Redakce | Pondělí, 10. květen 2021 |
Sabrina a Lars jsou ideálním příkladem mladých stavebníků. Svou lásku ke Skandinávii přetavili prostřednictvím častých cest a inspirací architekturou do nového dřevěného domu, o němž dlouho snili a který se začal v jejich představách zhmotňovat prakticky hned po svatbě. Jejich cesty vedly nejprve do několika vzorových domů, aby si ujasnili, že roubená stavba je skutečně tím domem, ve kterém by chtěli žít.
V tomto smyslu nebylo o čem přemýšlet, naopak dlouhé diskuze vedli o přáních, myšlenkách a představách – nejen mezi sebou, ale hlavně s poradcem a architektem vybraného dodavatele, který následně posbírané myšlenky vtělil do svého návrhu. A tak by to mělo být – představy může mít každý různé (leckdy o nich ani neví, dokud o nich nediskutuje s erudovaným partnerem), je třeba je ale vytřídit a usměrnit, aby mohly nakonec získat svou hmotnou podobu v některé části domu.
Kdo tu bydlí?
Sabrina s Larsem jsou sportovci tělem i duší. Není divu, že se stavbou svého domu bavili, a i z několika krušných chvil, kdy jim do smíchu nebylo, dokázali vytěžit něco pozitivního. Volný čas kdysi trávený cestováním dnes věnují malým dcerkám Lottě a Lilli a časem pro ně plánují postavit ještě jeden domek, i když jen dětský. Zkušenosti už prý mají...
Dřevostavba také vlastními silami
Z různých stupňů dokončení stavby, které dodavatel roubenky nabízel, si Sabrina s Larsem vybrali vlastní montáž s dohledem dodavatele, tedy způsob, který se u nás prakticky nevyužívá. „Znamená to, že sice musíte přiložit ruce k dílu, ale na druhou stranu významně ušetříte," vysvětluje Sabrina, která se ač křehká žena sama montáže účastnila.
„Máme spoustu kamarádů a šikovných rodinných příslušníků, takže jsme si ze stavby domu udělali takovou malou událost. Pan mistr z firmy na nás dohlížel a radil, když jsme se dostali do úzkých, ale myslím, že jsme montáž předpřipravených stěn a krovů zvládli docela dobře."
Lars s odstupem říká, že se na stavbě hodně naučil – nejen po stránce řemeslné, ale i koordinační a taktické. „Byla to jedinečná příležitost zažít si dům interaktivně. Nastěhovat se do hotového a nezadřít si třísku nebo nevyrobit stinku by mě nebavilo," usmívá se Lars.
Nabyté zkušenosti ocenil záhy, když najímal řemeslníky na odborná řemesla – elektro, instalace a zednické práce ve sklepě. Kombinovaná stěna s vloženou izolací má výhodu v tom, že rozvody lze plánovat až po dokončení hrubé stavby stejně tak jako finální ztvárnění povrchů. Možné je leccos, od palubek přes nepálené cihly, kámen až po tapety.
„To se nám hodilo, protože jsme sice chtěli dům dřevěný, ale v interiéru trochu pestřejší, proto leckde uvidíte sádrokartonové příčky. Jejich výhodou je to, že odrážejí světlo lépe než dřevěná stěna, takže interiér je krásně prosvětlený," zve nás Sabrina dál.
obr.: Dřevo nestudí. Když se ho dotknete, bude vás na rozdíl od zděné stěny hřát. Kromě toho zvyšuje pocitovou teplotu v interiéru o dva až tři stupně, takže nemusíte tolik topit. Foto: Fullwood Wohnblockhaus
obr.: Vysoký stupeň prefabrikace umožnil stavebníkům přiložit ruku k dílu. Přesněji řečeno si dům postavili sami pouze s odbornou instruktáží dodavatelské firmy. Foto: Fullwood Wohnblockhaus
Tento dům soutěží v anketě Dřevostavba roku 2021
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato moderní dřevostavba se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku pod názvem "Dřevostavba interaktivně". Hlasujte a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
Vzdušnost v dřevostavbě především
Prostorný a světlý interiér návštěvníka ohromí a okamžitě si ho podmaní. Velkými okny dovnitř proudí časně letní slunce, přírodní borovicové stěny prostor opticky prohřívají a dobře ladí s bělenou dubovou podlahou. I když už se teď do podlah netopí, dá se po nich chodit bez ponožek, a přesto nestudí – vyšší povrchová teplota dřeva je kouzelná.
Otevřený obývací prostor s prosklenou jižní stěnou umožňuje nerušenou komunikaci a společný rodinný život. Kuchyně, jídelna a obývací pokoj se prolínají a zasahují až do vstupní části, takže hned za domovními dveřmi lze přehlédnout celý obývací prostor a pokračovat okny až do velké zahrady.
Zatímco přízemí je místem společenským, v podkroví má každý prostor pro své vlastní já. Každé ze dvou dětí má vlastní pokoj, rodiče prostornou šatnu a ložnici v rizalitu. V posteli se určitě krásně lenoší, výhled do okolí je impozantní.
A ještě něco si Sabrina pochvaluje: „Dům je díky podsklepení neuvěřitelně prostorný. Nevěřili byste, co všechno se do sklepa vejde! Navíc máme ještě půdu, kde skladujeme sezónní oblečení, takže jsme nemuseli zabíjet prostor žádným nábytkem navíc."
obr.: Kontinuální obytný prostor v přízemí je přehledný a přehlédnutelný odkudkoliv. Ocení to zejména žena na mateřské dovolené se dvěma dětmi… Foto: Fullwood Wohnblockhaus
obr.: Nápaditým detailem jsou zásuvky nad prosklením rizalitu, které slouží při instalaci vánočního osvětlení. Vtipně vyřešené je i stínění – textilní plisé žaluzie mají pohyblivý horní i dolní profil, takže je lze otevírat zespodu i shora podle potřeby. Foto: Fullwood Wohnblockhaus
obr.: Zádveří není velké, ale otevřením do patra i do hloubky domu se jeho rozměry opticky zvětšují. Foto: Fullwood Wohnblockhaus
Podobná realizace dřevostavby od stejného dodavatele
obr.: Rodičovská ložnice je přístupná přes velkou šatnu, takže ve vlastním spacím prostoru může být už jen postel… a nádherný výhled. Foto: Fullwood Wohnblockhaus
obr.: Rodinná koupelna v podkroví. Foto: Fullwood Wohnblockhaus
Tento článek vyšel v časopisu sruby&ROUBENKY 2/2021
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 69 Kč
koupit časopis
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 110 m2
- Užitná plocha: 144 m2
- Konstrukční systém: masivní srubová konstrukce s vloženou izolací, borovice , vnitřní stěny sendvičové (sádrokarton)
- Vytápění: podlahové, tepelné čerpadlo vzduch-voda; krbová vložka s teplovodním rozvodem
- Realizace: Fullwood Wohnblockhaus, www.fullwood.de
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…