Redakce | Pátek, 13. září 2024 |
Přes dvě stě let tu bývaly lázně, než zdejší léčivý pramen zanikl. Dnes je to malá jihočeská vesnička. V posledních letech se přece jen rozrůstá, svoji atmosféru ale neztrácí ani s moderními domy, jako je dřevěná roubenka Radka s Pavlou, kterou jsme navštívili.
Stavbu domu jim tak trochu předurčila rodina. Pozemek na kraji vesnice totiž manželé před třinácti lety dostali jako svatební dar od rodičů Pavly. Možná proto, aby je v kraji, odkud oba pochází, udrželi. Toulavé boty mají totiž Pavla s Radkem asi odjakživa, v zahraničí strávili čtrnáct let. Dnes už znovu trvale žijí v jižních Čechách, kde si postavili moderní roubenku. Cesta k cíli ovšem byla docela kostrbatá.
V tom, že by stavebním materiálem mělo být dřevo, měli poměrně jasno. Původně ale uvažovali o montované dřevostavbě, přičemž inspiraci hledali v časopisech. Tam také narazili na dům, který navrhoval architekt Pavel Šmelhaus. Zalíbila se jim forma domu – byl patrový a opticky jako by ho tvořily dvě „hmoty" či, chcete-li, části. Typově chtěli něco podobného, jen mělo jít o přízemní bungalov, část střechy měla být pultová, část rovná. Architekta proto oslovili a v roce 2012 od něj dostali studii domu. Jenže narazili u úřadů. „V té době tu vyžadovali valbové střechy," říká Radek.
Studii nechali upravit, požádali o územní rozhodnutí, ale stavět nakonec nezačali, protože odjeli pracovat do zahraničí. Kvůli tomu šly jejich stavební plány na osm let k ledu, jen mezitím dvakrát prodloužili vydané územní rozhodnutí. A tady jim trochu nahrál osud. V mezičase se totiž místní předpisy změnily, a oni se tak mohli vrátit k původní verzi projektu, tedy pokud šlo o tvar a formu domu. Namísto „klasické" dřevostavby nakonec padla volba na roubenku postavenou z finské borovice. „Nad přípravou projektu jsme strávili zhruba rok. Vše jsme přitom řešili z Anglie, kde jsme v té době žili," popisuje Radek.
Bílá, šedá, černá versus zlatá v interiéru
Současně s návrhem domu už řešili také vybavení interiéru. I když určitou představu, jak by měl vypadat, měli, rozhodli se návrh svěřit do rukou odborníka. Inspiraci opět našli v časopise, kde se jim líbily interiéry architektky Jiřiny Pustějovské. Celý návrh i v tomto případě pár řešil na dálku z Anglie, přes e-maily a videohovory. „Architektce jsme popsali, co se nám líbí, poslali jsme jí i nějaké obrázky, domluvili jsme se na paletě barev," vypráví Pavla.
Základem je bílá a šedá, které příjemně ladí s masivním dřevem roubenky. Příčky, jež si paní domu prosadila zděné, jsou tak právě v této kombinaci. Stejně tak například kuchyňská linka. Šedé je rovněž marmoleum na podlahách, které imituje betonovou stěrku. Změna přišla až v koupelnách. Jedna je bílá, druhá u ložnice černá. „Všichni nám černou barvu rozmlouvali, nám se ale moc líbí, v žádném případě tohoto rozhodnutí nelitujeme," říká Pavla. A černá je v interiéru použita i v dalších detailech. V obýváku je k ní pak pro kontrast použita zlatá. Černé a zlaté jsou konferenční stolky, židle u jídelního stolu i svítidlo nad ním. Ostatně, na výběru osvětlení si manželé dali záležet.
Návrh architektky se jim líbil, některá svítidla však byla finančně příliš nákladná, a tak hledali podobné, ale cenově přijatelnější alternativy. Například obývací část tak zdobí svítidlo pořízené ze sklárny na polských hranicích. Hodně se dbalo také na další detaily. Pavla s Radkem kdysi viděli televizi zabudovanou ve skříňce s posuvnými dvířky, díky tomu se dala snadno schovat a místnost hned vypadala jinak. Ta v jejich obýváku je ovšem ještě vyšperkovaná. Dvířka totiž mají podobu velké poštovní známky s obrázkem Josefa Lady. A to není zdaleka jediný takový prvek v domě, ladovské krajinky mají totiž oba manželé moc rádi. Autorkou mnoha dalších neotřelých detailů je právě architekta Pustějovská.
Slovo architekta
Tento projekt vznikal poměrně dlouho a s ohledem na pracovní povinnosti majitelů i částečně na dálku. O to zajímavějším vývojem pak prošel. Od začátku bylo jasné jediné – musí jít o pohodlný přízemní dům, moderně pojatý bungalov, který zapadne do jihočeské krajiny. Od sedlových střech jsme se postupně dostali k pultovým, zateplené zdivo chtěli stavebníci nahradit něčím pocitově příjemnějším, a zvažovány tak byly dřevěné CLT panely. A jelikož jsme se už v počátku shodli také na uplatnění dřeva i v exteriéru, byl krok k roubenému provedení logický.
