Dřevěnou přístavbou navázali na stávající zděný dům. Získali tak nový prostor, kterým ušetřili peníze

Dřevěnou přístavbou navázali na stávající zděný dům. Získali tak nový prostor, kterým ušetřili peníze

Dana Jakoubková | Středa, 28. duben 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Chceme-li ve stavebnictví vytvořit nápadný objem, je beton první volbou. Pokud nám jde ale o netuctovou stavbu, můžeme volit třeba kontrastní párování materiálů. Jednou z obzvláště populárních je kombinace betonu, respektive cementu a dřeva, která spojuje dva základní stavební materiály. Příkladem takové povedené shody je přístavba Tomáše a Markéty zakotvená v kontextu původního domu z 80. let minulého století.


Dřevěná přístavba bude to pravé

Je poněkud překvapivé, že si mladý pár nepostavil rovnou celý nový dům. Ale důvod je jednoduchý: „Nešlo ani o to, že s přístavbou jsme ušetřili něco peněz," vysvětluje Tomáš. „Především jsme chtěli zůstat ´na dohled´ rodičům, se kterými jsme ještě několik let po narození dětí žili ve starém domě, a pak máme silnou vazbu na místo. Jak děti rostly, začali jsme vnímat naši polovinu domu jako prostorově nedostatečnou a zároveň jsme si uvědomovali, že náklady na provoz zděného bydlení nás finančně zbytečně zatěžují a neposkytují nijak dobrý uživatelský komfort. Rozhodli jsme se proto pro přebudování stávající bytové jednotky."

Pro její návrh oslovili manželé architekta, který jim s ohledem na prostorové i energetické požadavky, velikost a tvar pozemku a ochranná pásma technické infrastruktury doporučil propojit stávající bydlení s jednopodlažním objektem v zalomeném tvaru na úrovni řešeného podlaží.

Dispozici a tvar dřevěné přístavby určila představa o otevřeném prostoru, o pohybu „malých pokladů", orientace ke světovým stranám, vazba na výhledy do okolí, terénní konfigurace zahrady, umístění dětského hřiště i poloha hospodářské části.

zdeny-dum-a-drevena-pristavba-terasa

Zrcadlení: Terasa ze sibiřského modřínu na ocelových válcovaných profilech slouží jako pohodlné závětří a volnočasový prostor. Její strop zachovává jednotu cementořískového podhledu po vzoru interiéru a má i stejnou výškovou úroveň. Foto: Jakub Sobotka


Uživatelský koncept

Tomáš s Markétou měli ve starém domě k dispozici celé přízemí. Na něj chtěli přístavbu navázat tak, aby ve zděné části vznikla pomocí stavebních úprav klidová část, kde tráví méně času a kde není nutné naplno topit celý den, tedy ložnice se šatnou, dva dětské pokoje, dvě koupelny a prádelna.

Do energeticky úsporné dřevostavby pak přesunuli společenskou část – kuchyni, obytný prostor s jídelnou a pracovnu. Uspořádání místností na jednom podlaží pak podporuje soudržnou interakci činností v souladu s rutinou obyvatel domu.

zdeny-dum-a-drevena-pristavba-interier

Jinakost: Jedním ze současných trendů je uplatnění konstrukcí a materiálů, které byste v interiérech občanských staveb neočekávali. K nim patří i stropní podhled z heraklitu, kterému majitelé podomácku říkají „vrabčí hnízdo". Desky z dřevité vlny pojené cementem plní nejen funkci estetickou, ale jejich otevřená struktura mimořádně dobře pohlcuje zvuk, funguje jako tepelný izolant a chrání konstrukci před ohněm. V domácnostech se běžně nepoužívá ani bezespárá polyuretanová stěrka na podlaze. Hospodyňkám není třeba vysvětlovat, proč je tak praktická. Navíc je měkká, příjemná na dotek a podle majitelů i skvělá na podlahové topení. A konečně rohové bezrámové okno typu výloha nabízí v tomto případě skutečně úchvatný výhled do zahrady a dál do přírody. Foto: Jakub Sobotka

zdeny-dum-a-drevena-pristavba-jidelni-stul

Interiérový design: Jedním z dominantních zařizovacích a zároveň dekorativních prvků jsou akumulační krbová kamna s rohovým prosklením určená speciálně pro nízkoenergetické domy. Jejich konstrukce i při sníženém tepelném výkonu napomáhá dosáhnout vysoké účinnosti a tím nízkých nákladů na provoz. Centrální přívod externího vzduchu do spalovací komory pak představuje důležitou konstrukční část kamen, díky které nedochází k ovlivňování odtahu digestoře ani – pokud by jej měli – řízeného větrání. Oheň navíc neodebírá kyslík z místnosti. I přes tyto benefity nejsou kamna primárním zdrojem vytápění a zapalují se spíše pro radost v chladnějších dnech. Foto: Jakub Sobotka

zdeny-dum-a-drevena-pristavba-kuchyne

Zadní vrátka: Zalomení domu je dobře patrné v kuchyni, která má vlastní výstup do zahrady k hřišti dětí, bylinkové zahradě, králíkům, vajíčkům a jiným vymoženostem. Foto: Jakub Sobotka


drevoastavby-casopis-titulka-2-2021-200x238

Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 2/2021

Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 95 Kč

koupit časopis

 

