Časopis Dřevo&Stavby 5/2013
Andrea Kaštanová | Čtvrtek, 12. září 2013 |
Datum vydání : 19. září 2013
Číslo: 5
Ročník 2013
Předplatné včetně starších čísel si můžete objednat v sekci Předplatné.
V dalším vydání časopisu Dřevo&Stavby najdete mimo jiné:
- pět redakčních návštěv – v bungalovu u potoka, který sdílí velký pozemek s domy přátel, v dispozičně rozehraném stavení, které je důkazem, že technologie dřevostaveb je univerzální nebo v moderní dřevostavbě v malebném údolí Sázavy, jejíž interiér je laděn do netradičního koloniálního stylu
- v rubrice Stavba návod na to, jak při výstavbě chytře ušetřit
- dřevo ve své ryzí podobě, které díky formě masivních panelů proniká stále více do výstavby moderních dřevostaveb
- rady jak vytápět dřevostavbu
- článek o syntetických izolacích – stále majoritních materiálech na českém trhu
- návštěvu ve starém kravíně, kompletně přebudovaném na prostorný rodinný dům
- řešení známé filozofické otázky Kam s ním?, tentokrát v rubrice Bydlení pod střechou
- originální a smyslný nábytek z pera irského návrháře Josepha Walshe
- způsoby, jak v zahradě funkčně i esteticky vyřešit nerovný terén
Rodinná základna u potoka
Dobrý pozemek je hlavním stavebním kamenem kvalitního bydlení a svým charakterem mnohdy ovlivňuje způsob našeho života. Jedním takovým příkladem je rodina, kterou jsme navštívili nedaleko Plzně. S partou přátel si našli rozlehlou nezastavěnou lokalitu podél potoka, rozdělili parcely a vytvořili svoji vlastní ulici. Děti si hrají společně a každá z rodin sdílí s ostatními něco jiného – bazén, dětské hřiště s trampolínou nebo terasu s grilem. Plotů zde není třeba.
Knihy Martina Patřičného
Pravidelní čtenáři tohoto časopisu si jistě všimli sloupků Martina Patřičného, výtvarníka, který svou profesní lásku věnoval dřevu. Kromě drobných publicistických žánrů je ale Martin Patřičný autorem také několika obsáhlejších, populárně naučných i odborných knih, které si stručně představíme.
Na 100 let minimálně
A jak dlouho ta dřevostavba vydrží? Aby nám to za pár let neshnilo a nerozpadlo se to...Jeden z nejčastějších argumentů objevujících se proti dřevostavbám se týká jejich životnosti, respektive trvanlivosti. Přitom právě v tomto směru máme co do činění s parametrem, který nelze nijak paušálně stanovit, protože je silně ovlivněn jak kvalitou použitého dřeva, tak profesní zdatností výrobce a v neposlední řadě i následnou údržbou domu.
Dřevěné stavby v nejlidnatější části světa
V předposledním vydání letošního roku zavítáme na kontinent hlubokých tajg, suchých pouští i tropických deštných pralesů a nahlédneme pod pokličku tamní dřevěné architektury, do které se významně vtiskává, stejně jako u nás, vliv ekologického smýšlení a trvale udržitelného rozvoje.
Komín mezi dřevem
Stejně jako v každém domě, také v dřevostavbě má komín své místo. Tedy až na výjimky, kde není potřeba zbavovat se spalin. Dřevo díky svým vlastnostem vnáší do problematiky faktory, které je třeba při návrhu respektovat. Možná nás překvapí, kolik náležitostí je spojeno s tímto nenápadným doplňkem domu.
Stavebníkova vize ztvárněná odborníky
Majitelé domu na otázku, jak jsou spokojeni v novém bydlení, odpovídají jednoduše: „Je to nádhera!" Není divu. Nikam totiž nespěchali a s pomocí odborníků projekt vyladili téměř k dokonalosti. Autorem konceptu je sám pán domu, proto je stavba opravdu šitá na míru a celá rodina si teď užívá bydlení podle svých představ.
Z čeho se skládá pasivní standard
Stavebníci, kteří se rozhodnou pro energeticky úsporný dům, vědí, že při stavbě bude potřeba sáhnout do trošku jiných kategorií výrobku, než je běžné. Společným jmenovatelem takových produktů je nejen vysoká kvalita provedení, bez které se už v tomto oboru těžko obejdeme, ale zejména opatření pro maximální úsporu energie.
Pracovna – místo, kde tvoříme
Žijeme v době, kdy čas strávený u našich elektronických miláčků nabývá obludných rozměrů. Často věnujeme sezení u počítače více hodin než třeba spánku a řešení pracovního místa tak nabývá na důležitosti. Lidskému tělu poloha vsedě není vůbec přirozená a značně tím trpí, adekvátní řešení pracovního prostoru eliminující jeho negativní dopady by tedy mělo být samozřejmostí.
Řešení pro nerovný terén
Drobné stavby technického rázu vyřeší řadu problémů v zahradě – poradí si nejen s vymezením hranic pozemku nebo jeho částí, ale zamezí také půdní erozi a umožní pohodlné stoupání do vyšší úrovně zahrady, kde na vás čeká třeba příjemné posezení na terase. Velmi důležitou úlohou různých typů zdí, zídek, gabionů a schodišť je architektonické zpracování. Jejich estetická hodnota může vzhled zahrady velmi příjemně oživit, zvláště pokud se doplní výsadbou rostlin.