Pohoda v srdci Orlických hor

Pohoda v srdci Orlických hor

Redakce | Středa, 20. listopad 2024 |

Přidat na Seznam.cz

Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je opravdu teplo – v autě bez klimatizace je to obzvlášť znát. Už se těším, až si po sto kilometrech odpočinu od volantu. Navigace ukazuje, že mi do cíle zbývají poslední minuty a pak konečně zahlédnu roubenku z fotky – můj dnešní cíl.

Sotva se stihnu rozhlédnout a trochu rozhýbat ztuhlé tělo a ze sousední chalupy už vychází sympatický manželský pár, který si to namíří rovnou ke mně. Mé počáteční zmatení je rychle rozehnáno, stojím před správným domem a Zdeněk s manželkou jsou opravdu mými dnešními hostiteli. Venku praží slunce, a i když jsme v horách, rtuť na stupnici teploměru atakuje 30 °C. Uvnitř chalupy, kam mě zavedou, je ale příjemný chládek. K dokonalosti už zbývá jen sklenička vychlazené vody, jež přede mnou v mžiku přistane na stole. A pak už nic nebrání tomu, pustit se do příběhu, který začíná mnohem dříve, než manžele vůbec napadlo, že si někdy postaví roubenku, ve které zrovna sedíme.

První roubenka a nové přátelství


Začalo to inzerátem na prodej roubenky, na který Zdeněk s manželkou narazili – a ještě v ten samý den se rozhodli pro její koupi. Tak přišli k sousední chalupě, ze které mě vyběhli uvítat. Předchozími majiteli a staviteli v jednom byla rodina Bartošova, která tuto roubenku realizovala v roce 1996 jako první stavbu své rodinné firmy, u jejíhož kormidla byl v té době František Bartoš. Když děti odrostly, rozhodli se svou chalupu poslat dál do světa, a tak se na jejím prahu objevil Zdeněk s rodinou. Koupě domu nakonec odstartovala přátelství, které trvá dodnes.

Chalupu její noví majitelé využívali hlavně k rekreaci, protože jak sami říkají, i když žijí v rodinném domě, je občas potřeba utéct někam, kam běžné problémy nedosáhnou. Navíc je překrásná krajina Orlických hor pro relax jako stvořená. Postupně se ale o jejich chalupu začali zajímat i známí a kolegové a začaly se množit prosby o zapůjčení – tu na prázdniny, tu na zimní lyžovačku. Proto se majitelé nakonec rozhodli, že využijí část velké zahrady a nechají tam postavit další chalupu, tentokrát určenou primárně na pronájem právě pro zájemce o ubytování z řad svých kolegů a obchodních partnerů.

Jasná volba dodavatele roubenky


Jakou firmu pro stavbu nového domu oslovili, nebude asi žádné velké překvapení. Otěže rodinného byznysu sice mezitím převzal syn Štěpán, Zdeněk s manželkou v něm ale viděli stejného srdcaře a dřevařského nadšence, jakým je i jeho otec František. Nebyl proto důvod stavbu nového domu nesvěřit do jeho šikovných rukou. Projekt vypracoval Ing. Hlaváček ve spolupráci s realizační firmou, pro majitele navíc zařídil i veškeré „papírování".

První úvahy sice směřovaly k poloroubence, tedy stavbě, která kombinuje roubenou a zděnou část, po konzultaci se stavební firmou od toho ale majitelé upustili. Chtěli se vyhnout možným problémům s nestejným sedáním dřeva a zdiva, a na místě tak brzy vyrostla kompletní dřevostavba z lepených borových trámů. Protože se roubenka nachází na území CHKO, bylo třeba v projektu respektovat veškeré předpisy a omezení vztahující se k dané lokalitě. S projektantem ale rychle našli společnou řeč, provedli pár kosmetických úprav, které nešly proti regulativům, a přitom lépe odpovídaly jejich představám, a bylo možné se pustit do jednání s úřady.

Pozemek byl vedený jako trvalý travní porost, proto bylo nutné ho vyjmout ze zemědělského fondu, obstarat veškerá stanoviska dotčených institucí a nakonec zažádat o stavební povolení. Zejména díky pomoci zkušeného projektanta bylo možné za něco málo přes půl roku začít se stavbou.

Roubená chalupa Pohoda v Orlických horáchRoubená chalupa Pohoda v Orlických horách 5

 

Slovo dodavatele


Musím skutečně pochválit připravenost investorů. Je vždy nespornou výhodou, když tuší, do čeho se pouští, znají vlastnosti a limity dřeva, ale také místní specifika. V případě této realizace bylo nasnadě, aby stavba byla v souladu nejen s úžasnou místní krajinou, ale také se skoro o 30 let starší stavbou, a to se myslím opravdu povedlo. Podařilo se vytvořit dokonale harmonický prostor, ve kterém, věřím, bude dobře nejen majitelům a jejich hostům, ale který budou pozitivně vnímat také všichni, kteří tyto dvě stavby budou při svých cestách po Orlický horách míjet. Jak je patrné z kontrastu obou staveb, roubenky prostě nestárnou, jsou a vždy budou nadčasové!

Štěpán Bartoš
Ing. Štěpán Bartoš
Bartoš Dřevostavby, s.r.o.

Roubenka rostla jako z vody


Díky tomu, že nový dům rostl v těsné blízkosti toho původního, mohl Zdeněk v reálném čase pozorovat a kontrolovat všechny postupující práce. Bavilo ho sledovat, jak je parta řemeslníků sehraná a jak každý ví, co přesně dělat. Hrubá stavba byla hotová za pouhý týden, na její kolaudaci si ale majitelé museli ještě chvíli počkat. Na jaře 2021 bylo konečně hotovo a Chalupa Pohoda, jak ji nazvali, mohla přivítat první návštěvníky.

