Michal Babor | Pátek, 04. červen 2021 |
Příroda, lov a drobné truhlářské práce, to jsou koníčky Thomase Donnera, který si společně se svou ženou Carolou nechal postavit moderní venkovský dům v idylickém prostředí na Schlossbergu v západní části Německa.
Moje žena ze začátku vůbec nebyla nadšená představou bydlení v masivním dřevěném domě. Představovala si pouze kanadské chatky dřevařů a rakouské lyžařské boudy a to nebylo nic pro ni. Abych si tedy mohl splnit svůj sen, musel jsem Carolu nejprve přesvědčit.
A jak jinak než návštěvou vzorového domu. Poté, co jsme si prohlédli několik ukázkových staveb z masivního dřeva, padla volba na obytný srub Fullwood. Prostředí, světlo a vzdušnost srubového domu se ženě okamžitě zalíbila. Sama byla překvapena, že sruby mohou být tak moderní, jednoduché a světlé.
Interiéru dřevostavby dominuje bílá
Jsem nadšený především z vybroušené, inovativní technologie, která se při výrobě masivních stěn z borovice v závodě Fullwood používá. Stěny zaručeně nesesedají, jsou dokonale těsné a mohou být dodány přesně v termínu na staveniště.
Rozhodli jsme se pro částečně omítnuté stěny v interiéru, které prostor projasňují a vůči masivní kanadské borovici jsou moderním prvkem. Na hladkých, bílých stěnách se krásně odráží bohatě dopadající sluneční světlo, zatímco přirozená dřevěná barva masivních stěn světlo rozjasňuje – perfektní kombinace.
Topení a vaření pak probíhá konzervativně na plynu, přičemž krbová kamna v otevřeném jídelním prostoru pravidelně zásobujeme dřevěnými poleny, aby v přízemí šířila útulné sálavé teplo. Naše náklady na plyn činí ročně pouhých 800 euro, což je při 160 metrech čtverečních obytné plochy a téměř 633 krychlových metrech obestavěného prostoru velmi přijatelná částka. Navíc musíme trochu přetápět, protože malé děti se hodně pohybují po zemi.
obr.: Dům se mimo jiné přizpůsoboval také starožitnému nábytku, kterého se majitelé nechtěli vzdát. Foto: Fullwood
obr.: Zajímavým prvkem schodiště je spodní část. Je totiž zděná, protože točité schodiště by bylo dražší než kombinace zděné části s přímou dřevěnou. Foto: Fullwood
Foto: Fullwood
Foto: Fullwood
obr.: Hlavní obytný prostor je bohatě prosvětlen francouzskými okny, která nabízejí výhledy do okolní krajiny. Foto: Fullwood
obr.: Sériově vyráběná kuchyně z nábytkového obchodního domu překvapivě dobře zapadla do interiéru. Foto: Fullwood
Bydlení v dřevostavbě přes zimu
Na naší střeše leží vždy nejdéle z celého okolí uzavřená sněhová pokrývka, což svědčí o dobré izolaci střechy. I díky tomu neprotopíme zbytečně moc, protože především hotová nosná konstrukce dřevěných stěn a tepelně izolační zasklení oken přispívají nízkým ztrátám tepla.
Významný je také psychologický efekt dřevěných stěn – stačí vytápět na teplotu o dva stupně nižší než v klasickém zděném domě, abyste cítili tepelnou pohodu. Dřevo má také relativně vysokou teplotu povrchu. To vše vede k tomu, že skutečná spotřeba energie je v masivních dřevěných domech přibližně o třicet až čtyřicet procent nižší, než udávají teoretické výpočty.
Foto: Fullwood
Foto: Fullwood
"V podkrovních místnostech je dřevo přiznané na stropě, ale protože stěny jsou bílé, působí prostory velmi otevřeně a volně."
obr.: Okno ve sprchovém koutě ve skutečnosti není, to se jen odráží ve skle z protější strany. Foto: Fullwood
obr.: Ložnice působí opravdu vzdušně a příjemně. Foto: Fullwood
Individuální plánování a přesná výroba dřevostavby
Stavební firma Fullwood naplánovala dům zcela podle našeho přání. Důležitou roli hrál částečně starožitný nábytek, kterého jsme se nechtěli vzdát a který se musel do domu vejít. Poté, co jsme s pomocí přátel a rodiny pod vedením zkušeného montážního mistra firmy Fullwood dům za tři dny poskládali, položili jsme střechu za dva dny a během několika týdnů dům dokončili. Pak nastoupila má žena a výsledkem její kreativní a tvořivé práce je podle našeho názoru vkusný, dobře dispozičně řešený a prakticky koncipovaný dům.
Přesah střechy na vstupní straně domu napomáhá při každém počasí suchému přechodu z přístřešku pro auto do domu. Pro povrchovou úpravu jsme zvolili barvu v dezénu modřín, která je rezistentní vůči UV záření. Uvnitř jsme zvolili nátěr s menším podílem bílých pigmentů, aby již světlé borovicové dřevo mohlo působit ještě o trochu světleji a nedocházelo tak k tmavnutí. Pískovcové dlaždice v celém přízemí harmonizují se světlým dřevem a bílými stěnami, zatímco modřínová podlaha haly v podkroví je příjemná pro bosé nohy.
obr.: Třetí štít v okapové straně domu stavbu poněkud odlehčuje. Foto: Fullwood
obr.: Plastová okna si sice s domy z masivního dřeva příliš nerozumí, tady se jim ale povedlo vtisknout přesvědčivý dezén. Foto: Fullwood
obr.: Díky velkému přesahu střechy lze využít prostor těsně kolem domu jako terasu. Foto: Fullwood
Technické parametry
- Spodní stavba: betonová základová deska
- Stavební systém: srubová konstrukce, trojvrstvý lepený profil ze severské borovice
- Krov: dřevěný – smrk
- Střešní krytina: pálená taška
- Vstupní dveře: dřevěné
- Okna: plastová s imitací dřeva
- Zasklení: dvojité, tepelně izolační
- Podlahy: dřevěné, dlažba
- Topení: plynové, krbová kamna
- Pozemek: 1 200 m2
- Zastavěná plocha: 135 m2
- Užitná plocha: 175,7 m2
- Realizace: Fullwood LK-Fertigbau GmbH, www.fullwood.de
Vizualizace půdorysů: autor článku
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Osudová přitažlivost
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…