnoho milníků a důležitých rozhodnutí, která výrazně ovlivní lákavou odměnu na jejím konci. Jedním z těch nejdůležitějších a přesto často opomíjených hledisek je optimalizace stavby z hlediska celkového energetického konceptu domu. Co to vůbec je a proč je to důležité?
Stejně jako šaty dělají člověka, fasáda dělá dům. Nejen vnější obálka jako celek, ale především to, v jakém se nachází stavu. Není tedy důležité jen vybrat si to nejlevnější nebo nejhezčí možné řešení, ale zamyslet se také nad tím, jak bude vypadat za několik let a kolik nás jeho údržba bude stát sil..
Dřevo jako moderní střešní krytina
Dřevěné šindele jsou jednou z tradičních střešních krytin lidových staveb a jinde než na stylových historických staveních se s nimi už dnes nesetkáme. Dřevo na střeše se ale stále častěji vyskytuje v moderním pojetí, které koresponduje s minimalistickou moderní architekturou. Na takových domech nezastává funkci střešního pláště, přesto je jeho přítomnost z estetického hlediska stěžejní.
Také v novém roce budou mít specialisté z oboru stavění ze dřeva prostor podělit se s námi o svá know-how a zkušenosti z praxe. Na ožehavá témata dřevostaveb se podíváme ze tří úhlů pohledu – odpovědi na otázky nám poskytnou tři různí odborníci. Prvním číslem letošního roku se prolíná téma akustiky. Podívali jsme se tedy, jak si vede dřevostavba z hlediska zvukové pohody...
Dřevěná oáza uprostřed sídliště
Demografické studie mluvily jasně – dětí přibývá a je tedy dobré včas navýšit kapacity. Ředitelka mateřské školy v Krči se tedy chopila iniciativy a s jasnou vizí „lesní školky" ze dřeva se pustila do realizace projektu. Oslovila architektonické studio Huť architektury Martina Rajniše, aby zanedlouho uprostřed panelového sídliště vznikla jednopodlažní dřevostavba schoulená mezi stromy v zahradě.
Vybraný design a dokonalá kvalita nemusí být výsadou produktů pouze vyhlášených zahraničních značek. Přesně tyto dva znaky jsou totiž základem portfolia české firmy Brokis, která si dala za cíl pokračovat v tradici českého foukaného skla a vyrábí exkluzivní svítidla, jež získávají prestižní ocenění u nás i ve světě.
Málokdo by při pohledu na dřevem obložený dům organických tvarů hádal, jaká byla prvotní představa jeho majitelů. Cihly a polystyren vystřídalo dřevo a hliněné omítky. Stačilo získat vice informací a úhel pohledu se investorům výrazně změnil. Po roce užívání spokojení obyvatelé domu rozhodně nelitují, že dali přednost voňavým a minimálně upraveným přírodním materiálům.
Více článků...