Lucie Němcová | Pátek, 04. březen 2022 |
Studentskému bytu i bydlení u rodičů odzvonilo a nastal čas nechat vyrůst rodinu, své standardy a vlastní jedinečný domov. Místo, jehož tři základní kvality – dřevo, slunce a prostor – vykouzlí unikátní zázemí zakořeněné v zeleném okolí.
První úvahy o bydlení směřovaly jednoznačně k nízkoenergetickému či pasivnímu domu a vedly směrem k dřevostavbám. Takový konstrukční systém totiž umí požadavkům na nízké tepelné ztráty vyhovět s nadhledem a bez újmy na podlahové ploše. A tak se věci dávají do pohybu.
„O dřevostavbě i vybraném dodavateli rozhodl víkend strávený v domě s názvem Futura Freestyle. Úplně si nás tato stavba získala," vypráví majitel Ondřej. „Koncept otevřeného krovu s galerií v mnoha ohledech naplňoval naše hlavní potřeby světlého prostorného bydlení plného slunce a stal se předlohou našeho domu."
Prošpikovaný světlem
„Když vstoupíte do naší dřevostavby, téměř z každého místa vidíte skrz na skrz domem ven, na různé světové strany," popisuje Ondřej. Řešení oken od podlahy až po strop pouští dovnitř dostatek světla a poskytuje neustálý kontakt s exteriérem. Ze tří variant viditelnosti dřevěného povrchu masivních nosných panelů si majitelé vybrali zlatou střední cestu, která kombinuje viditelné dřevo s bílými plochami sádrokartonu. Různě barevné plochy do sebe zaplouvají a vytvářejí působivé kompozice. „Jsme rádi, že jsme dřevo ošetřili bílou lazurou, protože by jinak žloutlo, jak se potvrdilo na jednom záměrně vynechaném kousku. Lazura je omyvatelná a lze ji zbrousit."
Celek: Koncept domu a umístění na pozemku ovlivnila také 50 metrů dlouhá příjezdová cesta a umístění parcely ve stávající zástavbě. Foto: Milan Hutera
Cena za galerii v dřevostavbě
Podoba interiéru byla částečně svěřena do rukou designéra. Podle jeho návrhu vznikal nábytek pro děti, knihovna, vybavení šatny i koupelen. Samotné výroby se ujal místní truhlář. Galerie slouží jako pracovna i přesto, že zůstává otevřená a zvukově je tedy součástí hlavního obytného prostoru. „Ruch nevnímáme jako problém, jsme zvyklí spolu fungovat jako rodina pohromadě. Když je potřeba, řešíme to sluchátky. A do budoucna je vždy možnost uzavření, pokud bychom k takovému závěru přece jen dospěli. Víme, že je to luxus, který nás připravuje o slušné metry podlahové plochy, ale za ten prostor to stojí."
Galerie: Ikonický prvek, do kterého se majitelé zamilovali na první dobrou. Někdy je vzdušnost víc než další metry čtvereční. Foto: Milan Hutera
Pohodlí má své hranice
„Nechtěl jsem inteligentní domácnost, určitou míru nekomfortu mám rád. Třeba přijít do chladného domu a muset připravit dřevo. Maximálně do půl hodiny je vyhřáto. Kamna většinu zimy v pohodě vytápějí celý dům. Přímotopy zapínáme málo. Kdybychom se rozhodovali znovu, nejspíš bychom všude udělali podlahové topení. Máme ho v koupelnách a WC, kde je velmi příjemné."
Povrchy: Bílé sádrokartonové stěny podtrhují jemnou strukturu světlého dřeva. Na podlaze najdeme praktické marmoleum, které prošlo i zátěžovou zkouškou dvou dětí. Foto: Milan Hutera
Jeden dodavatel, jasná zodpovědnost
Dům firma připravila do fáze takzvaně k dokončení. „Měli jsme možnosti sehnat si lokální řemeslníky, jenže ti nedělají na klíč podle harmonogramu, jako náš hlavní dodavatel. Dost nám to zkomplikovali a museli jsme dlouho čekat," vzpomíná Ondřej. „Navíc jakmile danou věc nedělá jedna firma, důsledky jsou špatné. Jedna parta vylila podlahu o dva centimetry níž, pak přišel podlahář a odmítal to převzít. A další nepříjemnosti."
