Proč je vytápění důležitější než ranní káva?

Proč je vytápění důležitější než ranní káva?

Dana Jakoubková | Pátek, 17. leden 2025 |

Přidat na Seznam.cz

Možná jste si mysleli, že tou největší výzvou zimy je najít dvě stejné rukavice. My ale víme, že opravdové lednové dobrodružství začíná až ve chvíli, kdy vám topení demonstruje, jak se žije v iglú. Takže jestli už vám zima klepe na dveře, je určitě lepší začít den bez husí kůže než srkat horké espresso. A protože je hranice mezi tepelným komfortem a plýtváním energií velmi tenká, mohly by se vám hodit odpovědi na dvacet otázek k tématu vytápění.

Dá se některý systém hodnotit jako „vytápění budoucnosti"?


Nejblíže tomu bude ten, který splňuje zákonné požadavky, využívá obnovitelné zdroje energie, je vhodný pro většinu budov, podporovaný státem a lze ho kombinovat s jinými systémy a technologiemi.

Který zdroj tepla je nejúspornější?


Záleží na konkrétních okolnostech, ale v mnoha případech se tak jeví tepelné čerpadlo, ideálně v kombinaci s fotovoltaikou, která dotuje jeho činnost energií, nebo se solárním systémem, který odlehčí přípravu topné vody. Čerpadlo lze samo sebou propojit i s elektrokotlem. Teplo čerpadlo odnímá z okolí vytápěného objektu (vzduchu, země nebo vody) a převádí ho na vyšší teplotní hladinu použitelnou pro vytápění a ohřev teplé vody.

Prostředí, které je studené, musí čerpadlo nejprve ještě více ochladit, respektive mu odebrat teplo, což je méně efektivní, ale stále ještě výhodné. Tepelné čerpadlo je poháněno elektřinou, ale z hlediska energetické účinnosti se sotva dá překonat – vezme si jeden kilowatt a vrátí vám tři až čtyři, neboli za jeden díl elektřiny dostanete tři až čtyři díly tepla.

Čím menší je rozdíl mezi teplotou prostředí a teplotou topné vody, tím levněji topíte. Nejnižších provozních nákladů lze tedy dosáhnout s čerpadlem země-voda spojeným s nízkoteplotním teplovodním podlahovým vytápěním (oproti vytápění tělesy je účinnější až o 20 %). Naopak systém standardních vysokoteplotních radiátorů napojených na čerpadlo vzduch-voda na tom bude nákladově nejhůře. Vysoké pořizovací náklady na čerpadlo, hlavně typu země- voda a voda-voda, by při optimálních podmínkách měl kompenzovat dlouhodobě levnější provoz.

Otázky pro odborníka


Chci nově instalovat tepelné čerpadlo (nízkoteplotní systém), ale v domě mám už pár let radiátory (vysokoteplotní systém). Mohu původní radiátory ponechat, případně je nějak, něčím vylepšit, aniž bych ztratil tepelný výkon, nebo je nutné pořídit nové?

Pokud uvažujete o modernizaci topného systému je tato otázka zcela namístě, protože přechod na nízkoteplotní systém může přinést výhody v oblasti energetické účinnosti a úspor nákladů. Při rozhodování vám mohou pomoci tyto úvahy:

Posouzení tepelných ztrát

Prvním krokem je provést analýzu tepelných ztrát vašeho domu. Je nutné zjistit, zda stávající radiátory poskytují dostatečný výkon i při nižších teplotách, které tepelné čerpadlo nabízí. Odborník na vytápění vám může pomoci s výpočtem, který zohlední velikost vytápěných prostor a izolaci vaší nemovitosti.

Vylepšení izolace

Zlepšení izolace je klíčovým faktorem, který může významně snížit tepelné ztráty domu. Pokud se rozhodnete pro lepší izolaci, může to umožnit efektivní využití stávajících radiátorů i při nižších teplotách topné vody, což zvyšuje jejich účinnost.