Párování stavebních materiálů

Logické uspořádání uživatelského konceptu je posíleno výběrem stavebních materiálů. Vnější plášť v šedém odstínu cementovláknitých desek doplňují modřínové palubky, které časem získají obdobnou šeď přirozenou cestou od slunce a povětrnosti.

Vnitřní „podšívka" pláště domu pokračuje v materialitě kombinací bílé výmalby a smrkové biodesky na straně jemné a betonového ztraceného bednění za krbem spolu s cementotřískovým podhledem stropu na straně hrubé. Vše dohromady s vhodnou volnou zařizovacích předmětů podle invence architekta vytváří působivou interakci průmyslově surového i útulně teplého designu.

Dřevěné plochy vedle hmotných cementových prvků vedou k odlehčení jinak těžkého stavebního prvku a okry dřeva kombinované s průmyslovou šedí vnášejí do domu teplo a rovnováhu.

zdeny-dum-a-drevena-pristavba-uvodni

Foto: Jakub Sobotka


"Světlost, přehlednost, prostornost a kompaktnost obytného prostoru s optickou i fyzickou vazbou na zahradu jsou základními atributy domu."


zdeny-dum-a-drevena-pristavba-vchod-do-pristavby

Dynamika: Jedním z důkazů konstrukčního zvládnutí stavby je statická část střešní konstrukce v kombinaci s bezrámovým prosklením (tedy nenosná část stěny), která musí být stabilní, ale přitom „pružná". Snahu o maximalizaci denního světla pak prezentují dřevěná okna s trojsklem – v tomto případě čím více formátů, tím větší dynamika. Foto: Jakub Sobotka

zdeny-dum-a-drevena-pristavba

Živost: Pro ochranu obvodové konstrukce před účinky povětrnosti zvolil architekt cenově dostupný fasádní odvětraný systém z cementotřískových desek CETRIS. Jejich přirozeností je nestejný vzhled, který podtrhuje živost materiálu vnější obálky a časem s ním splyne menšinová plocha modřínového obkladu. Foto: Jakub Sobotka


drevostavba-roku-ico

Tento dům soutěží v anketě Dřevostavba roku 2021

Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato dřevěná přístavba se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku pod názvem "Dokonalý pár.". Hlasujte a získejte atraktivní ceny...

Hlasovat v anketě

 

Komentář architekta

Stavebníci – mladí manželé – byli při předložení navrhované koncepce možná překvapeni, ale záhy si ji osvojili, oblíbili a poté nám plně důvěřovali. Navždy si zapamatuji připodobnění heraklit a vrabčí hnízdo. Těší mě, že majitelé přistupují s nadhledem k otázkám typu: Kdy se omítne heraklitový podhled, kdy se natře obklad ze sibiřského modřínu nebo kdy už položíte na stěrkovou podlahu koberec. Nic z toho samo sebou Tomáš s Markétou neplánují, respektive stávající stav je záměrný. Ne každý inves tor ale dokáže přijmout sousedská šťouchnutí s úsměvem.

Karel Janča
Ing. arch. Karel Janča
janca architect

Technické parametry


  • Typ domu: nízkoenergetický
  • Zastavěná plocha přístavby: 100,7 m2 (včetně terasy)
  • Obytná plocha: 53,2 m2 (přístavba) + 77 m2 (stávající zděná část domu)
  • Konstrukční systém: difuzně otevřený rámový (Two by Four) s nosníky Steico Wall; minerální a dřevovláknitá izolace
  • Zdroj energie / teplo: kotel na plyn a na dřevo v původním objektu s rozvody podlahového teplovodního topení i do přístavby + doplňkově krbová kamna; příprava pro tepelné čerpadlo a fotovoltaiku
  • Větrání: přirozené okny
  • Součinitel prostupu tepla stěnou U: 0,12 W/m2K
  • Autor arch. návrhu a projektu: Ing. arch. Karel Janča a Martin Kaňák, janca architect, www.arch-janca.cz

zdeny-dum-a-drevena-pristavba-pudorys

DaS 2-2021
Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

  • V objetí lesa

    V objetí lesa

    Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…

  • Pohoda v srdci Orlických hor

    Pohoda v srdci Orlických hor

    Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…

  • Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli

    Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli

    Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…

  • Jednoduše vymazlený srub

    Jednoduše vymazlený srub

    Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop