S výhledem na zámek
Petr Houška | Středa, 25. červenec 2012 |

Pokračujeme v představování dřevostaveb u vodních ploch, byl už zde dům vetknutý do hráze rybníku, dům s jezírkem na zasypané cihelně a tentokrát je to také dřevostavbu s jezírkem - avšak s výhledem na zámek. Architektem stavby byl jako u domu na cihelně Ing. arch. Josef Smola a i tuto stavbu nám osobně odprezentuje.
Idyla kousek od Prahy
Na mírně svažitém pozemku jsem navrhl dřevěný dům s terasou, obytnou pavlačí, umělým jezírkem a výhledem na panorama zámeckého areálu Štiřín – takovou idylu mají majitelé dřevostavby nedaleko Prahy. Hlavní obytné křídlo má klasickou sedlovou střechu a fasádu zářící do kraje žlutou omítkou, po dominantním točitém schodišti vyjdeme na pavlač, která má nejen obytnou, ale hlavně v létě pasivní stínící funkci - můžeme z ní vstoupit rovnou do obytné haly prvního nadzemního podlaží.
Na hlavní stavbu navazuje přízemní příčné křídlo, které je obložené dřevěnými tmavě natřenými profily kvůli kontrastu s hlavní křídlem. Plochá střecha má velký přesah a je koncipována k osázení vegetací.
Obytná dispozice je řešena jako 5+1 - tím majitelům skýtá opravdu dostačující užitnou plochu 186m2. Dřevěná stavba je velmi lehká, proto je založena na skořepinových betonových tvárnicích – jejich dutiny jsou zality betonem a vyztuženy armovacími dráty. Podloží bylo standardní bez anomálií. Vrchní stavba je provedena sloupkovou konstrukcí s vnitřní předstěnou, ta slouží pro bezproblémovou montáž všech potřebných instalací – tím se minimalizuje zasahování do obvodové obálky stavby, které by mohlo mít neblahé následky - jako třeba zamrzání vody či snížení těsnosti nízkoenergetického pláště. Umělé jezírko s citlivě upravenými kamennými břehy a nevtíravou vodní faunou není natolik rozsáhlé, aby bylo nutno při návrhu stavby počítat s případně zvýšenou vlhkostí vzduchu, která by mohla negativně ovlivňovat obálku stavby. S případnou mírně zvýšenou vlhkostí půdy od jezírka není počítáno z důvodu větší vzdálenosti od stavby.
foto: architekt