Dagmar Šimonová | Úterý, 13. červenec 2021 |
Klidná vilová čtvrť jen kousek od centra Prahy se zdá být na důchod ideální. Však si také pan František se ženou zaslouží po celoživotním shonu a budování konečně odpočinek. Prostorný a světlý dům je směrem z ulice velice nenápadný, svou pravou tvář odhalí až ze zahrady, kde jsme také jednoho parného dne na začátku léta hovořili nejen o jeho novém bydlení.
Dům na klidné stáří
Bydleli jsme ve vlastním čtyřpatrovém činžovním domě na Pankráci, který jsme zrekonstruovali a nastěhovali se do celého posledního patra s terasami. Ostatní byty jsme pronajímali. Starost o tak velkou nemovitost, chybějící výtah i problémy s nájemníky nás ale časem začaly unavovat.
Jednoduše jsme se chtěli na důchod odstěhovat jinam. Velký byt, ve kterém jsme vychovali dvě dcery, nás ale rozmazlil a do menšího se nám rozhodně nechtělo. I když jsme původně uvažovali o dalším střešním bytě, nakonec padlo rozhodnutí pro rodinný dům.
Jen v něm může být člověk svým vlastním pánem. Pozemek se ale nehledal snadno. Chtěli jsme zůstat na Pankráci, jenže ten je z tohoto hlediska skutečně nedobytný. Jediná šance na koupi staršího rodinného domku skončila téměř po roce snažení neúspěchem, a tak jsme byli nuceni rozšířit pole působnosti.
Jednoduchá a nadčasová dřevostavba
Na pozemku, na kterém jsme nakonec skončili, už žádný dům nestál. Jeho torzo tvořilo jen pár cihel a nezasypané sklepy. Začali jsme tedy listovat časopisy o bydlení a hledat, co se nám líbí. Nejvíce nás zaujala realizace společnosti AWIK, která v roce 2010 dostala třetí cenu v soutěži Dřevěný dům. Jejím autorem byl architekt Pavel Šmelhaus, se kterým nás také AWIK hned seznámil.
Byli jsme se na zmíněný dům i osobně podívat a zcela splňoval naše představy. Architekt Šmelhaus nám byl od první schůzky velice sympatický, nic tedy nebránilo další spolupráci. Prohlédl si parcelu a začal tvořit. Z několika různých variant nakonec zvítězila ta, kterou vidíte. Nechtěli jsme, aby nám úřady dělali příliš velké problémy, proto jsme se snažili splnit všechny požadavky a podřídili jsme tomu i samotný návrh.
Od počátku jsme chtěli plochou střechu a poměrně nás překvapilo, že to většina firem považovala za nadstandard prodražující stavbu. Chtěli jsme jednoduchý, nadčasový dům, který nebude příliš podléhat módním trendům a nebude pohoršovat ani za pár let.
Děti mají už svá hnízda, domů se nevrátí a i s tím se při navrhování počítalo. Poměrně specifické dispozice se dají bez problému upravit pro čtyř až pětičlennou rodinu. Je nám totiž jasné, že se dům bude v průběhu dvaceti let prodávat.
obr.: Dřevěný obklad na části fasády je chráněn velkým přesahem druhého podlaží a k jeho ošetření byl použit UV odolný olej. Stejným olejem napustil pak pan františek i smrkový plot, který tak se stavbou krásně souzní. Foto: Martin Zeman
Beton a maltu už nikdy
Když jsme začali zadávat nabídky na realizaci stavby, překvapil mě cenový rozptyl – některé nabídky dokonce převyšovaly své konkurenty i o 100 procent! Do oka mi padla firma OKAL, kde se ale nakonec ukázal trochu problém s příliš specifickým výběrem oken, dveří a jiných stavebních komponentů.
Ředitel firmy mi při schůzce řekl, že tak atypickou stavbu by snad zvládl jen Palis Plzeň– společnost, o které jsem do té doby neslyšel. S panem Eismanem jsme si zakrátko padli do oka. Jsme stejná generace, oba ještě ze staré školy a už po telefonu jsem nabyl dojmu, že rozhodně ví, o čem mluví.