Fasáda: Dřevěné obložení bylo na začátku ošetřeno olejem a ponecháno přirozenému stárnutí. Severozápadní štít je nejvíce namáhaný větrem a deštěm, proto jsou zde barevné změny nejvíce vidět. Foto: Milan Hutera
Životem prověřená dřevostavba
Neoblíbenějším místem v domě je v létě terasa. „Líbí se nám koncept, že z každé místnosti v přízemí lze projít ven. Milujeme, když je venku příjemně sucho a bez problémů chodíme ven i dovnitř podle potřeby. Nejvíce využívané místo je spodní obytná místnost s krbem, pohovkou a kuchyní," pochvaluje si Ondřej. „První rok v dřevostavbě jsme zažívali neustálý obdiv a rozplývali se, nyní už jsme si zvykli a tuhle kvalitu vnímáme nejvíce při návštěvách jiných domů. Ohromně se nám líbí zdejší prostor a vzdušnost. Je skvělé tady bydlet. Vždy, když se mě někdo ptá, co si má připravit před stavbou domu, říkám s nadsázkou: hodně antidepresiv. Je přirozené, že něco plánujeme, ale věci se dějí trošku jinak. Není třeba se za to nějak trýznit. Je důležité dobře komunikovat se stavitelem a řídit se heslem: dvakrát měř, jednou řež. To jsou v mých očích ty hlavní body pro úspěšnou stavbu domu," dodává Ondřej.
Foto: Milan Hutera
Otázky pro architekta
Co je pro tuto dřevostavbu charakteristické?
Je to rodinný dům, který spolu s garáží tvoří tvar písmena „L" a vymezuje tak vnitřní krytý prostor zahrady s terasou. Dům je jednotraktový, má jen příčné stěny, vnitřní prostor je otevřený z přízemí do krovu. Hmota domu je úzká, podlouhlá, ale jeho otevřenost do stropu a množství prosklených ploch opticky tvoří příjemné a prostorné prostředí.
Jaké byly vstupní požadavky investorů, které určily vzhled a další parametry domu?
Investoři se doslova zamilovali do masivního panelu Novatop a přáli si dům z tohoto materiálu. Jejich hlavním zadáním byl jednoduchý, funkční dům, který bude v maximálním kontaktu se zahradou. Také chtěli větší sklad spojený s carportem, čímž vznikla druhá hmota, která spolu s domem tvoří tvar „L".
Jaké detaily či vlastnosti by neměly uniknout naší pozornosti?
Dům je zajímavý nahoře v patře, kde je relativně úzký prostor „rozšířen" velkými arkýři, které dům opticky pozvedají a prosvětlují. Dům je v základním řezu kompaktní a utilitární i přes propojení dvou pater.
Ing. arch. Václav Zahradníček
Domesi/Prodesi s.r.o.
Tento dům soutěží v anketě Dřevostavba roku 2022
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato dřevostavba se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku 2022 pod názvem "Tři důležité ingredience". Hlasujte a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
Slovo redaktorky
Krásný příklad bydlení, kde se odehrávají kouzla v prostorovém vnímání jeho velikosti. To, co vytváří pocit vzdušnosti, totiž není ani tak o reálné velikosti, jako o chytrém působení na naše smysly. Dostatečné vizuální propojení s venkovním prostorem, mnoho světla, převýšený obývací pokoj otevřený do krovu – to vše jsou magické klíče, které zázračně nafukují metry čtvereční a z kompaktního domu tvoří prostorově štědrou vilu.
Ing. arch. Lucie Němcová
redaktorka
Technické parametry
- Typ domu: nízkoenergetický
- Zastavěná plocha: 99,7 m2 (bez garáže a terasy)
- Užitná plocha: 135,2 m2
- Konstrukční systém: CLT – nosná konstrukce z velkoformátových komponentů lepených z masivního smrkového dřeva (systém NOVATOP SOLID)
- Teplo a větrání: elektrické přímotopy, doplňkový zdroj krbová kamna; řízená výměna vzduchu pomocí rekuperační jednotky
- Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,2 W/m2K
- Projekt: 2013, Prodesi – Ing. arch. Václav Zahradníček, Ing. arch. Klára Vratislavová
- Realizace: 2014, Domesi s.r.o., www.prodesidomesi.cz
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 1/2022
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 99 Kč
koupit časopis
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…