Tisk
Stará studna u domu je požehnání. Jak ji vyčistit?

Stará studna u domu je požehnání. Jak ji vyčistit?

a.janousek | Úterý, 26. leden 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Pokud jste postavili dům na dříve využívaném a obydleném pozemku, často zde najdete starou studnu. Mnoho lidí ji raději zasype a vodu pohodlněji odebírá z vodovodního řadu. Likvidovat starou studnu je ale velká škoda. Většinou studnu stačí opravit a vyčistit, abyste bezplatný zdroj vody.

 

Výhody a nevýhody studny na pozemku

Výhody studny na pozemku

  • Zdroj levné vody: Vlastní studna vám poskytuje vodu zdarma, kromě nákladů na elektřinu pro pohánění domácí vodárny nebo čerpadla.
  • Záloha v případě nouze: V případě výpadku obecního vodovodu máte záložní zdroj vody.
  • Zvýšení hodnoty nemovitosti: Funkční studna může zvýšit hodnotu vašeho domu a pozemku.

Nevýhody a problémy staré studny

  • Překážka při výstavbě: Nešťastně umístěná studna může výstavbě nového domu překážet.

  • Nečistoty ve studni: Hlavním problémem staré studny bývá většinou obsah zetlelého organického materiálu na dně (listí , zbytky různých živočichů, zemina). Tento materiál se pak hromadí ve formě kalu na dně a negativně mění chuť vody.

Modrá domácí vodárna - čerpadlo s tlakovým zásobníkem vody pro dopravu vody ze studny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak vyčistit studnu

Příprava na čištění studny

 Nejdříve je nutné vyčerpat ze studny všechnu vodu a opravit vnější části. Problémem bývá zejména těsnost napojení nadzemní části a pozemních skruží. V bídném stavu bývá také často poklop, jehož praskliny umožňují do studny přístup různému hmyzu a další havěti. Studna by měla být dobře uzavřená a co nejtěsnější, avšak nemusí větrat.

Samotné vyčištění studny

 Po vyčerpání vody je nutné vynosit všechen kal ze dna a stěny očistit tlakovou vodou.Do čistící vody je dobré přidat Savo. Vodu spolu s nečistotami musíte ze studny opět vyčerpat. Současně s čistěním by měla proběhnout případná oprava vnitřních skruží (betonovou mazaninou) a výměna starého nevyhovujícího potrubí.

Studna před vyčištěním plná špinavé vody a kalu.

 

 

Bezpečnostní opatření při čištění studny

Pokud je studna hlubší a vy do ní budete muset slézt, dejte pozor na nebezpečné plyny. Jejich přítomnost ověříte třeba svíčkou. Čistění hlubších studen ale raději svěřte odborníkům, kteří pro to mají náležité vybavení

Dno studny se většinou doporučuje nechat tak, jak je. Někteří odborníci ale doporučují dno pokrýt vrstvou propraného písku nebo kačírku. Písek se však snadno může dostat do sacího potrubí čerpadla. Štěrk navíc po obalení drobným kalem slouží jako ideální příbytek pro různé bakterie a řasy.

O kvalitě vody napoví rozbor

Do vyčištěné studny pak nechte natéct vodu, kterou pak postupně čerpejte tak dlouho, až bude úplně čirá. Závěrem do studny vložte desinfekci (obvykle opět stačí Savo). Po zhruba dvou dnech je možné vodu používat jako užitkovou. Asi za měsíc nechte provést rozbor vody. Ten provádí řada odborných firem nebo místní provozovatel vodáren a kanalizací. Orientační rozbor vody stojí kolem 1500 Kč, kompletní analýza však může být i desetkrát dražší.

Rozbor vody raději proveďte dvakrát, jednou po vyčištění a podruhé po delším deštivém období, kdy hrozí větší riziko splachu nečistot. Pokud rozbor dopadne dobře, máte vyhráno. Díky vyčištění studny jste získali vlastní zdroj pitné vody, navíc jste zvýšili cenu vaší nemovitosti.


Líbil se Vám článek?
gotop