Líbila se mi i cena, kterou nabídl, i když ta se samozřejmě při výstavbě navýšila – řekli jsme si, že když už jednou budujeme od nuly, ať je to pořádně. Byl jsem se podívat i ve dvou realizovaných stavbách firmy Palis a také ve výrobním závodě v Kokořově a to mě v mém přesvědčení jen utvrdilo.
V průběhu realizace se nevyskytl žádný velký problém – na čem jsme se domluvili, to proběhlo. Protože už jsem v důchodu, na celou stavbu jsem mohl dohlížet a když nastala nějaká komplikace, hned ji řešit. Před důchodem jsem měl vlastní stavební firmu, navíc jsem za svůj život zrekonstruoval mnoho míst, kde jsme bydleli, s technologií dřevostaveb jsem se ale takhle zblízka setkal poprvé. A byl jsem nadšený. Za celý život už jsem beton a maltu nemohl ani cítit.
obr.: Několika francouzskými okny mohou obyvatelé vystoupit na dřevěnou terasu jak z části obývacího pokoje, tak z jídelního koutu. Foto: Martin Zeman
Bydlení v dřevostavbě za tři měsíce
Když jsme v květnu podepisovali smlouvu, dohodli jsme se, že začneme stavět na začátku září. Do srpna jsem měl zajistit stavební připravenost pozemku a sehnat stavební povolení. Musel jsem tedy odstranit zbytky starého domu, zasypat původní sklepy a nechat zhotovit základovou desku.
Zpočátku to vypadalo, že svůj díl práce do konce srpna nestihnu. Díky tomu, že jsem si ale stavební povolení rozdělil na vlastní dům a územní souhlas pro terénní úpravy na pozemku, ploty a bazén, mohl jsem staveniště připravit včas.
Když jsem se tedy na konci srpna u stavební firmy připomněl, zjistil jsem, že pro mě zatím nemají nic hotového. Velice operativně ale přesunuli jinou zakázku a šestého září přivezli materiál. Když tedy sedmého nabylo moje stavební povolení právní moci, mohlo se okamžitě začít stavět. A o tři měsíce později jsme se mohli nastěhovat!
obr.: Aby bylo s přírodou provázané i druhé patro, mají pokoje přístup na prostornou terasu. Foto: Martin Zeman
Když si dodavatelská firma padne do noty s architektem
Pro dřevostavbu jsem se rozhodl kvůli malé energetické náročnosti. Snadno a rychle se vyhřeje, je rychle postavená, lehká – neprobíhá ohromný přesun hmot nejen mimo staveniště, ale i v rámci něj, a navíc je skladba stěny skutečně efektivní. Dalo by se říct, že v celé tloušťce 36 centimetrů se jedná především o izolační materiály a toho nikdy u zděného domu nedocílíte.
Perfektní z hlediska vnitřního prostředí mi přišel difuzně otevřený systém, díky kterému celá stavba dýchá. Jak s architektem Šmelhausem, tak s panem Eismanem se nám pracovalo dobře. Architekt nás chválil hlavně za to, že jsme od začátku věděli, co chceme, ale přitom jsme si nechali poradit.
Jednání s firmou Palis bylo vždy vstřícné a rychlé, žádné zbytečné průtahy nebo papírování a zdržování. Cena fungovala podle dohody – když se dělaly rozsáhlejší změny oproti plánu, vždy se nechala udělat nová kalkulace, kterou jsem musel schválit. Byl jsem tedy včas o všem informovaný.
