Radek Beneš | Pondělí, 16. listopad 2009 |
Jen pár kilometrů za Prahou, tam, kde hustá výstavba postupně přechází v příměstský venkov, Irena se svou rodinou. Cíleně si vybírali z typových projektů, protože dokázali své představy o novém bydlení přizpůsobit stávající nabídce. A dopadlo to dobře!
O našem novém bydlení jsme přemýšleli jako o domě, který zároveň splní dvě podmínky: vyhoví modernímu způsobu života spojenému s dojížděním za prací a bude v dosahu přírody, čímž nahradí víkendové dojíždění na chatu či chalupu. Tím bychom se vyhnuli pražskému pátečnímu dopravnímu kolapsu, složitému balení věcí pro celou rodinu a s tím vším spojené nervozitě. Všechno se v podstatě povedlo, i když nároky s postupující realizací rostly...
Splněná očekávání od vybrané firmy
Na stavební parcelu v blízkosti lesa a přitom navazující na zastavěné území obce jsme chtěli zasadit dům, který by nějakým způsobem komunikoval se stávající zástavbou v obci. Zkušenosti z bydlení v panelovém domě nás podvědomě vedly k domovu, kde bude pocitově příjemně, který dispozičně vyhoví běžnému chodu celé rodiny a bude zrealizován relativně rychle.
Mezi řadou oslovených dodavatelů nás zaujala nabídka námi vybrané realizační firmy. Splňovala totiž všechno, co jsme od nového bydlení očekávali – architektonické zpracování domu zachovává ráz místní výstavby, dřevo působí na člověka pozitivně, dispozice stavby všem členům rodiny vyhovují a dům byl díky technologii výstavby zrealizován za dva měsíce, což nás opravdu překvapilo.
obr.: Volné živé ploty (mimochodem chvályhodný počin, jsou lepším biotopem než monokultury a také lépe vypadají) obklopují pozemek ze dvou stran a chrání tak nejen před pohledy zvenčí, ale brání i náporům silnějšího větru. Foto: Martin Zeman
Typový dům, ale na přání
Samozřejmé spojení domu a zahrady je někomu více, někomu méně příjemné. Nám se po něm doslova stýskalo, a tak se náš výběr domu zaměřil na takové modely, u nichž se z obývacího pokoje přes terasu vstoupí přímo do zahrady. Vybraný typový projekt tuto podmínku v základu splňoval, i když drobným kosmetickým změnám v projektové dokumentaci jsme se nevyhnuli ani my. Vymyslela jsem si vstupní předsíň navíc, což oceňuji zejména v zimě, francouzská okna pro větší pocit propojenosti se zahradou a v neposlední řadě stranově převrácené dispozice, které lépe odpovídaly orientaci pozemku vůči světovým stranám.
Společnost Haas Fertigbau všechny požadavky zapracovala do projektu bez problémů včetně odstranění balkónu – připadal nám v projektu naprosto zbytečný. Jednak proto, že je to stavebně poměrně náročný prvek, a pak jeho využití v domě se zahradou...? Naprosto minimální! Nový rodinný dům stavíme přece proto, abychom si užívali pobytu venku na terase či zahradě a ne na balkóně o pár metrech čtverečních. Toho jsme si užili už opravdu dost.
obr.: Dům lapidárních tvarů se sedlovou střechou oslovil stavebníky právě díky své architektuře splývající s venkovským prostředím. Přístavek zádveří byl jedním z úprav typového projektu. Foto: Martin Zeman
Materiál pro domov
Dřevo je materiálem, který cítíte, můžete jej vnímat a dotýkat se ho. Vrátí vám za to pocit domova, tepla a lehkosti. Snad i proto padlo rozhodnutí pro montovanou dřevostavbu. Při jejím vybavení jsme rovněž sáhli v převážné míře po materiálech buď vyloženě ze dřeva, nebo s jeho většinovým podílem. Myslím, že je na první pohled jasné, že jsme vybírali převážně ze sortimentu IKEA. Důvody jsou jasné – široký výběr, designově velmi dobré zpracování a přijatelná cena, takže až nábytek doslouží, nebude problém ho nahradit jiným, aniž by nějak významně utrpěl rodinný rozpočet.
Dilema trochu nastalo s mým územím kolem plotny. Kuchyně z katalogů renomovaných firem každého na první pohled ohromí svou velikostí, moderním vybavením, ale člověk jakoby se jich ani nesměl dotýkat. Já jsem chtěla kuchyni praktickou a takovou, v níž budu vařit ráda a která se k našemu venkovskému domu a životnímu stylu hodí. S výsledkem jsem spokojená.
obr.: Vybavení na první pohled nezapře svůj původ v oblíbeném nábytkovém domě, ale pro jeho přednosti – nízká cena, vypracovaný design a dokonalá funkčnost – padla volba právě na něj. Foto: Martin Zeman
obr.: Kuchyně oddělená od obytného prostoru a jídelny je dnes spíše výjimkou. Irena však ze zkušenosti odmítla propojení obou místností – třeba proto, že i nejtišší myčka nádobí ve ztichlém večerním domě ruší. Foto: Martin Zeman
Zahrada k odpočinku
Zahrada? Tisíc metrů čtverečních bylo koncipováno tak, aby sloužilo odpočinku, relaxaci, hrám dětí, dovádění se psem. Nechtěli jsme tady nic zbytečného – okrasné keře rámují pozemek a přitom jsou přírodní barevnou kulisou, trávník jako volná plocha poskytuje dětem dostatek prostoru pro malé hřiště a já se při péči o pár květin dokážu dostatečně odreagovat.
Samozřejmě nechybí terasa, na níž se přes léto scházíme denně k posezení, jídlu, prostě je to další obytný prostor, kde jsme rádi. K dřevěnému domu patří dřevěná terasa. Vsadili jsme na domácí dřevo ošetřené pouze olejem. Protože je celý den terasa vystavena slunečnímu záření, jindy náporu deště a v zimě sněhu, určitě by se našlo pár vad na kráse, ale ve venkovské zahradě nemusí být vždy všechno precizní. Výsadby uspořádané ze zakrslých jehličnanů kombinovaných s trvalkami a bylinkami propojují okraj terasy se zahradou a až ještě trochu povyrostou živé ploty kolem pozemku, nebude nám ke spokojenosti chybět už vůbec nic.
obr.: Dřevěná terasa z tuzemského dřeva slouží svému účelu – k odpočinku, grilování, drobným domácím pracem... Foto: Martin Zeman
Technické parametry
- Realizace: Haas Fertigbau s.r.o.
- Pozemek: 1000 m2
- Zastavěná plocha: 90 m2
- Podlahová plocha: 140 m2
- Spodní stavba: základová deska
- Stavební systém: sendvičová dřevostavba systému Haas Fertigbau
- Tepelná izolace: minerální vlna, PPS termofasáda
- Fasáda: organická vyztužená omítka
- Střešní krytina: betonová
- Okna: plastová
- Zasklení: izolační sklo dvojité
- Podlahy: plovoucí lamino, dlažba, koberce
- Vytápění: plynové
- Topení: radiátory, krbová kamna
- Skladba stěny: organická vyztužená omítka, PPS termofasáda, dřevotřísková deska V100, hlavní tepelná izolace minerální vlnou na celou tloušťku masivní dřevěné rámové konstrukce, dřevotřísková deska V20, parozábrana, sádrokartonová deska, tapeta/malba
- Hodnota U: 0,20 W/m2K
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Osudová přitažlivost
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…