a.janousek | Středa, 22. prosinec 2021 |
Z příjezdové cesty to vypadá, že za přízemním, vcelku rozlehlým domem vykukuje patro další budovy. Stačí ale změnit úhel pohledu a je zřejmé, že to si jen projektant pohrál s iluzí i konvenčními postupy a druhé patro vměstnal do barevně odlišené nástavby v podobě „věže“. S neotřelým pohledem Jany a Jiřího na svět i smyslem pro humor by asi žádné obyčejnější řešení nepřipadalo v úvahu.
Chtěli jsme pokud možno bezúdržbový dům zařízený v lehce hotelovém stylu. Dřevostavba byla pro nás logickou volbou – nechtěli jsme čekat pět milionů let, až něco vyschne a bude se moct ve stavění pokračovat. Také jsme moc nevěřili českým firmám, že by z cihel stavěly pořádně – je obvyklé, že každá cihla ve zdi má odštípnutý roh nebo hranu. Jsme přesvědčeni, že to na energetickou úspornost, kterou považujeme za zásadní, má vliv. Navíc ve Švédsku, odkud pochází Jiří, jsou dřevostavby běžné. Snažili jsme se také brát ohled na okolí, kdyby bylo čistě po našem, byla by stavba asi kubističtější. Architektovi jsme samozřejmě ukázali styl, který se nám líbí, ale zároveň jsme ho požádali, aby výsledek příliš nekontrastoval s okolní zástavbou. Výsledek je podle nás dobrým kompromisem.
Interiér uklidňující i hravý
Kontrastní barva stěny v obývacím pokoji prostor nijak opticky nezmenšuje a díky velkým proskleným plochám je i tak dost světlá. Barevný motiv čokoládově hnědé se opakuje i ve vstupní hale. Máme tu tři koupelny, každou v jiném designu. Nahoře červenou v barvě Ferrarri, chtěli jsme výraznou barvu, která se bude líbit synovi i za pár let, až se přestěhuje do většího soukromí ve věži. V přízemí je větší zenová koupelna s vanou a oknem, určená k naší relaxaci, a malá koupelna pro návštěvy. Na detailech jsme si dali záležet, například jsme chtěli obložení s kamenickými rohy, protože rohové lišty podle nás výsledný dojem vždycky spolehlivě zkazí.
Dům se maloval nadvakrát. Chtěli jsme, aby béžová výmalba ladila se vzorem tapety v ložnici a odtud se jako spojovací prvek rozlévala i do dalších místností. První varianta měla ale dost výrazný růžový odstín. Malíř sice připustil, že se mu „nezdála,“ ale nijak mu to nezabránilo celý dům s ní vymalovat. Dostal den navíc a napodruhé už to klaplo.
obr.: Prostorný, světlý a jednoduše zařízený obývací pokoj nezapře inspiraci severským stylem ani touhu majitelů po nenáročné údržbě. Foto: Martin Zeman
obr.: Vhodně umístěné osvětlení přitahuje pozornost k neobvyklému konstrukčnímu detailu. Jinak hala slouží samozřejmě především k projížďkám. Foto: Martin Zeman
obr.: V jídelním koutu přitahuje zraky stolujících výhled do zahrady a krajiny za ní, nikoli potenciálně rušivý pohled do kuchyně. Foto: Martin Zeman
obr.: Kuchyň je od obývacího pokoje oddělená dispozičně i barevným provedením. Majitelé se nebáli v místnostech kombinovat barvy a každá část domu tak obsahuje jistý prvek překvapení, přestože v celku dům působí esteticky. Foto: Martin Zeman
Příprava na Fort Knox
Technická místnost ukrývá kromě rekuperační jednotky i „ovládací středisko Fort Knox“ – ústí sem rozvody pro veškerá myslitelná technická zařízení, která tu jsou nebo bychom je v budoucnu mohli chtít: centrální vysavač, tepelné čerpadlo (nad ním zatím váháme), solární panely, nejrůznější čidla a sítě... Všechny instalace jsou připraveny tak, aby stačilo osadit a zapojit koncový produkt.
obr.: Umístění hlavního vchodu z boční strany niky vedle vjezdu do garáže vyřešilo problém s častým silným západním větrem, kvůli kterému by vchodové dveře v průčelí nebyly praktické. Zádveří je přesto prostorné a světlé. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
obr.: Do „zenové" koupelny, která slouží k relaxaci majitelky, se vešla vana, sprchový kout i velké dvojumyvadlo z umělého kamene vyrobené na míru českou firmou, která byla levnější a rychlejší než původně oslovená německá. Foto: Martin Zeman
Záludnosti dřevostavby
S čím jsme dopředu příliš nepočítali, je omezená možnost měnit například vývody na zásuvky a vypínače. Bylo to znát třeba u koupelen, kde jsme chtěli vypínače umístit symetricky až poté, co byly koupelny obložené a osazené zařizovacími předměty. Někde to ale nešlo, protože střed byl zrovna v místě, kde vede nosný trám. Jsme poměrně nároční na přesnost, vidíme i půlcentimetrový rozdíl, takže z tohoto pohledu nás to zaskočilo.
