Střešní nástavba školy ze dřeva? Ano!
Dagmar Šimonová | Středa, 04. červenec 2012 |
V posledních letech se výrazně mění prostředí interiérů škol. Je velmi dobře známo, že na pohodu a pozornost žáků má obrovský vliv barva učebních prostor, ale také druh použitých materiálů. Snad nikdo nezpochybňuje v tomto směru výjimečně pozitivní vlastnosti dřeva, přesto se jeho použití v našich školách stále nenosí.
Základní škola Eduarda Beneše v Čakovicích se rozhodla jít příkladem
Pro rekonstrukci, při které byla původní střecha s nevyužívanou půdou nahrazena střešní nástavbou, zvolila právě dřevo, a to v podobě velkoformátových masivních panelů NOVATOP. Vznikly tak dvě nové učebny a dva učitelské kabinety. Jak se autorce tohoto odvážného řešení, Ing. Ireně Truhlářové ze společnosti ARCHCON atelier, s.r.o., podařilo něco, co jiné ateliéry a studia považují za nemožné?
Proč padla volba právě na panely NOVATOP
„Díky geometrii střechy se stal ideálním řešením systém NOVATOP. Potřebovali jsme se vejít pod římsu sousední střechy a to žádná jiná konstrukce neumožňovala. Zároveň si žebrové střešní panely NOVATOP snadno poradily s velkým rozponem a velkými otvory o průměru 750 mm pro světlovody. Zásadním kritériem byla také nízká hmotnost celé dřevěné konstrukce, která minimalizuje zátěž původní stavby. A v neposlední řadě také vytvoření štíhlé konstrukce římsy tak, aby netvořila tepelný most. Dalším velmi důležitým argumentem byla rychlost výstavby, protože původním záměrem byla realizace během letních prázdnin.
Jako přidaná hodnota této volby se ukázala možnost využití pohledového dřeva – veškeré konstrukce stropů v interiéru jsou dřevěné a dřevo je i na střední nosné stěně směrem do učeben. To zaručuje příjemné pracovní prostředí, útulné, ale zároveň moderní."
Jak se studio vypořádalo s požární bezpečností
„Koncept požárně bezpečnostního řešení konzultujeme se specialisty vždy již ve fázi studie. Proto v dostatečném předstihu víme, co si můžeme dovolit a kdy musíme z požadavků slevit. Přijdeme vždy s odvážnými představami a hledáme řešení, jak je realizovat – například u tohoto projektu jsme si prosadili dřevěné pohledové konstrukce přímo ve třídách. Požární odolnosti materiálů a skladeb konstrukcí jsou doloženy certifikáty výrobců a splňují přísné normové požadavky."
Realizaci dřevěné konstrukce zajišťovala společnost Dřevostavby MC, která s tímto materiálem má velké zkušenosti. A jak dlouho trvala montáž prvků NOVATOP? „Stavbu jsme realizovali ve čtyřech lidech a do čtvrtého dne od započetí montáže jsme dokončili obě části nástavby včetně úklidu staveniště. Preciznost stavebního systému a rychlost montáže tak všechny účastníky stavby příjemně zaskočila," říká lídr společnosti Martin Novák a dodává: „Hlavní výhodou tohoto systému je jednoduchost a rychlost, protože když sundáte starou střechu, musíte ji co nejrychleji nahradit novou. A samozřejmě váha! Díky nízké hmotnosti můžeme nástavby dělat i tam, kde by se jinak realizovat nedaly. To platí pro větší objekty i rodinné domy. Především staré zděné konstrukce mnohdy další zděné patro neunesou. A v mnoha případech skoro nejdůležitější je, že realizace dřevěných nástaveb není nákladnější než při použití jiných technologií. Naopak, je mnohem efektivnější."
Nezbývá než doufat, že toto řešení střešní nástavby nebude u nás ojedinělé. Trend dřevěných školek a škol je patrný v řadě zemí a je dobře, že i díky těmto projektům přichází konečně i k nám.