Redakce | Pondělí, 01. březen 2021 |
Bydlením v nízkoenergetickém domě si Kamila se Stanislavem na kraji Teplic splnili sen. Na první pohled zaujme citlivé, jemné a přesto nápadité a osvěžující barevné ladění, které prostupuje jednotlivými částmi domu i jeho bezprostředního okolí.
S odbornou pomocí jsme získali čas
Oba dva jsme byli před stavbou laici bez zkušeností, ale přesto jsme chtěli mít vše k obrazu svému, takže i když jsme si na pomoc přizvali projektanta, designérku a zahradního architekta, v období příprav jsme výběrem strávili hodně času.
Zpětně je ale jasné, že pomoc odborníků je nedocenitelná a každá jejich rada nám hodně času i nákladů pomohla ušetřit. Dům navrhl náš rodinný přítel František Kuncl. Když viděl pozemek ve tvaru dvojitého lichoběžníku, se sklonem do dvou směrů, stávající tvar domu ho napadl jako první, říkáme tomu „rohlík.“
Cesta k barevné harmonii
Věděli jsme, že v exteriéru bude dost pohledových dřevěných prvků, takže bylo jasné, že ve stejném designu musí být i plot. Ostatní se odvíjelo postupně. Designérka Blanka Běhounková navrhla místo černé střechy jemnější antracitovou, s ní jsme sladili i barvu plastových oken – o dřevěných nás nikdo nepřesvědčil, že by byla lepší.
Barvy exteriéru by se měly odrážet v interiéru, takže i uvnitř jsme volili přírodní barvy v tlumenějších odstínech, jen tu a tam doplněné kontrastujícím prvkem. V interiéru jsme začali kuchyní, která je v obývacím prostoru dominantní – jakmile jsme se shodli na barvě cappuccino, světlé podlahy už byly jasnou volbou.
V celém domě kromě ložnic je podlaha jednotná. Chtěli jsme vinyl – nezničitelnou, krásnou krytinu z jednotlivých kazet, které je možné v případě potřeby snadno vyměnit. Jen před sedačkou v obýváku je část dřevěné podlahy, opět tón v tónu.
Foto: Martin Zeman
obr.: Kuchyně v lesklém provedení a odstínu capuccino s kontrastní deskou v barvě čokolády určila ráz interiéru. Foto: Martin Zeman
obr.: S plánováním interiéru pomohla designérka. Majitelé díky tomu už při stavbě základové desky znali přesné rozmístění nábytku i barvy interiérových prvků. U jednotlivostí sice občas pochybovali, barva sedačky se jim zdála moc tmavá, kuchyně zase příliš mdlá ale dnes připouštějí, že nebýt 3D plánování, svým obavám by podlehli a celek by nedopadl zdaleka tak dobře. Foto: Martin Zeman
obr.: Sedačku objednávali majitelé kvůli dlouhé dodací lhůtě dřív, než se začalo s hrubou stavbou. Měli trochu obavy, jestli nebude moc tmavá. ale když ji přivezli do hotového interiéru, zapadla dokonale. Foto: Martin Zeman
obr.: Originální prosklené posuvné dveře na přiznané liště propouštějí světlo z jídelny do chodby vedoucí k ložnicím. Praktické je zavírání i otevírání s dorazem, pískování skla usnadňuje údržbu. Foto: Martin Zeman
Promyšlené pohodlí
Obývací pokoj v jednom otevřeném prostoru s kuchyní a jídelnou jsme zvolili proto, aby Kamila nebyla zavřená v kuchyni. Trvali jsme na velkém jídelním stole, sami jsme si ho navrhli a konstrukci nechali vyrobit ve vlastní továrně na zpracování tenkých plechů. Ale dnes je stejně hlavní komunikační zónou barové sezení na pomezí obývacího pokoje a kuchyně – snídaně, svačiny a někdy i večeře se odehrávají právě tady.
Důležité pro nás bylo propojení vnitřního obývacího prostoru s terasou s vyhřívaným bazénem. Celý den je kam si sednout do stínu. Na pomoc jsme si při plánování vzali program, který umožňuje nasimulovat, kam svítí slunce v průběhu celého roku, v kteroukoli denní dobu.
Posuvná francouzská okna na terasu máme otevřená prakticky stále, což bylo i jedním z důvodů, proč jsme stavěli dům v nízkoenergetickém a nikoli pasivním standardu. Druhým důvodem bylo to, že jsme měli důvěru ve stavební konstrukci, která pro nás i v „jen“ nízkoenergetickém provedení funguje výborně.