obr.: Podařený interiér lahodí každému oku. Patrný je zde neobyčejný smysl pro detail i vkus z hlediska výtvarného umění. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
obr.: Kuchyně je od společenského prostoru oddělená. Kuchař má tak na vaření soukromí a okolí neobtěžuje hluk, nepořádek a různé pachy. Foto: Martin Zeman
obr.: Velký masivní stůl s patinou je ozdobou celého interiéru. S moderním zařízením je v přímém kontrastu a přitahuje tak na sebe veškerou pozornost. Foto: Martin Zeman
Izolace v dřevostavbě už opravdu funguje
I když jsem si samozřejmě dřevostavbu stavěl především kvůli tepelně izolačním vlastnostem, stejně mě překvapilo, jak málu tu stačí topit. V původním domě jsem v zimě nechával kotel běžet na plný výkon celý den, tady stačí mít první stupeň s teplotou otopné vody nějakých 28 stupňů a uvnitř je stále 25.
Když jsem zatopil v krbu, museli jsme to teplo hned vyvětrat. Vzhledem k tomu, že tu trávíme celé dny, je pro nás výhodnější temperovat podlahovým vytápěním. To má poměrně pomalou regulaci, a tak můžete těžko přes den topit s ním a večer krbem.
Tolik obávaná akustika je tu vyřešena perfektně, v podlahách jsou dřevovláknité desky a nepřenáší se tu žádný hluk ani vibrace. Je to ještě lepší než ve zděném domě. Bydlí se nám tu krásně. Konečně si po celoživotním shonu můžeme odpočinout – i když rozhodně plánujeme zůstat aktivní a co nejdéle se udržet v kondici.
obr.: Tříramenné schodiště vede do patra, kde má své království František a kde najdeme také velkou posilovnu. Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Foto: Martin Zeman
Technické parametry
- Realizace: PALIS Plzeň spol. s.r.o.
- Velikost pozemku: 670 m2
- Zastavěná plocha: 200 m2
- Užitná plocha: 270 m2
- Spodní stavba: základová deska, nepodsklepeno
- Stavební systém: rámová dřevostavba
- Tepelné izolace: foukaná celulóza, dřevovláknitá deska, minerální vlna
- Fasáda: omítaná, modřínový obklad
- Střecha: plochá
- Okna: dřevěná eurookna
- Zasklení: trojité zasklení
- Podlahová krytina: třívrstvé parkety, dlažba
- Vytápění: elektrokotel, plynový kotel, krb
- Topení: podlahové, otopné žebříky
- Skladba stěny: tenkovrstvá omítka, dřevovláknité desky, konstrukce stěny z lepeného I profilu firmy Palis + foukaná celulóza, OSB deska, rošt předstěny z latí 40/60 + minerální izolace, sádrovláknitá deska
- Celková tloušťka stěny: 360mm
- Hodnota U: 0,14 W/m2K
Vizualizace: Dagmar Šimonová
Líbí se vám tato dřevostavba a zajímalo by vás k ní více informací? Zašlete nám dotaz!
Zaslat přímý dotaz dodavateli této dřevostavby
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”
-
Rodinná dřevostavba uprostřed rozkvetlé zahrady
Lukáš žil až do svých čtyřiceti let v bytovce na předměstí Hradce Králové a o stavbě domu neuvažoval. I když se považuje za celkem šikovného, se zedničinou nebo stavebnictvím…
-
Život na zkoušku ve vzorové dřevostavbě v Čakově
Září udeřilo v plné síle, prázdniny skončily, začala škola a s ní celý ranec každodenních povinností. Když tu ale ležím na terase, o posledním letošním tropickém víkendu, je…
-
Osudová přitažlivost
Říká se, že nic se neděje bezdůvodně. Když se Petr a Zuzana zamilovali do staveb jednoho architektonického ateliéru, neřešili, jestli jsou ze dřeva, nebo z cihel. Náhoda nebo chcete-li…
-
Jednoduchá a moderní dřevostavba na klíč splňuje nároky na bydlení mladé rodiny
Čistý vzduch, lesy, krásná krajina. Není divu, že je tato oblast nedaleko Prahy vyhledávaným rekreačním místem Pražanů už od 19. století. Jezdil sem třeba i Josef Lada nebo T. G.…