Michal Babor | Pondělí, 14. prosinec 2020 |
Majitelé pasivní dřevostavby, na jejíž návštěvu vás zveme, měli už od začátku jasno: jejich nový dům bude ze dřeva. Dřevostavby jsou lehké, vzdušné, rychle se vytopí a mají neopakovatelnou atmosféru. Takového dojmu nabyli nejen studiem časopisů, ale i návštěvou veletrhu Dřevostavby, kde se seznámili i s architektem, který jim nakonec dřevostavbu navrhl.
Pasivní dřevostavba ve tvaru kostky
Původně se ale jejich cesta ubírala jiným směrem: oslovila je dřevostavba v nabídce realitní kanceláře. I když z prodeje nakonec sešlo, měli možnost promluvit si s jejím majitelem, který je jen utvrdil v tom, že dřevostavba je správné rozhodnutí. O svém domě mluvil velice hezky, vysvětlil, jak dřevostavba funguje, jak se mu v ní žije. Velká okna naši hostitelku uchvátila – byl to přesně styl, který se jí líbí.
Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Dokořán: V létě jsou okna v přízemí otevřená prakticky stále. Obrázek vyvrací jeden z obvyklých mýtů, že okna v pasivním domě nejdou nebo se nesmějí otevírat.Foto: Martin Zeman
Kandelábr: Kdoví, kde se na zahradě vzalo pouliční osvětlení? Netradičnímu prvku se těžká technika při stavbě musela vyhýbat stejně jako meruňce těsně před domem, ale bránit je museli majitelé téměř vlastním tělem...oto: Martin Zeman
Moderní dřevostavba u Staré řeky
Když se někdo zamiluje do krajiny kolem Berounky v oblasti, která téměř sousedí s vnějším okrajem Prahy, a rozhodne se sem přestěhovat, musí počítat s tím, že vhodný pozemek bude hledat dlouho, nevezme-li zavhod unifikovanou parcelou v polích.
Naši hostitelé měli představu jinou – chtěli žít blízko řeky, nejlépe v intravilánu a zároveň v zeleni. Výhled by byl příjemným bonusem, a i ten se jim nakonec splnil. Velmi dlouhé hledání se vyplatilo – objevili vzrostlou zahradu se starou dřevěnou chatičkou. Bylo to obrovské štěstí, protože pozemek měl všechny parametry, které požadovali, a navíc byl za rozumnou cenu.
Když jim jeho vlastnictví přiklepl i katastrální úřad, byl už proces plánování v plném běhu a jejich nový dům získával jasnější obrysy. Architekt budoucí stavebníky přesvědčil, že když už nový dům, měl by být pasivní – nejen pro své vlastnosti, ale i pro možnost získat dotaci z programu Zelená úsporám. Přestože to proces stavby domu zbrzdilo skoro o půl roku, čekání se (opět) vyplatilo a dotace byla schválena.
Kuchyně: Výklenek v obytném prostoru, v němž je umístěna kuchyně, je na dnešní poměry spíše menší, ale majitelům stačí. Za pozornost stojí výsuvná uhlíková digestoř, která se při vaření stáhne dolů k varné desce. Foto: Martin Zeman
Barevné kombinace: Červenou barvu pro okenní rámy a parapety si majitelé vybrali mimo jiné proto, že dobře vypadá v kombinaci s proměňující se fasádou. Bílé varné desky se majitelka původ. Foto: Martin Zeman
Okna: Červenou barvu okenních rámů se vyplatilo vybrat podle vzo rníku RAL, protože pak mohl být přesně tentýž odstín použit i na parapetech, nábytku, kuchyni či knihovně. Foto: Martin Zeman
Podhledy: Stropní trámy zůstaly záměrně přiznané a nezakryté. Tvoří tak zajímavý prvek v interiéru a díky zvýšenému stropu působí místnost opticky větší. Za dveřmi vedle schodů je malá, ale praktická komora. Foto: Martin Zeman
O pár stupňů více tepla
Naše hostitelka pracuje z domova a její snaha o co nejpříjemnější vnitřní prostředí je proto pochopitelná: „Chtěli jsme velká okna a architekt vzal náš požadavek vážně. Prakticky celé přízemí je prosklené, okny pozorujeme neustále se proměňující zahradu, sluníčko sem svítí od rána do večera, a v létě, když jsou otevřená okna, žijeme prakticky venku. V létě máme pořád okna dokořán a domem profukuje čerstvý vzduch, v zimě naopak okna vůbec otevírat nepotřebujeme. Každou hodinu na deset minut sepne rekuperace a důkladně vyvětrá za nás. Tak je v domě stále čerstvý vzduch, ve dne i v noci, a nikdy vydýcháno."
Teplota je v celém domě centrálně nastavena na 21 stupňů. Obvyklý rozpor mezi mužem a ženou v tom, co znamená „teplo", platí i v této domácnosti. Jako by to tušila už předem, prosadila si majitelka architektovi navzdory v obýváku krb.