V té době jsem se zrovna vrátil ze zajímavé cesty po Finsku, kde jsem měl možnost poznat, jak takové domy po desetiletích fungují i v náročnějších klimatických podmínkách. Proto nebyl problém tuto konstrukční variantu se stavebníky probrat a potěšilo mne jejich nadšení pro roubenou konstrukci. Navíc se jim povedlo najít místní společnost, která dokázala vyhovět požadavkům na netradičně pojatý dům, a ruku na srdce – kolik „roubenek" bez sedlové střechy znáte?
Pro mne je tento dům jen dalším důkazem toho, jak zajímavé možnosti dřevo poskytuje a jak snadno lze spojit tradiční technologický postup s moderním vzhledem. A jsem přesvědčen, že tento dům bude Radkovi s Pavlou přinášet radost, vynikající vnitřní podmínky a bude mít velmi nízkou spotřebu energií.
Ing. arch. Pavel Šmelhaus
Stavba řízená na dálku
Dodavatelská firma tedy dostala do ruky nejen projekt domu, ale rovnou i návrh interiéru, aby dům postavila kompletně na klíč. Výstavba vyšla zrovna na období covidu, kdy se nesmělo cestovat. Pavla s Radkem byli nuceni zůstat po celou dobu v Anglii, a dokonce i stavba se tak rozjížděla na dálku. „Měli jsme v rohu pozemku kameru a přes ni vše sledovali. Fyzicky na místě nám dělal technický dozor tchán, který je stavař a oboru rozumí," vzpomíná Radek. A jak dodává, nebyla to jediná překážka.
„V průběhu stavby se nám materiál zdražoval doslova před očima, navíc spousta věcí prostě nebyla. Nám se naštěstí podařilo sehnat prakticky vše, s výjimkou borovice na podbití stropu v interiéru. Najednou nebyla, proto jsme po důkladném zvážení nakonec zvolili smrkové dřevo, které je natřené bílou lazurou." Tou je celý dům ošetřený rovněž z exteriéru. Jinak ale stavba probíhala hladce. Do domu se manželé nastěhovali na jaře roku 2022. Rozhodnutí postavit si roubenku dnes v žádném případě nelitují, spíš naopak.
„Člověk má pocit, že má doma kus přírody. Jako by byl neustále na nějakém wellness pobytu. Ze dřeva se uvolňují silice, pořád to tu krásně voní," pochvaluje si Pavla. A skvělý relax si pár může dopřát i na zahradě, které dominuje koupací jezírko, střežené malým Buddhou. Na to měli manželé od začátku zálusk, protože se rádi koupou. Využívají ho po celý rok, nejen v létě. „Navíc voda mění lokální klima, vzduch je i v horkých dnech příjemně svěží. Je to taková naše oáza," dodává paní domu.
Slovo dodavatele
Jsme rádi, že jsme mohli s Radkem a Pavlou spolupracovat na stavbě jejich originální roubenky z lepené finské borovice. I přes nepřítomnost investorů během stavby z důvodů covidových restrikcí, se nám díky pečlivé přípravě a skvělé komunikaci podařilo vytvořit pěknou moderní a funkční roubenku. Nezbývá mi než popřát mladé rodině, aby se jim v domě dobře bydlelo.
Tomáš Sedláček
TABOR sruby-roubenky
Tato dřevostavba soutěží v anketě DŘEVOSTAVBA ROKU 2024
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato originální roubenka se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku 2024 pod názvem "Pod dohledem Buddhy". Hlasujte do 8.10. 2024 v tomto kole a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 290 m2
- Užitná plocha: 256 m2
- Dispozice: 5+1
- Konstrukční systém: obvodové masivní stěny z lepené borovice, zděná část z dutinových tvarovek, vnitřní nosné příčky z cihelných bloků
- Ošetření stěn: v exteriéru bílá lazura Tikkurila, v interiéru přírodní olej + včelí vosk Henelit
- Střešní krytina: plechová krytina Lindab
- Zdroj energie / teplo: tepelné čerpadlo vzduch-voda, podlahové vytápění
- Větrání: řízené s rekuperací
- Podlahy: marmoleum, dlažba
- Autor arch. návrhu: Ing. arch. Pavel Šmelhaus
- Autor arch. návrhu interiéru: Ing. arch. Jiřina Puštějovská
- Projekt: Ing. Pavla Vrkočová
- Realizace: 2021-2022, TABOR sruby · roubenky, www.tabor-wood.cz
Tento článek vyšel v časopisu sruby&ROUBENKY 3/2024
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 85 Kč
koupit časopis
AUTOR ČLÁNKU: Dana Jakešová pro časopis sruby&ROUBENKY
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…