Původně jsme začali naivně s variantou, že nebudeme stavět garáž. Zdá se nám jako zbytečný luxus parkovat auto v místnosti, která stojí stejně nebo téměř stejně jako obývák. Technickou místnost jsme původně zvětšovali a zvětšovali, s tím, že se do ní musí vejít šest kol (Stanislav je úspěšný cyklista). Nakonec jsme ustoupili a do přední části garáže kromě kol umístili i malou dílnu, do zadní pak saunu se sprchou a venkovní vířivku.
obr.: Jakmile je venku příjemně, majitelé otevírají posuvná francouzská okna a tráví většinu času venku. I proto dali přednost domu v nízkoenergetickém, nikoli pasivním standardu. Foto: Martin Zeman
obr.: Z terasy je to jen pár kroků do sauny a venkovní kryté vířivky, které jsou umístěny v zadní části "garáže". Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
I s vířivkou a saunou o třetinu méně za energie
Ačkoliv tu je všechno na elektřinu, včetně sauny a trvale vyhřívaného bazénu i vířivky, energie nás stojí o třetinu méně než v původním bytě o rozloze 130 m2 v činžovním domě. V celém domě je podlahové topení. Nejprve jsme k němu neměli moc důvěru a považovali jsme je za investici navíc, ale přesvědčilo nás, že lze topit na nižší teplotu a radiátory nezabírají místo. Dnes vlastně vytápíme jen dětské pokoje, v ložnici máme raději zimu, i když s námi spí nejmladší měsíční dcera.
Pro tepelnou pohodu nám v zimě stačí přiložit dvě tři polínka do krbu a teplota rychle vystoupí na 25 – 26 °C. Pak obývací pokoj postupně chladne až do rána, kdy je tu opět příjemných 21 °C. V letních vedrech zase příjemnou vnitřní teplotu dobře udrží venkovní hliníkové zatmívací rolety, v pokojích málokdy stoupne teplota nad 23 °C.
obr.: Jediný koberec najdeme v ložnici, majitelé spí raději v méně vytopené místnosti, ale je jim přijemné spustit nohy do tepla, když v noci vstávají k miminku. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
obr.: Koupelny jsou umístěné poněkud netradičně naproti sobě v přechodu mezi společenskou a soukromou částí domu. Menší je určená spíše pro návštěvy, větší užívají majitelé domu. Foto: Martin Zeman
Komentář dodavatele
Dobrý dům, opravdu dobrý, musí být postaven precizně a z prvotřídních materiálů. Musí se líbit, musí odpovídat prostředí, musí splňovat požadavky klienta amusí ...,...,... Ale hlavně klientovi sedne. To se nedá změřit ani zvážit, prostě sedne. Je mu v domě dobře, příjemně, rád v něm bydlí. A tohoto stavu dosáhnout je pro autora domu nejtěžší úkol. V případě Kamilky a Standy to bylo snad o něco jednodušší, neboť jsme řadu let přátelé a já jsem věděl, že pár poskládaných obdélníků do klasického L-kového bungalovu nebude to, co by jim sedlo. Jsem rád, že to dopadlo dobře.
Ing. František Kuncl
ATRIUM s.r.o.
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 175 m2
- Užitná plocha: 150 m2
- Spodní stavba: betonová základová deska
- Konstrukční systém: difuzně otevřená konstrukce ATRIUM DifuTech IZO COMFORT
- Tepelná izolace: minerální izolace PURE ONE, dřevovláknitá deska
- Fasáda: difuzně otevřená omítka, cihličkový obklad
- Střešní krytina: alpská taška
- Okna: plastová s oboustranným dekorem, zasklení izolačními trojskly U = 0,6 W/m2K
- Podlahy: vinyl, ložnice – koberec, zádveří – dlažba
- Teplo: elektrokotel, podlahové vytápění v celém domě
- Skladba stěny směrem zevnitř: interiérová povrchová úprava bílý nátěr, sádkrovláknitá deska, instalační předstěna s tepelnou izolací, parobrzdná deska, dřevěná konstrukce s tepelnou izolací, dřevovláknitá deska, difuzně otevřený omítkový systém
- Celková tloušťka stěny: 336mm
- Součinitel prostupu tepla U stěnou : U=0,14 W/m2K
- Realizace: ATRIUM s.r.o.
Líbí se vám tento nízkoenergetický bungalov a zajímá vás k němu více informací? Zašlete dodavateli přímý dotaz!
Společnost ATRIUM, s.r.o. je výrobcem a dodavatelem vysoce kvalitních dřevostaveb s unikátní technologií DifuTech® - difuzně otevřený konstrukční systém, kterým staví moderních energeticky úsporné dřevostavby po celé republice, na Slovensku a také v Rakousku. Specializací firmy je zejména výstavba individuálních domů podle architektonických studií klientů, případně individuální úpravy typových domů. V současné době dosahuje roční výstavba 60–90 rodinných domů. Firma je členem Asociace dodavatelů montovaných domů.
Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku
Vaše komentáře (1)
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Dřevostavbu by po všech zkušenostech za jinou technologii nevyměnili! Ptáte se proč?
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…