Úprava radiátorů

Některé radiátory mohou být nahrazeny většími, popřípadě výkonnějšími modely, jako je například Radik V-Power, které dokážou poskytnout potřebný výkon i při nižší teplotě topné vody. Nebo můžete stávající tělesa doplnit sadou Radik V-Power Set, čímž lze zvýšit výkon radiátorů až o 60 procent.

Kombinace různých systémů

Kombinace různých typů topných těles také může být efektivním řešením. Můžete zachovat některé stávající radiátory a přidat nové nízkoteplotní radiátory na strategických místech, abyste dosáhli optimálního rozvržení tepla.

Na čem všem závisí kompatibilita staršího radiátoru a tepelného čerpadla?

Na několika faktorech:

Tepelný výkon radiátorů

Radiátory musí být schopny poskytovat dostatečný tepelný výkon i při nižší teplotě topné vody, kterou nízkoteplotní tepelné čerpadlo produkuje. Je důležité provést výpočet, zda při těchto teplotách radiátory pokryjí potřebu vytápění prostoru.

Velikost a plocha radiátorů

Větší radiátory s větší plochou mohou efektivněji přenášet teplo při nižších teplotách. Pokud jsou stávající radiátory příliš malé, může být nutné je vyměnit za větší modely.

Radiátor Korado RADIK V-POWER

Foto: KORADO a.s.

Pro jaké podmínky byste doporučil konvektor teplovodní a kam elektrický?

Volba mezi teplovodním konvektorem a elektrickým konvektorem závisí na několika faktorech, včetně dostupnosti zdrojů energie, nákladů na provoz a specifických požadavků na vytápění. Pokud uvažujete o teplovodním konvektoru, zvažte tyto otázky:

Máte již instalované teplovodní vytápění

Pokud váš dům už má teplovodní systém (například s plynovým kotlem nebo tepelným čerpadlem), teplovodní konvektory jsou dobrou volbou, protože využívají tento systém efektivně.

Nižší dlouhodobé náklady

Tam, kde je plyn levný nebo kde využíváte tepelné čerpadlo, mohou být provozní náklady nižší než u elektrických konvektorů.

Jednotné řízení teploty

Pokud preferujete centrálně řízený systém, teplovodní konvektory se snadno integrují a umožňují udržovat konstantní teplotu v celém domě.

Uvažujte-li o konvektorech elektrických, je třeba posoudit toto:

Chybí teplovodní systém

Pokud nemáte teplovodní topný systém, elektrické konvektory mohou být rychlým a snadným řešením pro vytvoření tepla.

Rychlá odezva

Elektrické konvektory se rychle zahřívají, takže jsou ideální pro místnosti, které jsou používány jen občas a potřebují rychlé vytápění.

Individuální ovládání

Vhodné pro prostory, kde je potřeba jednotlivě řídit teplotu.

Který konvektor má větší tepelné ztráty?

Teplovodní konvektor má obvykle nižší tepelné ztráty v rámci systému, zvláště pokud jsou trubky dobře izolovány. Teplo je přenášeno vodou, což je efektivní médium, ale mohou vznikat ztráty v rozvodech, pokud nejsou správně izolovány. Elektrický konvektor přeměňuje elektřinu na teplo přímo, takže samotné zařízení má malé ztráty. Nicméně, protože cena elektřiny z dodavatelské sítě může být drahá, mohou být celkové náklady na vytápění vyšší, což lze považovat za „ztrátu" z finančního hlediska.

Luboš Rydlo
Luboš Rydlo
produktový specialista KORADO a.s.

Podlahový konvektor

Ve kterém případě má největší význam podlahový konvektor?
Zapuštěný do podlahy před velkými prosklenými plochami (okna, zimní zahrada) odvede výbornou práci, protože i ta nejlepší okna jsou z pohledu energetické bilance stále nejslabším prvkem obálky domu. Konvektor řeší i estetiku prostoru tam, kde nechceme mít v zorném poli topidla a zároveň nemůžeme nebo nechceme využít plošného systému podlahového vytápění. Nevýhodou funkce konvektoru obecně je víření prachu. Foto: MINIB

Je elektřina efektivním zdrojem vytápění?


