Pryč se spárami mezi obklady a dlažbou!
Petr Houška | Středa, 22. srpen 2012 |

Keramické obklady a dlažby jsou rozhodně velmi krásné, avšak musí mít vždy mezi sebou větší či menší spáru. A ta je vždy problematická, neboť se v ní usazuje špína a velmi špatně se čistí. Mezi architekty se markantně rozmohlo navrhování interiérů za pomoci celosvětově známých materiálů pandomo.
Materiál je speciální fyziologicky nezávadná cementová podbarvovatelná hmota s různými technikami povrchové úpravy. Název materiálu je složeninou z řeckého slova PAN (veškerý, celý, úplný, souhrnný, obsáhlý) a latinského DOMO (odvozeno od slova domus - dům, budova, domácnost).
Podlahy a stěny z tohoto systému jsou schopné vysoké zátěže, jsou stálobarevné a vhodné i pro podlahové vytápění. Díky svému bezesparému – monolitickému povrchu se dokonale udržují v čistotě a tím se do konstrukce nejen dřevostaveb nedostává vlhkost - tak jako je tomu spárami. Pro svoji odolnost jsou použitelné nejen do komerčních prostor, ale i pro atypické interiéry.
Povrchy beze spár
Podlahy i stěny mají vždy sametově matný, vodoodpudivý a mechanickému poškození odolný povrch. Finální povrchovou úpravu tvoří přebroušení (zapálení barevného povrchu + kresby) a nátěr polyuretanovými laky, transparentním epoxidem či přeolejování speciálními oleji s obsahem vosků.
Barvy dle fantazie
Díky neomezeným možnostem při volbě barvy se dají plochy elegantně začlenit do stávajícího, ale i nově navrhovaného interiéru. Zhotovují se jednoduché podlahy elegantně bílé, pastelových odstínů nebo v barvě betonu, ale také náročnější barevné kombinace s více odstíny, nebo odvážnější barvy jako oranžové, červené, antracit nebo černé...meze se fantazii opravdu nekladou.
Kde všude lze aplikovat?
Stěrky jde aplikovat na plochy stěn, jako jsou: štuk, sádrokarton, různé druhy omítky nebo jádro. U podlah je vhodný beton nebo anhydrid. Na podkladu se dle jeho druhu provádí vždy vhodná příprava před finální vrstvou, která zajistí dokonalé přilnutí, pevnost a brání praskání. Jeho použití není omezeno jako například u Benátského štuku ani ve sprchovém koutě, za vanou, kuchyňskou linkou, u bazénu nebo ve firemní recepci.
Foto: www.concreteartisans.com.au
Spolupráce na textu: www.abparket.cz