Redakce | Středa, 22. červenec 2020 |
Většinou si majitelé právě postavených domů pochvalují hodně prostoru, pěkný výhled, pohodlné bydlení, tentokrát jsme si však z úst Petra a Lídy vyslechli premiérovou odpověď na otázku, čeho si na svém domě cení nejvíce: soukromí při nouzovém režimu v souvislosti s epidemií Covid-19. Oba totiž pracují ve zdravotnictví a v době, kdy celou zemi zachvátila situace ne nepřipomínající hysterii, trávili v zaměstnání více času než obvykle.
Máte-li tak náročné povolání, jako je primář ve Fakultní nemocnici nebo zdravotní sestra, je celkem pochopitelné, že si od pacientů a potažmo i lidí vůbec potřebujete ve svém volném čase odpočinout. A to v bytovém domě, kde rodina dříve bydlela, dost dobře nejde: neustále potkáváte sousedy, slyšíte je i za vstupními dveřmi, vnímáte zvuky z vedlejšího bytu.
Navíc dvě dcery teenagerovského věku občas přišly s přáním, že by chtěly tu bazén, tu trampolínu nebo nějakou jinou zábavu, kterou viděly u kamarádek. A tak rozhodnutí postavit si malý domek se zahradou postupně zrálo...
Terasa u roubenky směrem na sever
Petr jezdí už řadu let jako lékařský doprovod školních lyžařských výcviků do Krkonoš, takže jeho zájem o dům ze dřeva je celkem pochopitelný: „Stará krkonošská roubenka ani horský srub by asi nebylo to pravé, hledali jsme spíše moderní roubenku, nic velkého, pár pokojů a společenskou část," vypravuje Petr při posezení na terase, která, ač je letní odpoledne, je příjemně zastíněná.
„To je nápad mého kamaráda projektanta, který nám celý dům kreslil. Dnes mu musíme dát zapravdu, že je mnohem příjemnější sedět v létě ve stínu než vymýšlet pergoly, markýzy či slunečníky. Odtud je navíc krásný výhled do krajiny, a když chceme být na sluníčku, je dost místa na terase kolem bazénu."
obr.: Severozápadní křídlo s obývacím pokojem – možná poněkud neobvyklá orientace, ale její výhodou je terasa umístěná ve stínu, který je v létě více než žádoucí. Foto: Martin Zeman
"Kouzlo dřevěného domu? Působí teple a voní."
obr.: Terasa měla být především dostatečně velká, což se povedlo, a bezúdržbová, což dřevoplast splňuje. V pozadí je zděná garáž s „letní" toaletou – praktické řešení, které eliminuje zanášení nečistot do interiéru při pobytu na zahradě. Foto: Martin Zeman
Tvar roubenky do L, nebo T? LT!
Zmíněný projektant se Petrovým domem zabýval jako svou poslední zakázkou před odchodem do penze. Kromě specifikovaných požadavků tak mohl do projektu promítnout i leccos ze své dlouholeté praxe. Z jeho hlavy je umístění terasy i tvar domu:
„Původně jsme chtěli ´elko´, ale projektant nám vysvětlil, že na dvacetimetrový pozemek je takový dům nevhodný. Navrhl půdorys ve tvaru T, kde jedno rameno obsahuje vstup, zázemí a spíž, druhé obytnou místnost a v delší části je soukromá část s ložnicemi a koupelnou. Takže vlastně máme i to ´elko´, které jsme chtěli."
Malé prostory, ale dostačující
Dětské pokoje ani pracovna nejsou nijak rozlehlé, ale s tím se počítalo už od začátku: „Dcery si nejdřív nemohly zvyknout na to, že místo společného pokoje, jaký měly v bytovce, mají teď každá svůj a menší. Starší to ale vyhovuje, a nakonec čím větší pokoj, tím větší nepořádek. Stejně tráví obě většinu času buď mimo domov, nebo hraním na podestě, a v létě samozřejmě venku kolem bazénu nebo na terase."
Ložnice rodičů se nachází spolu s šatnou na konci chodby: mají odtud přehled o veškerém dění a jsou nejméně rušeni. Akustické vlastnosti stěn mezi pokoji a chodbou ještě vylepšuje vložená akustická deska do konstrukce stěn: „Doporučil nám to majitel stavební firmy ze své vlastní zkušenosti a moc mu za to dnes děkujeme," chválí toto řešení Petr.
obr.: Ložnice na konci soukromého křídla má vlastní šatnu, koupelna je společná. Obložena je deskami z kompozitního dřeva s dezénem kamene. Foto: Martin Zeman
Praktické vychytávky v roubence
Čeho si Petr s Lídou cení nejvíce? „Jednoznačně toho soukromí a pohodlí. V bytovce jsme bydleli ve třetím patře bez výtahu a takové balení na hory, s lyžemi a zavazadly pro tři holky, to byl doslova sportovní výkon. Tady přijedete s autem až před vstupní dveře a jakmile za vámi zapadnou vrata, už jste ve svém a máte klid."
