Lucie Němcová | Pondělí, 20. prosinec 2021 |
Dobře znát sebe i lokalitu jsou ingredience dobrého bydlení, které pomohly na svět i této dřevostavbě. Stojí na místě domu, kde žila babička majitele a kde trávil čas v dětství. Věděl tedy přesně, jak funguje na pozemku světlo nebo které výhledy stojí za to. Pak mohla vzniknout stavba skutečně na míru – člověku i místu.
Slova, která jako první přicházejí na otázku, jak se v domě žije, jsou vlastně všeříkající: „Člověk se zde prostě cítí dobře." Kvalitní dům zkrátka neruší, podporuje a vytváří bezpečný rámec. Působí příznivě po stránce fyzické, smyslové a instinktivní, ale i po té duševní.
Jeho obyvatelé neřeší přílišné teplo či zimu, vydýchaný vzduch, průvan, zkrátka všechny ty neduhy, o které často „zakopávali" v různých typech bydlení v minulosti . O vysoký komfort se v tomto objektu stará inteligentní systém monitorující mimo jiné i vlhkost a množství CO2. Obyvatelé mohou svou pozornost věnovat sobě navzájem, tvorbě, relaxaci a dalším produktivním činnostem namísto zajišťování pohodlí v prostoru.
Výhledy na kopce, do údolí a na řeku jsou tou povznášející složkou a výživou pro duši, stejně jako samotná architektura stavby, promyšlená ve všech rovinách – od zahrady, přes konstrukci domu až po detaily v interiéru a použité materiály. Všechny jednotlivé části jsou ladně propojeny do kompaktního celku a dohromady tvoří útulno a oku lahodící kompozice. „Je pro nás překvapivé, že bychom vlastně nic nezměnili. Snad jen umístění některých vypínačů," říkají jeho obyvatelé po několika letech užívání. A to je asi tím nejlepším vysvědčením.
Otázky pro architekta
Jak vzpomínáte na tuto spolupráci?
S velkou radostí. Investor měl důvěru v naše kompetence v oboru a od začátku nás nechal chrlit nápady. Vnímal naše argumenty a byl otevřený diskuzi. Dokázal změnit postoj, když to mělo opodstatnění, což je pro nás nesmírně cennou vlastností pro spolupráci. Měli jsme přesné informace o tom, co od domu chce, stejně jako o daném místě. Majitel domu zde totiž trávil dětství a věděl přesně, jak to v dané lokalitě funguje. O to pro nás bylo snazší a zábavnější tvořit návrh. Od začátku jsme na projektu spolupracovali se zahradními architektkami, abychom sladili oba tyto světy a navázali je na sebe co nejlépe. Myslím, že se to povedlo, a všichni se shodneme, že nás tato tvorba moc bavila.
Které fáze či detaily projektu a realizace si vyžádaly více pozornosti?
Náročné bylo velký dům napasovat na relativně malý pozemek. Umístění je přesné a využívá každý centimetr čtvereční parcely. Nestandardním momentem bylo zakládání na ustupující skále. Část domu stojí na ní a část na rostlém terénu. Základy byly navrženy podle provedených sond, během realizace jsme ale přesto museli základovou spáru hlídat a reagovat podle aktuální situace. Nakonec vjezd do garáže lemuje obrovská opěrná stěna, která původně v návrhu nebyla. Ukázalo se, že je třeba. I přesto, že tento prvek znamenal náklad navíc, jsme proces zvládli a nevznikl žádný zádrhel. Také jsme chtěli maximálně otevřít obývací pokoj a poskytnout výhledy směrem k protějším kopcům a dolů k řece. Toto rozsáhlé prosklení přes roh bylo technicky náročnější, stejně jako šikmé sloupy, které zajišťují oporu a současně zavětrování.
Jak je dům technicky vybaven?
Objekt je v pasivním standardu doplněn inteligentním systémem. Má svůj zdroj elektřiny díky fotovoltaice, aby byl alespoň o několik kroků blíže k soběstačnosti. Kompaktní jednotka s aktivní rekuperací se stará o výměnu a dohřívání vzduchu. Když je potřeba ještě více tepla, přidá se elektrické podlahové vytápění.
Ing. arch. Lukáš Pejsar
3AE, s.r.o.
Tento dům soutěží v anketě Dřevostavba roku 2021
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato dřevostavba se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku pod názvem "Forma se mění, místo zůstává". Hlasujte a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
Technické parametry
- Typ domu: pasivní
- Zastavěná plocha: 102,2 m2 bez garáže
- Užitná plocha: 139,2 m2
- Konstrukční systém: CLT Novatop
- Teplo a větrání: elektrické podlahové topení ovládané nadřazeným systémem / rekuperační jednotka PIC HLER PKOM 4 CLASSIC včetně vestavného ohřevu TUV 212 l
- Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,108 W/m2K
- Projekt: 2018, Ing. arch. Lukáš Pejsar
- Realizace: 2018/2019, 3AE, s.r.o., www.3ae.cz
- Foto: Petr Polák
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 6/2021
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 95 Kč
koupit časopis
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…