„Chvíli trvalo, než jsme sehnali čtyřkilowattovou krbovou vložku, tak nízký výkon byl před pár lety výjimkou. Varování, že se dřevostavba rychle přetopí a bude v ní nesnesitelné horko, se nepotvrdilo. Od podzimu do jara večerní teplo z krbu velmi přispívá k tepelné pohodě v domě, obzvláště ve dnech, kdy je celý den zamračeno. Za jasných dnů naopak slunce přes obrovská okna dřevostavbu krásně prohřeje, takže se přes den nemusí vůbec topit, což je samozřejmě významná úspora energie."
Knihovna: Police pro knihy zabírají celou severozápadní stěnu domu. Velkým oknem s pevným zasklením svítí do interiéru slunce těsně před svým západem. Foto: Martin Zeman
Komentář architekta
Tento projekt pro mne byl jednou velkou výzvou.Klienti si přáli navrhnout nový domov na místě staré chaty. Z ní byly použity pouze základy, nicméně umístění stavby a její půdorysná plocha zůstaly identické. To bylo asi jediné omezení při navrhování, jinak byli klienti otevřeni jakýmkoli nápadům, takže práce na návrhu pro mě byla radost. Osobně bych si přál více takovýchto klientů. Myslím, že i díky jejich otevřenému přístupu se nám společně podařilo vytvořit domov, ve kterém jsou spokojeni. Chtěl bych oběma popřát, aby byli ve svém domě šťastni.
Ing. arch. Lukáš Pejsar
3AE, s.r.o.
Koupelna: Původně chtěli majitelé v celé koupelně stěrku, nakonec se ale rozhodli pro kombinaci nenápadných obkladů s výraznou barvou. Ta je voděodolná a snadno se udržuje pouze vlhkým hadříkem. Foto: Martin Zeman
Co by majitelé udělali jinak?
Majitelé jsou ve svém domě spokojeni, přesto by, kdyby měli stavět znovu, udělali pár věcí jinak:
- Výběru zařizovacích předmětů je lepší věnovat čas včas – my jsme vybírali za pochodu, když už se dům stavěl, a stresovali jsme se tím, že si nedokážeme vybrat z obrovského množství možností. S koupelnami nás nakonec zachránilo koupelnové studio, které zajistilo návrh i realizaci koupelen, s kuchyní truhlář, který zhotovil kuchyni na míru, se skříněmi a knihovnou rovněž profesionální designérka nábytku.
- Rekuperační jednotka by měla být dobře přístupná. My ji máme v podhledu stropu a výměna filtrů jednou za čtvrt roku je skoro akrobatický výkon.
- Technickou místnost je vhodnější oddělit od koupelny. V přízemí máme servisní koupelnu, která je současně technickou místností, a toto řešení se neosvědčilo.
- Stínění oken směřujících na jih je nutnost! Architekt nám navrhoval kovové předokenní žaluzie, které se nám ale nelíbily. Než bude hotový balkonek v patře, který okna v létě zastíní, pořídili jsme rákosové rohože.
- Osvědčila se nám otevíravá okna. Vymínili jsme si je na architektovi a dnes je oceňujeme především proto, že můžeme v létě udělat průvan, který v letních vedrech hodně pomáhá. Nemáme klimatizaci a bez průvanu by se dům nesmírně přehříval – velká okna působí jako skleník.
Podívejte se na naše oficiální YouTube video, které zachytává atmosféru v dřevostavbě
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 80 m2
- Užitná plocha: 106 m2
- Spodní stavba: základové pasy, dřevěná platforma
- Konstrukční systém: masivní panely z křížem lepeného smrkového dřeva Novatop, ošetření voskem proti barevným změnám
- Tepelná izolace: minerální vata
- Fasáda: sibiřský modřín bez povrchové úpravy
- Střešní krytina: fólie
- Okna: dřevěná euro okna, trojsklo
- Podlahy: masivní dub s olejovoskovou úpravou
- Teplo: akumulační nádrž 800 l, ohřívání krbem nebo elektřinou z vlastní fotovoltaické elektrárny (2,99 kWp), teplovzdušné vytápění s rekuperací tepla
- Skladba stěny (směrem zevnitř): 84 mm Novatop Static Solid, 300 mm nosník Steico, minerální tepelná izolace tl. 140+160 mm Knauf Nobasil MPE vložená mezi nosníky, 60 mm horizontální laťování 60/40, mezi latě vložená tepelná izolace Knauf Nobasil MPE tl. 60mm, kontaktní difuzní fólie, 40 mm latě 40/60 vertikální, 40 mm provětrávaná mezera, 24 mm dřevěný fasádní obklad horizontální
- Celková tloušťka stěny: 548 mm
- Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,105 W/m2K
- Součinitel prostupu tepla střechou: 0,094 W/m2K
- Měrná roční potřeba tepla na vytápění: 13 kWh/m2
- Projekt: Ing. arch. Lukáš Pejsar, 3AE, s.r.o.
- Realizace: 3AE s.r.o., 2015
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Osudová přitažlivost
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…