Na druhou stranu to, co se původně zdálo jako nevýhoda, se například na terase ukázalo být přesným opakem. Markýza na terase nemohla lícovat s hranou domu, takže jsme ji po dohodě s projektantem protáhli o půl metru dál a přizpůsobili tomu tvar terasy. Díky tomu vznikl za rohem vhodný prostor pro grilování, odkud nám ani při otevřených francouzských oknech nejde dovnitř kouř. Museli jsme si ale zvyknout na to, že každý detail je třeba řešit se stavební firmou, abychom nezasáhli do nosné konstrukce nebo nezkoušeli něco instalovat v místě, kde stěna nic neunese.
obr.: Střecha domu je připravená k osazení solárními panely, pokud by se pro ně majitelé v budoucnu kvůli rostoucím cenám energií rozhodli. Zatím je spotřeba díky nízkoenergetickým parametrům domu s rekuperací netrápí. Foto: Martin Zeman
Změna je stavba
Už během stavby jsme se sázeli se stavbyvedoucím. Tvrdil nám, že ještě nikdy nezažil, aby investor nechtěl oproti projektu žádnou změnu. Byli jsme si tehdy celkem jisti, říkali jsme mu, že máme vše dobře rozmyšlené, že jsme tomu věnovali hodně času. V sázce byla láhev šampaňského. Nakonec jsme byli rádi, že na výhru trochu pozapomněl. Kdybychom mu dnes měli dát láhev za každou změnu, asi by seděl nad šampaňským ještě dnes.
obr.: Z pohledu z ulice dům vypadá, jako by k němu patrová nástavba ani nepatřila. Foto: Martin Zeman
Komentář dodavatele
Dům vznikal na základě architektonické studie. Tento způsob vřele doporučuji hlavně těm, kteří chtějí vytvořit něco originálního a neopakovatelného, zkrátka bydlení podle vlastních představ. Na první setkání s klienty si přesně pamatuji. Po několika schůzkách věnovaných tvorbě ceny a použití materiálů se rozhodli stavět s námi. Navštívili náš výrobní závod i referenční stavby a přesvědčili se, že domy opravdu stavět umíme. Díky příjemné spolupráci vznikl dům, který je moderní a vyzařuje energii. Je tvořen jako celek. Montážní parta tu předvedla pěknou práci, dotažené detaily dělají z domu hezkou stavbu. Mně nezbývá než popřát majitelům v tomto domě příjemný život a ostatním firmám takovéto zákazníky.
Petr Podlaha
ALFAHAUS s.r.o.
Technické parametry
- Realizace:ALFAHAUS s.r.o.
- Zastavěná plocha: 222 m2
- Užitná plocha: 177 m2
- Spodní stavba: železobetonová základová deska
- Konstrukční systém: Alfaeko, difuzně otevřený systém určený pro pasivní domy
- Tepelná izolace: dřevovláknitá izolace v kombinaci s minerální izolací
- Fasáda: silikonová fasáda
- Střešní krytina: betonová, Bramac Max 7
- Okna: PROGRESS, izolační trojskla, součinitel prostupu tepla oknem Uw až 0,62 W/m2K
- Podlahy: vinyl, dlažba
- Teplo: elektrické podlahové topení teplovodní s elektrokotlem, elektrický bojler, řízené větrání, rekuperace
- Skladba stěny směrem zevnitř: sádrovláknitá deska Rigidur 12,5 mm, mezera s izolací 40 mm, parobrzda, sádrokartonová deska HSD 12,45 mm, konstrukce 160 mm, izolace 160 mm, 100 mm izolace, dřevovláknitá deska 60 mm, silikonová fasáda 10 mm
- Celková tloušťka stěny: 395 mm
- Součinitel prostupu tepla U konstrukcí: 0,13 W/m2K
Zdroj: ALFAHAUS s.r.o.
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…