Roubená chalupa Pohoda v Orlických horách 2Roubená chalupa Pohoda v Orlických horách 4

 

Jako chaloupka z perníku


I když chalupa vypadá z venku poměrně skromně, bez potíží pojme deset návštěvníků a dvě malé „postýlkové" děti navíc. Poskytuje veškerý komfort, ať už to jsou sociální zařízení v patře i v přízemí, nebo plně vybavený kuchyňský kout. Největším benefitem je ale bezpochyby výhled do krajiny, který se jen tak neomrzí. A za dlouhých zimních večerů, když kraj zakryje tma, pak také pohled do ohně v krbu v hlavní obytné místnosti.

Kromě samotné chalupy nechali Zdeněk s manželkou vybudovat i další zázemí na zahradě – krytou terasu, saunu a nezbytné úložné prostory pro nadšené letní i zimní sportovce. Protože výstavba proběhla pod taktovou totožné realizační firmy, všechno splynulo v jeden kompaktní funkční celek.

Roubená chalupa Pohoda v Orlických horách 6Roubená chalupa Pohoda v Orlických horách 10

 

Roubená chalupa Pohoda v Orlických horách 12Roubená chalupa Pohoda v Orlických horách 13

 

Příjemné klima v zimě i v létě


Pro temperování chalupy v době, kdy není využívaná, slouží dálkově ovládaný elektrokotel. Jinak ale k jejímu plnému vytopení bez problémů stačí krb v kombinaci s horkovzdušnými průduchy zabudovanými v konstrukci domu, které slouží k rozvodu tepla do patra. Když se ještě otevřou dveře do chodby, krb dokáže vyhřát celý dům i v mrazivém počasí, které je tu v zimě běžné. Jak dřevěné stěny izolují v létě, si můžu vyzkoušet na vlastní kůži. Oproti tropickému vedru venku je uvnitř příjemný chládek.

Díky zvolené technologii stavby z vysušených lepených borových trámů je stavba stabilní a netrpí nešvary roubenek stavěných ze dřeva čerstvého. Majitelé v průběhu času nezaznamenali žádné velké změny z hlediska sedání stěn, dřevo navíc téměř nepraská. Před nepříznivými povětrnostními vlivy jsou borovicové trámy ochráněné nátěrem.

Roubená chalupa Pohoda v Orlických horách obytný prostorRoubená chalupa Pohoda v Orlických horách 9

 

Rozvíjející se turistická oblast Orlické hory


Chalupa slouží hlavně pro Zdeňkovy kolegy a obchodní partnery, jen velmi omezeně i pro ostatní zájemce. Jak mi oba manželé potvrdili – všichni se sem rádi vracejí a tráví tu čas, čemuž se upřímně vůbec nedivím. Krom příjemného zázemí a nádherné krajiny oblast nabízí i turistické a sportovní vyžití. Majitelé ostatně pozorují, že v blízkém okolí rostou chalupy k pronájmu jako pověstné houby po dešti, protože se těší zvyšujícímu se zájmu návštěvníků jak z Čech, tak z blízkého Polska.

„A kam mě pošlete na výlet?" nedá mi to se nezeptat, než se rozloučíme. Orlické hory jsou příliš krásné na to, aby z nich člověk už po pár hodinách ujížděl zpátky do nížiny. „Znáte kostel se skleněnou střechou v Neratově? Je tu kousek, ten nesmíte minout," mává mi Zdeněk na rozloučenou.


drevostavba-roku-ico

Tato dřevostavba soutěží v anketě DŘEVOSTAVBA ROKU 2024

Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato roubenka se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku 2024 pod názvem "Pohoda v klínu hor". Hlasujte do 31.12. 2024 v tomto kole a získejte atraktivní ceny...

Hlasovat v anketě

 

Technické parametry


  • Zastavěná plocha: 86,7 m²
  • Užitná plocha: 163 m²
  • Dispozice: 5+kk
  • Konstrukční systém: obvodové masivní stěny přízemí z lepené borovice, podkroví montovaná dřevostavba
  • Ošetření stěn: Dekosan Imprägnier Lasur (tenkovrstvá lazura)
  • Střešní krytina: plechová
  • Teplo: dálkově řízený elektrokotel, krb
  • Větrání: přirozené okny
  • Podlahy: přízemí dlažba, v patře dřevěné podlahy
  • Projekt: Ing. Vojtěch Hlaváček
  • Realizace: 2020, Bartoš Dřevostavby s.r.o., www.bartos.cz

Půdorysy

 

tit SaR 4_24

Tento článek vyšel v časopisu sruby&ROUBENKY 4/2024

Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 85 Kč

koupit časopis

 

AUTOR ČLÁNKU: MARTINA MÁTA NOSKOVÁ pro časopis sruby&ROUBENKY

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

  • V objetí lesa

    V objetí lesa

    Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…

  • Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli

    Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli

    Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…

  • Jednoduše vymazlený srub

    Jednoduše vymazlený srub

    Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…

  • Řadovka na kraji města

    Řadovka na kraji města

    Řadové domy mají dlouhou tradici nejen u nás, ale i ve světě. Představují kompromis mezi činžáky nebo paneláky a rodinnými domy – s dostatkem soukromí a kouskem vlastního pozemku.…

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop