Výhercem soutěže Active House Award je dřevostavba!
Dagmar Šimonová | Úterý, 17. červenec 2012 |
14.6.2012 byly v Galerii Jaroslava Fragnera vyhlášeny výsledky 1. ročníku studentské soutěže Active House Award, zaměřené na návrhy projektů udržitelných staveb v aktivním standardu. Z přihlášených projektů z Česka a Slovenska ocenila mezinárodní odborná porota celkem 7 soutěžních prací.
Kritérií pro hodnocení bylo mnoho
Soutěž se konala pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu, partnery soutěže byly ČVUT Praha, Česká rada pro šetrné budovy, Galerie Jaroslava Fragnera a Institut pro aktivní domy, o. s. Active House Award je soutěží, která hledá cestu k trvale udržitelným budovám v aktivním standardu. Ten je definován kvalitou vnitřního prostředí budov, ohleduplností k životnímu prostředí a energetickou efektivitou.
Kritérii pro hodnocení soutěžních prací byly kvalita vnitřního prostředí budovy z pohledu využitelnosti dispozice, množství denního světla v interiéru a zajištění ventilace; vliv na životní prostředí z pohledu architektonického zpracování, urbanismu, použitých materiálů a využití obnovitelných zdrojů. Třetím kritériem byla energetická efektivita, resp. nulová bilance spotřeby energie v rámci celoroční bilance. Pro kvantitativní hodnocení zmíněných kritérií byl využit preSBToolCZ, který je národním hodnoticím nástrojem pro kvalitu budov a vyjadřuje udržitelnost stavby.
Soutěžní práce hodnotila mezinárodní odborná porota
• Mag. Arch. Juri Troy – předseda poroty (juri troy architects, Rakousko)
• MA Lone Feifer (Active House Alliance, Dánsko)
• doc. Ing. arch. Petr Suske, CSc. (SEA Architekt, Česká republika)
• Ing. arch. Ľubomír Závodný hostující profesor, FA STU, Bratislava (Závodný AA, Slovensko)
• Ing. arch. Klára Bukolská (zástupce vyhlašovatele, VELUX Česká republika)
Vítězem kategorie novostaveb se stal projekt studentek Fakulty stavební ČVUT v Praze Kristýny Klucové a Pavlíny Šmejkalové
Soutěžní návrh rodinného domu s ateliérem v Mělníku zohlednil složité podmínky svažitého terénu a maximálně využil danou stavební parcelu. Porota ocenila vyvážené hmotové řešení obytné i pracovní části domu, které nabízí uživatelům pohodlí jak v interiérech, tak i na zahradě. Vítězný dům dosáhl v hodnocení udržitelnosti dle nástroje preSBToolCZ skóre 9 bodů z 10 možných, což jej řadí na úroveň zlatého certifikátu.
Projekt výborně kombinuje nízkoenergetické řešení s využitím obnovitelných zdrojů energie. Zvolené konstrukční materiály jsou především na bázi dřeva a projekt řeší i využití dešťové vody. Díky tomu má návrh jedny z nejnižších emisí oxidu uhličitého v soutěži. Z hlediska kvality vnitřního prostředí dům dosahuje vysokých standardů obzvlášť v oblasti vizuálního komfortu, kdy slunce vstupuje do domu ze všech světových stran, ale i akustiky, tepelné pohody a kvality vnitřního vzduchu. Vítězný projekt si můžete prohlédnout ZDE.
zdroj:www.velux.cz