Elektrické sálavé vytápění je efektivnější a úspornější než teplovzdušný systém. Díky vysoké účinnosti a regulovatelnosti topného systému může mít i velice nízkou, ne-li nejnižší spotřebu energie. Z hlediska legislativy (pro posouzení energetické náročnosti budovy) je na tom však elektřina nejhůře. Důvodem je rozhodující kritérium potřeby takzvané „primární energie z neobnovitelných zdrojů", která má se skutečnou spotřebou domu málo společného.

Pokud tedy chcete vytápět dům elektřinou, bez ohledu na systém (podlahovka, panely, konvektory...) musíte do projektu rodinného domu doplnit technologie, které spotřebu energie z neobnovitelných zdrojů sníží (fotovoltaika, rekuperace v řízeném větrání, ohřev vody tepelným čerpadlem / solární kolektor, reverzní klimatizace...), protože krbová kamna na biomasu už k tomu sama o sobě nestačí. Elektřina jako taková není zatracenou. Tou je jen ta, která vstupuje do domu z veřejné distribuční sítě.

Elektrický sálavý panel

Je elektrický sálavý panel vhodný pro vytápění celého domu?
Pro pasivní domy možná, pro ty nízkoenergetické, tedy s nízkou tepelnou zátěží a/nebo velmi dobře izolované, spíše ne, určitě ne jako jediný zdroj. Využitelnější je pro místnosti, které se používají jen selektivně (ložnice, spíže, WC, zimní zahrady...), případně může sloužit i jako dekorativní doplňkové topidlo s volitelným potiskem a pro temperování prostoru. Nesmíme však zapomínat, že jde o sálavé vytápění, tedy se nejprve ohřívají předměty a teprve od nich vzduch. Pocit tepla má tedy delší nástup. Požadavky, respektive výkon je také nutné velmi pečlivě propočítat. Koupelny potřebují pokud možno konstantní teplotu, aby se v nich netvořily plísně z vlhka. Pokud je dům zásobován elektřinou z dodavatelské sítě, není vhodné koupelnu vytápět pouze panelem, neboť by se udržení konstantní teploty prodražilo. Jako doplňkový zdroj pro sušák ručníků nebo rychlé odmlžení zrcadla je naopak ideální. Foto: FENIX

Otázky pro odborníka


Je pro elektrické fólie vhodná litá podlaha, nebo raději suchá skladba?

Obě řešení, litá i suchá podlaha, jsou vhodná. Pro každou varia ntu se však používá jiný typ fólie – odolnou uhlíkovou fólii (i tu určenou do vlhkého prostředí) lze díky dvojité laminaci zalít pří mo betonem nebo anhydritem, který pak slouží jako akumulační vrstva. Nelze ji však použít pod finální cementovou stěrku. V takov ém případě aplikujeme výhradně topnou rohož. Mokrá cesta je ideálnÍ pro jednopodlažní domy nebo méně izolované domy (rekonstrukce starších domů).

Naopak suchá skladba se používá zejména v nízkoenergetických domech a je velmi vhodná pro dřevostavby. V tomto případě je uhlíková fólie umístěna přímo pod krytinu, která je vhodná pro podlahové vytápění, což umožňuje okamžité temperování podlahy. Pro dřevěnou podlahu činí maximální plošný výkon elektrického vytápění 60 W/m2 (ideální využití fólie), u laminátové plovoucí podlahy je to 60–80 W/m 2. Spotřeba energie je v případě mokré i suché varianty závislá na tepelné ztrátě budovy, nikoli na konkrétním zvoleném řešení.

Pokud jsou fólie instalovány přímo pod krytinu suché skladby, kam se dává mřížka uzemnění, aby podlaha vlivem kapacitního přenosu „neprobíjela"?

