Michal Babor | Neděle, 22. květen 2022 |
Nedaleko Českomoravské vrchoviny, na okraji lesa, u malého potoka a mezi třemi rybníky najdete schovaný srub. Ze silnice k němu vede úzká cesta lemovaná čerstvě vysazenými smrčky, které statečně odolávaly adventní nadílce sněhu. Vítejte u dvou Vašků – otce a jeho syna.
Před několika lety jsme se s partnerkou a synem přestěhovali do staršího okálu. Už ani nevím, kdo tenkrát na tenhle bláznivý nápad přišel, snad jen kvůli dobré poloze v blízkosti města. Kromě obvodových stěn a základů jsme postupně zrekonstruovali, opravili nebo vyměnili snad všechny části tehdy třicetileté stavby, ale vlastně jsme pořád bydleli ve starém domě. Přesto je zajímavé, že jsme na dřevostavby nezanevřeli – moje sestra bydlí nyní v domě postaveném technologií Two by Four, já jsem se nakonec rozhodl pro srub.
Rychlé rozhodnutí pro srub
Část zemědělské usedlosti, kterou prarodiče darovali mým rodičům a ti po letech zase nám, jsme využili pro podnikání. Množství pozemků včetně rybníku, lesa a luk uprostřed nádherné krajiny přímo vybízelo k tomu vybudovat tady rekreační domek, který bychom třeba později mohli využít k trvalému bydlení. Nemělo jít o žádnou chatku o několika metrech čtverečních – už tehdy jsem věděl, že to musí být srub: má blízko k přírodě a na vybrané místo se dobře hodí.
Už ani nevím, kde jsem poprvé uviděl srub od firmy OK Pyrus, který mě okamžitě zaujal. Výlet na Šumavu se vyplatil – mohl jsem si ho prohlédnout přímo na místě a domů už jsem odjížděl s tím, že přesně takový dům chci také. A pak už šlo všechno hodně rychle – na jaře roku 2007 jsme vybudovali základovou desku, na začátku prosince přijeli srubaři postavit obvodové stěny a po Novém roce dokončili hrubou stavbu. Další rok probíhaly dokončovací práce, osazovala se okna, dokončovaly terasy, zábradlí a štíty a v zimě se budovalo podkroví. Koncem roku 2009 jsm začali hotový srub užívat a letos tady budeme slavit druhé Vánoce.
Srub je podle našich představ
S odstupem času dnes musím říct, že stavba proběhla naprosto hladce a bez větších problémů. Díky tomu, že jsem se rozhodoval jen sám za sebe, nevznikaly ani žádné průtahy při dokončovacích pracích a výběru zařizovacích předmětů, jak tomu obvykle bývá, když se dva nemohou dohodnout.
Bydlení ve srubu, byť jen víkendové a příležitostné, si dnes se synem dokonale užíváme. Do podlah jsme instalovali podlahové topení, aby byl interiér v době naší nepřítomnosti temperován a v zimě jsme po příjezdu nemuseli dlouho topit, než se dům vyhřeje. Stačí zatopit v kachlových kamnech a za slabé dvě hodiny už je uvnitř příjemných 22 °C. Loni jsme navíc topili zadarmo, protože jsme pálili jen zbytky stavebního dřeva.
A ještě zajímavost nakonec: srub si ještě několik měsíců bude sedat, ale asi tak činí v době, kdy tady nejsme. Na rozdíl od starého okálu, kde nás každou chvíli probudily obrovské rány praskajícího dřeva, tady totiž spíme naprosto klidně.
Komentář dodavatele
Jako dnes si vzpomínám, jak jsem s nadšeným panem majitelem běhal po jeho nádherném rodinném pozemku a společně jsme hledali to správné místo pro jeho vysněný srub... Přesně věděl, co chce – tomu se říká síla myšlenky! Spolupráce na projektu i realizaci probíhala hladce. Na počátku touha, na konci splnění očekávání... co více si lze přát? Zdravím pana majitele a přeji mu šťastný a harmonický život v jeho dřevěném domě v lůnu krásné přírody!
Ing. Otakar Koudelka, CSc.
majitel společnosti OK PYRUS
Technické parametry
- Realizace: OK Pyrus s.r.o.
- Zastavěná plocha: 71 m2 (bez teras a přístřešku)
- Spodní stavba: betonová základová deska
- Stavební systém: masivní dřevostavba (smrk)
- Povrchová úprava interiér: olej, vosk
- Krov: dřevěný
- Okna: dřevěná
- Fasáda: pohledové dřevo
- Podlahy: PVC
- Vytápění: kachlová kamna, podlahové elektrické topení
- Skladba stěny: masivní smrkové klády, výplň drážky – 2x paměťové pásky ILLMOND + minerální vata, výplň spáry tmelem
- Foto: Martin Zeman
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
V objetí lesa
Místo, kde stojí tahle moderní roubenka, navigace ještě ani nezná. Jan na nás proto čeká na návsi, aby nám zbytek cesty ukázal osobně. Mineme poslední domy, kousek jedeme mezi poli,…
-
Pohoda v srdci Orlických hor
Horská silnice mě vede dolů podél hřebene Orlických hor, těsně u hranic s Polskem, k obci s příznačným názvem Orlické Záhoří. Nebe je bez mráčku a i přes první zářijové dny je…
-
Okouzlující roubenka s kachlovými kamny v barvě chilli
Navštívit tuto okouzlující roubenku na okraji Olomouce jsme měli možnost jen v jednom pevně daném dni. Michal s Barborou totiž hodně cestují, a tak se v ní i oni zastavili v podstatě jen…
-
Jednoduše vymazlený srub
Pojem „na samotě u lesa" může mít více výkladů, tahle návštěva mu jde ale až na dřeň. Navigace vás sem dovede bezpečně, když ale zavelí, že máte odbočit z uzounké lesní cesty…