Michal Doležel | Pátek, 01. duben 2016 |
Z nejnovějších projektů se zdá, že investoři, architekti a projektanti začínají chápat dřevostavby jakou běžnou technologii vhodnou i pro velké rezidenční i administrativní budovy. Podívejte se na další velké evropské dřevostavby.
Devítipatrová dřevěná budova v londýnské části Shoreditch se patrně stane nejvyšší dřevostavbou v regionu. Konstrukce budovy bude postavena zatím poměrně unikátní kombinací lepených dřevěných profilů označovaných jako glulam a CLT panelů. Budova bohatě kombinuje prosklené části s dřevěnými bloky.
V souvislosti s výstavbou budovy a použitou stavební technologií se v Londýně dokonce mluví o renesanci dřeva jako kvalitního konstrukčního materiálu. Architekt Andrew Waugh, ředitel studia Waugh Thistleton, které budovu navrhlo, uvádí, že nyní ve výstavbě "stojíme na začátku dřevěné éry". Vyjmenovává také všechny už známé výhody velkých dřevostaveb - rychlost výstavby, menší zatížení okolních ulic, lepší enviromentální aspekty a celkově méně odpadů ze stavby.
Odvážný osmnáctipatrový dům s názevm Hyperion chystají také ve francouzském Bordeaux. Pokud bude dům realizován v navrhovaném rozsahu, půjde zřejmě zatím o nejvyšší dřevostavbu na světě. Nejde však o stoprocentní dřevostavbu. Budova bude mít betonové jádro se schodišti a výtahovými a instalačními šachtami. Podlahy a stěny však budou realizovány z CLT panelů. Budova by měla být hotová v roce 2020.