V případě suché instalace nebo instalace topné rohože není uzemnění třeba – výhoda oproti odolné uhlíkové fólii. V případě mok ré instalace se umísťuje na PE fólii nad uhlíkovou fólií.

Představuje tenká uhlíková fólie oproti třeba kabelu vyšší možnost poruchy? Přeci jen se spojuje více pásů, je více silových spojů... Pokud dojde k poruše třeba jednoho spoje uprostřed řady, topí pak zbytek?

Při odborné instalaci nehrozí žádné problémy, není důvod, aby k poruše spoje došlo, ani v průběhu života stavby. Je to podobné ja ko s topnými rohožemi nebo topnými kabely, které se rovněž zalévajÍ betonem. Pokud dojde k nechtěnému mechanickému poškození v jakékoli části fólie, tedy nejen k poruše spoje, fólie stále funguje, nezabrání to topení. To je rozdíl oproti topnému kabelu, který při přerušení přestane fungovat v celé místnosti.

Jak je řešena bezpečnost u podlahy v koupelně? Je vhodné instalovat elektrickou podlahu do koupelny?

V koupelně je nutné k uhlíkové fólii přidat již zmíněnou zemnicí mřížku, kterou je třeba připojit na zemnicí žlutozelený vodič. Pro koupelny však doporučujeme instalovat raději topnou rohož, například LARX Heating Mat LSDTS určenou pod dlažbu, která má uzemnění již integrované. To zjednodušuje instalaci, a navíc umožňuje položit dlažbu na topnou rohož přímo, což u uhlíkové fólie nelze.

Radek Bartuška
Radek Bartuška
jednatel LARX s.r.o.

S čím je třeba počítat při volbě teplovzdušného vytápění pomocí větrací jednotky?


Pro lehkou a dobře izolovanou stavbu na bázi dřeva bez schopnosti akumulace tepla může být teplovodní otopná soustava málo pružná a zbytečně drahá. Spojit větrání s vytápěním a „zabít dvě mouchy jednou ranou" se naopak může jevit jako výhodnější. Celá záležitost je ale trochu složitější. Jelikož vzduch není schopen účinně akumulovat tepelnou energii (je špatným nosičem tepla), vyznačuje se teplovzdušné vytápění většími nároky na množství přepravovaného vzduchu a tím na všechny části systému (jednotka, potrubí, případné zateplení rozvodů, prostor i investice).

I z toho důvodu je využívané především ve velkých prostorách skladů, výrobních hal, aqua center, lázní... S tím souvisí i to, že „teplovzduch" vysušuje až o desítky procent, a pro rodinnou dřevostavbu tak může představovat problém, který není jednoduché řešit pouhou regulací množství větraného vzduchu a obvykle je potřeba instalovat zvlhčovače, ideálně přímo do větracího/ topného systému.

A protože teplý vzduch stoupá, je složitější i sama distribuce tepla, kdy nestačí jen stropní vyústky, ale je třeba přidat podlahové výdechy (mohou zvedat prach) nebo vysokotlaké prvky. Tento model vytápění, ať už s rekuperací, nebo nulově řízeným přívodem čerstvého vzduchu, má smysl především u pasivních domů, respektive tam, kde je tepelná ztráta opravdu opravdu minimální.

Otázky pro odborníka


Za jakých podmínek se vyplatí využít klimatizaci nejen ke chlazení, ale i k topení?

Pokud bychom chtěli klimatizaci využít k vytápění (tzv. reverzní klimatizace), je potřeba si uvědomit, že jako taková nenahradí primární zdroj vytápění dokonale. V ideálním případě ji zvolíme jako sekundární zdroj například ke krbovým kamnům. Velmi vhodným modelem pro přitápění bude v oblasti rekreačních objektů, kde chceme místnost rychle vyhřát i daný systém rychle utlumit, případně chceme zajistit temperaci objektu proti vymrznutí.

