OBRAZEM: Víkendové dřevostavby za polárním kruhem
Michal Babor | Pondělí, 03. srpen 2015 |
Příběh víkendových dřevostaveb, které z České republiky putovaly až za polární kruh, začal před několika lety. Slavný norský polárník Børge Ousland si tehdy koupil na západním norském pobřeží ostrov, který nazval Manshausen. Jak se do příběhu zapletla česká firma z Rýmařova, se dozvíte v tomto článku.
Børge Ousland se rozhodl, že na svém ostrově zbuduje školicí, konferenční a rekreační zázemí. S rekonstrukcí ostrova začal již před pár lety. Jako první musel opravit molo a starou dřevostavbu, která se na ostrově nacházela. Z té se nyní staly velmi luxusní konferenční prostory a prakticky zázemí pro celý ostrov.
Jako další se rozhodl postavit jednoduché a designové víkendové dřevostavby, které by poskytly přístřeší pro výletníky na kajacích, kterých tu není zrovna málo. Pro tuto práci byl osloven známý Norský architekt Snorre Stinessen, který navrhl základní podobu těchto víkendových dřevostaveb.
K práci byl přizván také slavný norský architekt a designér Terje Lindahl, jakožto člověk, který se zabývá malými domy s vůbec životem na malém prostoru. Terjle Lindahl pak díky malým dřevostavbám Bydlení Dnes objevil firmu Vesper Frames. Společně tak začali na těchto víkendových dřevostavbách pracovat.
Samotná víkendová dřevostavba je postavena z masivních dřevěných panelů Novatop. Kvůli malé rozloze stavby i jejímu čistě rekreačnímu využití, konstruktéři s architektem rozhodli, že ji ani není třeba izolovat, protože malý vnitřní prostor stavby lze vytopit snadno a rychle. Izolace byla tedy použita pouze do střešních elementů.
Střešní krytina a zadní část dřevostavby je z nebarveného hliníku, a to kvůli působení mořské vody. Fasáda je z modřínových masivních dřevěných desek Novatop a vstupní část do této víkendové dřevostavby tvoří důmyslné pojezdové masivní dveře.