Auto jinak ale parkuje v garáži, kde je ještě toaleta a technologie centrálního vysavače. „Obojí jsou výborné vychytávky," chválí Petr projektantův nápad. „Toaleta slouží v létě při pobytu u bazénu a na zahradě a centrální vysavač tady při provozu nikoho neruší. Je to vůbec dokonalá věc, nic za sebou netaháte, nevíříte prach, jen přepíchnete hadici na vstup, který je nejblíž. A využíváme ho i na vysávání auta."
obr.: Schody na podestu, která slouží jako herna nebo příležitostná ložnice pro kamarády dcer, měly být původně v místě lednice, v průběhu realizace ale vznikl nápad přesunout je tak, aby částečně oddělily kuchyni. Foto: Martin Zeman
obr.: Na kuchyni přímo navazuje spíž, místnost, pro kterou se bohužel v moderních domech místo často nenajde.Foto: Martin Zeman
obr.: Praktickým detailem je štěrbinový výustek centrálního vysavače Husky – po práci v kuchyni stačí zamést nečistoty ke štěrbině, která se ovládá snadno nohou. Foto: Martin Zeman
obr.: Velkokapacitní nádobu na prach stačí vyprázdnit jednou za rok. Foto: Martin Zeman
Tepla není nikdy dost
Do nového domu se čtyřčlenná rodina stěhovala před Vánoci 2018 a musela si na něj chvíli zvykat. „Když jsem vstávala na ranní službu a vešla jsem do velkého obytného prostoru, měla jsem takový zvláštní pocit, přece jen se ta výška stropů nedá s bytem srovnávat," vypráví Lída.
Na věci si ale člověk zvyká poměrně rychle. Třeba na krbová kamna, v nichž je tak příjemné zatopit, nic nedělat a jen hledět do plamenů. Anebo – když pán domu zrovna není doma – pořádně přiložit: „První zimu nám nechtěl manžel moc zatopit do podlah, přece jen jsme nevěděli, kolik budeme platit za elektřinu, a tak jsme to živé teplo z krbu ocenily."
A Petr to vysvětluje: „Já můžu chodit v krátkém tričku a kraťasech, ale holky ve svetrech a tlustých ponožkách by si na sebe nejradši navlékly i šálu..."
obr.: Ošetření vnitřních stěn bylo dlouho velkým otazníkem, výběr nátěrových hmot je obrovský. Nakonec padla volba na vodouředitelný lak s lehkým bílým pigmentem, který brání tmavnutí dřeva. Stěny tak zůstávají přirozeně světlé a opticky prostor zvětšují. Foto: Martin Zeman
obr.: Zelenou břidlicí měla být obložena původně celá stěna, výsledné řešení je však výtvarně zdařilejší – dobře člení prostor a zvýrazňuje vstup do ložnicové části. Krb je v oblibě zejména u ženského obyvatelstva, jemuž elektrické podlahové vytápění vyhřívající dům na 22–23 stupňů v zimě obvykle nestačí... Foto: Martin Zeman
Kdo tu bydlí
Petr s Lídou a dvěma dcerami si za dva roky už na dům zvykli a teď už si jen užívají jeho předností. Ačkoliv je Petr primářem ve fakultní nemocnici, manuální práce, někdy i velmi hrubé, se nebojí: spolu s tchánem si instaloval rozvody elektřiny, postavil plot, podílel se na budování bazénu...
Práce je pro něj odpočinkem, stejně jako pro jeho ženu Lídu, kterou zase baví práce na zahradě, přestože nebyla jejím koníčkem. Svůj názor na nové bydlení už změnily i obě dcery – přestože to mají do školy dále než z původního bytu, benefity rodinného domu se zahradou jednoznačně převažují.
"Cením si velmi dobré spolupráci se stavitelem i montážníky," hodnotí Petr. "Majitel firmy dohlížel osobně na prvotní konstrukci, kdy z ničeho během několika dnů stál celý dům. Vzpomínám si, že mne nechtěl na stavbu ani vpustit, protože mělo být překvapením, jak rychle tento dům vyrostl. Celá montážní parta byla senzační, nápady, které nás v průběhu napadaly, po konzultaci s majitelem firmy skvěle realizovali."
Petr s Lídou
majitelé dřevostavby
Tento dům soutěží v anketě Dřevostavba roku 2020
Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Tato moderní roubenka se uchází o váš hlas v anketě Dřevostavba roku pod názvem "Recept na karanténu". Hlasujte a získejte atraktivní ceny...
Hlasovat v anketě
Komentář dodavatele
Docela přesně si vzpomínám na naše první setkání při prohlídce jedné naší realizované stavby. První setkání dost často rozhoduje. A kromě toho, že se náš konstrukční systém Lídě a Petrovi líbil, jsme si myslím i vzájemně sedli. Z naší strany musím říct, že celá naše spolupráce probíhala bez problémů, bez stresu. Na podstatných věcech jsme se vždy velice rychle domluvili a postupem času se i spřátelili. Celé rodině přeji mnoho zdraví a spokojené bydlení v domě po dlouhá léta a děkuji za krásnou spolupráci.
Martin Pavlíček
WOOD-LIFE CZ s.r.o.
Tento článek vyšel v časopisu sruby&roubenky 3/2020
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 69 Kč
koupit časopis
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 190 m2
- Užitná plocha: 138 m2
- Konstrukční systém: montovaná srubová stěna s nosným smrkovým lepeným hranolem, vloženou tepelnou izolací a smrkovým obkladem zevnitř; koupelna a technická místnost zděné
- Vnitřní nátěr: nabělený vodouředitelný lak
- Vnější nátěr: penetrační tenkovrstvá lazura
- Izolace střechy: dřevovláknitá tl. 320 mm
- Vytápění: podlahové, nízkoteplotní elektrický kotel; krbová kamna
- Realizace: WOOD-LIFE CZ s.r.o, www.woodlife.cz, 2018
Připravil: Martin Klíma
Líbí se vám tato moderní roubenka? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!
Společnost WOOD-LIFE CZ je dodavatelem atypických roubených a srubových staveb, dřevěných rodinných domů a chat. Stavby realizuje především podle individuálních představ a požadavků klienta. Preferuje dodávku staveb komplet na klíč. Filozofií firmy je poskytnout zákazníkům osobní servis.
Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Dřevostavbu by po všech zkušenostech za jinou technologii nevyměnili! Ptáte se proč?
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…