Dále je potřeba zohlednit oblast, ve které se zařízení instaluje, a její klimatické podmínky. Jiné parametry budeme očekávat od jednotky ve středních Čechách, v zastavěném městě plném betonových ploch, a jiné například v Jizerských horách. Ideální místo v České republice zatím neexistuje, přece jen jsme oblast mírného pásu a zima nás stále dokáže potrápit teplotami pod bodem mrazu. Jako sekundární zdroj tepla tedy klimatizaci rozhodně ano, ovšem stále zůstane primárně prostředkem pro chlazení.

Lze říci, že je splitová klimatizace levnější sestrou tepelného čerpadla?

Tak to je doslova filozofická otázka. Klimatizace už vlastně tepelným čerpadlem je. Dá se říci, že jejím srdcem je tepelné čerpadlo typu vzduch-vzduch, které buď chladí, nebo topí. Drobný rozdíl je patrný už v označení jednotek, kde se vypichuje chladicí výkon místo topného, například klimatizační jednotka Panasonic je vedena pod označením KIT-Z35-ZKE. Číslo 35 v daném označení znamená chladicí výkon 3,5 kW.

Venkovní jednotka nasává okolní vzduch z vnějšího prostředí a přeměňuje ho buď na ohřev vnitřního vzduchu, nebo ke chlazení vnitřního prostředí prostřednictvím vnitřní nástěnné nebo parapetní jednotky. Pokud je na vnější jednotku napojena jedna vnitřní jednotka, mluvíme o tzv. splitových jednotkách chlazení. V případě chlazení více místností je vhodnější použít tzv. multisplity, to znamená použití jedné vnější jednotky s napojením na několik vnitřních.

Klimatizace

Foto: CIUR, a.s.

Má otázka, zda split, či multisplit, jednoduchou odpověď?

Na rozhodnutí o výběru řešení vnitřní klimatizace ve formě splitu či multisplitu má vliv řada okolností. Zásadní je ale vzdálenost vnitřní jednotky od té vnější. Pokud vzdálenost překračuje více než 20 metrů, pak se přistupuje k rozdělení a osazení dvou či více venkovních jednotek. Ovšem i na ty se dá napojit více vnitřních jednotek. Příkladem může být patrový rodinný dům, kde přitápíme/ chladíme ve spodním patře obývací pokoj s kuchyňským koutem jednou splitovou jednotkou a pokoje v patře multisplitem, tedy venkovní jednotkou s několika vnitřními jednotkami.

Jiným příkladem může být situace, kde splitem chladíme obývací pokoj orientovaný na jednu světovou stranu a na tu druhou se osadí jiná venkovní jednotka, která bude chladit třeba ložnici. I když vzdálenost nepřesahuje oněch 20 metrů, většinou se stejně přistoupí k rozdělenému řešení z důvodu estetického. Málokdo chce mít vedení připojení napříč domem. Variabilita existuje, je tedy na uživateli, aby se poradil s odborníkem o řešení, které v budoucnu přinese kýžený efekt.

Pozor v domech panelových nebo bytových obecně! Tady většinově není dovoleno osazování vnějších jednotek klimatizace na fasádu. Jedná se totiž o zásah do vnějšího vzhledu domu a také o neřešitelnou situaci odvodu kondenzátu. Většina takových klimatizací se pak osazuje na balkony a lodžie náležící k dané bytové jednotce.

Ing. Marcela Bosáčková
Ing. Marcela Bosáčková
specialistka CIUR a.s.

Radiátor Korado

Jaký je rozdíl mezi konvektorem a radiátorem?
Konvektor předává teplo konvekcí (prouděním vzduchu), v případě vodního systému hřeje i malým procentem sálavého tepla a obsahuje jen malé množství vody. Naproti tomu radiátor vydává sálavé teplo a koluje v něm vody více. Konvektor vytopí místnost rychleji než radiátor, lze ho rychle nejen „nahodit", ale i ztlumit. Oproti radiátoru tak místnost vytopí výrazně rychleji. Radiátor si dá na čas jak s nástupem tepla, tak s chladnutím, ale teplo je příjemnější, nevíří se prach a po vypnutí nějakou dobu teplo ještě vydává. Ovšem u kvalitně navržené a postavené obálky dřevostavby není nízká teplota povrchů věcí k řešení, dosažení klimatické pohody sáláním prostřednictvím radiátoru tak postrádá význam. Pokud sálání, pak má větší smysl nízkoteplotní podlahové.
Foto: KORADO

PRINCIP PŘEDÁVÁNÍ TEPLA A TOPNÉ SYSTÉMY


Sálání: Podobně jako sluneční paprsky ani sálavé teplo neohřívá vzduch, ale pevná tělesa – stěny, podlahy, nábytek, lidi nebo zvířata. Elektromagnetické vlny způsobují, že pevná tělesa rychleji vibrují a tím způsobují zvýšení teploty. Tato přímá forma ohřevu zajišťuje malé turbulence vzduchu a nevysušuje ho. Často se proto cítíme příjemněji v místnostech, kde se využívá právě sálavého tepla.

  • Podlahové, stěnové a stropní vytápění vodní nebo elektrické
  • Sálavé panely elektrické
  • Radiátory vodní
  • Konvektory částečně sálavé podle typu
  • Topné žebříky
  • Kamna stáložárná – akumulační na biomasu

Konvekce: Princip konvekce využívá jako nosiče tepla vzduch v místnosti. Studený od země stoupá přes topidlo, ohřeje se a pokračuje ke stropu. Tam se ochladí a zase klesne. Tento cirkulační proces se neustále opakuje a rovnoměrně, nepřímo ohřívá prostředí. Proudění vzduchu však způsobuje víření prachu, což může být některým osobám nepříjemné.

  • Konvektory nástěnné, podlahové
  • Teplovzdušná kamna na biomasu
  • Vytápění klimatizační jednotkou
  • Teplovzdušné vytápění v rámci řízeného větrání

Má v dřevostavbě smysl elektrické akumulační vytápění?


Obecný trend orientace na energeticky úsporné stavby, tedy i dřevostavby, tomuto druhu vytápění nepřeje. Navíc pro maximální využití akumulačního efektu podlahového vytápění je potřebná tloušťka betonové vrstvy až 12 cm a teplota nabíhá zhruba 5 hodin. U poloakumulační vrstvy potěru 5 cm to trvá cca 2 hodiny. Pomalu pak probíhá i chladnutí podlahy. Dobře izolovaná obálka domu a nízká potřeba tepla jsou důvodem, proč dům akumulované teplo neumí stoprocentně využít.

Smysluplnější bude energetická úspornost dobře regulovatelných elektrických přímotopných soustav, například v podobě elektrických topných fólií v suché skladbě podlahy, stěny nebo stropu, teplovzdušných konvektorů, sálavých panelů... V přímotopném režimu má odběratel elektřiny ze sítě možnost topit za nízký tarif 20 hodin, 4 hodiny je pak provoz ve vysokém tarifu. Při akumulačním režimu se beton, respektive topné médium nabíjí v nízkém tarifu mnohem kratší čas a vlastní vytápění pak běží v tarifu vysokém.

Podlahové vytápění REHAU

Pokud chci rekonstruovat topnou soustavu, lze instalovat teplovodní podlahový systém na stávající podlahu, tedy bez bourání?
Ano, za použití systémových desek pro suchou pokládku ho lze instalovat na starší betonovou, dřevěnou i keramickou podlahu. Například systém Rehau Speed využívá ke spojům desek suchý zip, pokládka je tak extrémně rychlá a se stavební výškou pouhých 21 mm. K dodatečné instalaci se pak hodí bezdrátová varianta termostatu NEO Smart 2.0, takže odpadne kabeláž i zásah do stěny. Foto: REHAU

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop